«Զանգեզուր Մայնինգ»-ն ընդդեմ ԶՊՄԿ-ի գործով դատավորի նկատմամբ ճնշումներ են կիրառվում. Սպառնում են հրապարակել անձնական բնույթի տեսանյութ 07/26/2022   17:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Փաստինֆոյի» հավաստի տեղեկությունների համաձայն՝ ճնշումներ են կիրառվում «Զանգեզուր Մայնինգ»-ն ընդդեմ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ի գործով դատավոր Անահիտ Թումանյանի նկատմամբ։ Ընդ որում՝ նրան ոչ միայն սպառնում են հնարավոր պատժիչ գործողություններով, այլ նաեւ շանտաժի ենթարկում ։ Կին դատավորին սպառնում են հանրությանը հասանելի դարձնել նրա անձնական կյանքի վերաբերող տեղեկություններ, նաեւ տեսագրություն, որը կարող է ազդել նաեւ նրա ընտանեկան հարաբերությունների վրա։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ գործով դատական ակտի հրապարակումը նախատեսվում էր դեռ նախորդ շաբաթ, ինչը հետաձգվել էր։ «Փաստինֆո»-ի տվյալներով կառավարության կողմից ներգրավված փորձագետներն ուսումնասիրել էին վերը հիշատակված դատական գործը և եզրահանգել, որ «Զանգեզուր մայնինգ»-ի հայցը հիմնավոր է, և որ գործով դատական «հաջողության» հասնելու համար ուժային միջամտությունն անգամ բացասական հետևանքներ է թողնելու թե ներդրումային միջավայրի վրա, թե միջազգային դատական ատյաններում, որտեղ շատ մեծ է հսկայական գումարներ պարտվելու հավանականությունը։ Այդուհանդերձ, քննարկումներում, ի վերջո, կարծես թե հաղթել են Ռոման Տրոցենկոյի լոբբիստները ու որոշվել է ամեն գնով պարտադրել դատարանին՝ մերժել հայցը։
Մեր տեղեկություններով՝ դատավորը նախազգուշացվել է անձնական բնույթի տեսագրության գոյության մասին, որի հանրայնացումը նրա ընտանեկան շահերից չի բխում, փոխարենը՝ խոստացել են կառավարության շահերից բխող դատական ակտի հրապարակման դեպքում ոչ միայն մոռացության մատնել ձայնագրությունը, այլ նաեւ խրախուսել՝ նպաստելով նրա առաջխաղացմանը եւ ԲԴԽ անդամ դառնալու ընտրությանը։
Ինչպես արդեն գրել ենք՝ ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյան Նիկոլ Փաշինյանին հորդորել էր «խաղեր չտալ» ռուս օլիգարխ Ռոման Տրոցենկոյի հետ, որի անունը ներառված է ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված սանկցիոն ցուցակներում, բայց վերջին տարիներին Տրոցենկոն ու ՀՀ որոշ բարձրաստիճան մի շարք պաշտոնյաններ այնքան են կապվել տարբեր թելերով, որոնք կտրելը, կարծես թե, վախեցնում է պաշտոնյաններին ու փորձում են ամեն գնով պաշտպանած լինել 2021 թվականի կոռուպցիոն գործարքը։ Եւ սա այն դեպքում, երբ, ինչպես հայտնել է դիվանագիտական շրջանակների մեր աղբյուրը, կառավարությունը նախազգուշացվել է, որ ամերիկյան և եվրոպական մի շարք կառույցներ մոնիթորինգի տակ են պահում Տրոցենկոյի՝ Հայաստանի հանքարդյունաբերական ոլորտին տիրանալու գործողությունները:
Դատական գործը, որի մասին այսքան խոսվում է, իրականում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի մինորիտար (փոքր) բաժնետիրոջը «գցելու» և բիզնեսը ձեռքից խլելու մասին է: Եվ այդ գործի ընթացքը կարևոր ցուցիչ է, ինչպես ասում են օտարերկրյա փորձագետները՝ (benchmark), որով եվրոպական և ամերիկյան ներդրողները ազդակ են ստանալու մինորիտար բաժնետերերի մի շարք կարևորագույն իրավունքների պաշտպանված լինելու վերաբերյալ: Փաստացի, «Զանգեզուր մայնինգ»-ն ընդդեմ «ԶՊՄԿ»-ի հայցերով դատական վերահսկողություն է իրականացվում հենց մինորիտար բաժնետիրոջ էական իրավունքների խախտման հետ կապված, դրանց թվում՝ տեղեկություններ ստանալու իրավունքը, ֆինանսատնտեսական ստուգում իրականացնելու իրավունքը, նախապատվության իրավունքը, կոմբինատի կառավարմանը մասնակցելու արդյունավետ գործիքներ ստանալու իրավունքը և դիվիդենտի (շահաբաժին) բաշխման և ստացման իրավունքը, որը տվյալ պահին մնացել է Ռոման Տրոցենկոյի քմահաճույքին և չի բաշխվել:
Ինչ վերաբերում է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի մյուս մինորիտար բաժնետեր կառավարությանը՝ ի դեմս «ԱՆԻՖ» հիմնադրամի, ինչպես արդեն հայտնել էինք, հիմնադրամի մասնակցությունը կոմբինատի կառավարմանն ունի իմիտացիոն բնույթ։
Համենայն դեպս՝ հակառակի մասին որևէ ապացույց ԱՆԻՖ-ից չենք ստացել:
Փաստացի, վերոշարադրյալի լույսի ներքո «Don’t flirt with Trotsenko»-ն (խաղեր չտալը) շատ ավելի խոր իմաստ ունի, իսկ «խաղեր տալ»-ը՝ շատ ավելի վատ և հեռուն գնացող հետևանքներ, քանի որ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության օրոք ռուսական ծագում ունեցող օլիգարխի կողմից ԶՊՄԿ-ի մինորիտար բաժնետիրոջ հանդեպ դրսևորած վերաբերմունքը և օրինական շահերի անտեսումը օտարերկրյա՝ մասնավորապես ամերիկյան և եվրոպական ներդրողների տեսանկյունից ունի ֆունդամենտալ նշանակություն Հայաստանի Հանրապետությունում սեփական բիզնես հետաքրքրությունների ապահովության տեսանկյունից, և հենց այստեղ է թաքնված «շան գլուխը»:
22:56 22/07/2022  |  ՔաղաքականԱնգլիան Նիկոլի կփոխի, ЦРУ-ի և СВР-ի ղեկավարները Երևանում քննարկել են նաև հետնիկոլական Հայաստանը. Դավիթ Ջամալյան (տեսանյութ)
16:25 22/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը

На судью по делу «Зангезур Майнинг» против ЗММК оказывается давление: угрожают публикацией видео личного характера 07/26/2022   21:41  |  Лента новостей
По имеющимся у «ФактИнфо» достоверным сведениям, на судью Анаит Туманян, в ведение которой находится дело «Зангезур Майнинг» против Зангезурского медно-молибденового комбината, оказывается давление. Более того, ей не только угрожают возможными карательными мерами, но и шантажируют. Женщине-судье грозят обнародованием сведений, касающейся ее личной жизни, а также публикацией видеозаписи, которая также может повлиять на ее семейные отношения.
Как мы уже ранее сообщали, судебный акт по упомянутому делу планировали огласить на прошлой неделе, но отложили. По данным «ФактИнфо», привлеченные правительством эксперты изучили упомянутое выше судебное дело и пришли к выводу, что иск «Зангезур майнинг» обоснован, и что силовое вмешательство для достижения «успеха» в судебном деле будет иметь негативные последствия как на инвестиционную среду, так и в международных судебных инстанциях, где очень велика вероятность проигрыша огромных сумм. Тем не менее в обсуждениях, в конце концов, вроде бы победили лоббисты Романа Троценко и было решено любой ценой принудить суд к отклонению иска.
По нашим сведениям, судью предупредили о наличии видеозаписи личного характера, обнародование которой не исходит из семейных интересов; вместо этого ей пообещали в случае оглашения судебного акта в интересах правительства позабыть не только о записи, но поощрить и поспособствовать ее продвижению и избранию членом ВСС.
Как мы уже ранее писали, американский высокопоставленный чиновник призвал Никол Пашиняна «не заигрывать» с олигархом Романм Троценко, чье имя внесено в санкционный список США. Но в последние годы Троценко и ряд высокопоставленных чиновников РА связаны друг с другом разными нитями, разрыв которых, похоже, пугает чиновников, и они пытаются любой ценой защитить коррупционную сделку 2021 года. И это в том случае, когда правительство, как сообщали наши источники в дипломатических кругах, было предупреждено о том, что ряд американских и европейских структур мониторят действия Троценко по завладению горнодобывающей сферой Армении.
Судебное дело, о котором так много говорится, на самом деле про то, чтобы «кинуть» миноритарного (малого) акционера Зангезурского медно-молибденового комбината и отобрать у него бизнес. И ход этого дела является важным индикатором того, как говорят зарубежные эксперты (benchmark), по которому европейские и американские инвесторы получат сигнал о защите ряда важнейших прав миноритарных акционеров.
Фактически по искам «Зангезур Mайнинг» против «ЗММК» осуществляется судебный контроль в связи с нарушением существенных прав миноритарного акционера, среди которых - право на получение информации, право на проведение финансово-экономической проверки, преимущественное право, право на получение эффективных инструментов для участия в управлении комбинатом и право на распределение и получение дивидендов, которые на данный момент остались на усмотрение Романа Троценко и не были распределены․
Что касается другого миноритарного акционерного правительства Зангезурского медно-молибденового комбината в лице Фонда «АНИФ», как мы уже сообщали, участие фонда в управлении комбинатом носит имитационный характер.
По крайней мере, мы не получили никаких доказательств обратного от «АНИФ».
Фактически, в свете вышесказанного «Don’t flirt with Trotsenko» (незаигрывание) заключает в себе гораздо более глубокий смысл, а «заигрывание» - гораздо худшие и далеко идущие последствия, поскольку отношение олигарха российского происхождения при власти Никола Пашиняна к миноритарному акционеру ЗММК и игнорирование законных интересов с точки зрения иностранных инвесторов, в частности американских и европейских, имеет фундаментальное значение в плане обеспечения собственных бизнес-интересов в Республике Армения, и здесь-то и «зарыта собака»․