Ընդդիմադիրներին մանդատներից զրկելու հարցով ԱԺ խորհրդի արտահերթ նիստն այդպես էլ չի կայացել. մինչև 12:30-ը քվորում չի ապահովվել 07/22/2022   14:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Ազգային ժողովի խորհրդի` հուլիսի 22-ի արտահերթ նիստում ժամը 10:30-ին համապատասխան թվով խորհրդի անդամներ չեն գրանցվել:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը տեղեկացրել է, որ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 27-րդ հոդվածի 2-րդ եւ ԱԺ խորհրդի աշխատակարգի 6-րդ մասերի համաձայն, եթե խորհրդի գրանցված անդամների թիվը նիստի իրավազորության համար բավարար չէ, ապա գրանցումը շարունակվում է մինչեւ անհրաժեշտ թվով խորհրդի անդամների գրանցվելը, բայց ոչ ավելի, քան երկու ժամ:
Մինչեւ ժամը 12:30-ը քվորում չի ապահովվել. ԱԺ խորհրդի արտահերթ նիստը համարվել է չկայացած:
11:40 22/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ խորհրդի նիստը չկայացավ քվորում չլինելու պատճառով
10:21 22/07/2022ՔՊ-ն ԱԺ խորհրդի արտահերթ նիստ է հրավիրել.օրակարգում ընդդիմադիր պատգամավորների լիազորությունները դադարեցնելու համար ՍԴ դիմելու հարցն է

Внеочередное заседание Совета НС Армении не состоялось из-за отсутствия кворума 07/22/2022   14:30  |  Лента новостей
Внеочередное заседание Совета Национального Собрания Армении не состоялось из-за отсутствия кворума.
"22 июля в 10:30 на внеочередном заседании Совета НС не зарегистрировано соответствующего числа членов Совета", - говорится в сообщении, опубликованном на сайте парламента.
Вице-спикер НС Рубен Рубинян сообщил, что, в соответствии с ч.2 ст.27 Конституционного закона “Регламент Национального Собрания” и ч.6 Регламента Совета НС, если число зарегистрированных членов Совета недостаточно для правомочности заседания, то регистрация продолжается до достижения необходимого количества членов Совета, но не более двух часов.
"До 12:30 кворума не обеспечено. Внеочередное заседание НС признано несостоявшимся", - говорится в сообщении.
Напомним, в  повестку заседания включен вопрос об обращении в Конституционный суд по поводу лишения ряда депутатов их полномочий.