Թուրքիան ուզի-չուզի պետք է հաշվի նստի իրանական կողմի հայտարարության հետ. այն շատ հստակ էր. Ռուբեն Սաֆրաստյան 07/20/2022   20:05  |  Քաղաքական
Իրանը հստակ ուղերձ տվեց, որ թույլ չի տա «Զանգեզուրի» միջանցքի ծրագրի իրականացումը: Թուրքիան ուզի-չուզի պետք է հաշվի նստի իրանական կողմի հայտարարության հետ, Իրանի հայտարարությունը շատ հստակ էր, լղոզված չէր, Թուրքիան հաշվի կառնի այն: «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ է հայտնել թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը՝ անդրադառնալով Իրանի գերագույն հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեի՝ Թուրքիայի նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ հնչեցրած հայտարարությանը, որ եթե Հայաստանի հետ Իրանի սահմանները կտրելու քաղաքականություն լինի, ապա Իրանը կկանխի դա, քանի որ այդ սահմանը տարանցիկ ուղի է արդեն մի քանի հազարամյակ:
Փորձագետը ուշադրություն է հրավիրում հատկապես Խամենեի այն հայտարարության վրա, որ հայ-իրանական սահմանը հազար տարի եղել է տարանցիկ ճանապարհ.
«Այսինքն՝ Իրանը դա ընկալում է ոչ միայն այսօրվա Իրանի տեսակետից, այլ դեռևս Պարսկական կասրության տեսակետից, Իրանը թույլ չի տա, որ Թուրքիան, քաղաքական հաշվարկներից ելնելով, խոչընդոտի մի երևույթի, որը հազարամյա պատմություն ունի։ Հայ-իրանական սահմանը ոչ միայն Հայաստան-Իրան է, այլ նաև հնարավորություն է Իրանի համար դեպի Սև ծով դուրս գալու»,-ասաց նա:
Հարցին՝ իսկ թուրքական կողմն ի՞նչպես կարձագանքի Իրանի այս հայտարարությունը, արդյո՞ք այն կազդի իրանա-թուրքական հարաբերությունների վրա՝ փորձագետը նշել է, որ Թուրքիան հաշվի կառնի Իրանի հայտարարությունը, սակայն հավանական չի համարում, որ երկու երկրների հարաբերությունները կլարվեն.
«Թուրքիայի և Իրանի հարաբերությունները ժամանակակից միջազգային հարաբերությունների շատ հետաքրքիր էջ են, նրանք ունեն շատ հակասություններ, բայց կարողանում են միշտ բալանս գտնել և խուսափում են ռազմական սրացումներից»,-ասաց Սաֆրաստյանը:
Նշենք, որ Թեհրանում կայացած հանդիպումների ժամանակ Թուրքիայի և Ռուսաստանի նախագահներն առանձին քննարկել են նաև ԼՂ հարցը:
Ռուբեն Սաֆրաստյանի արձանագրմամբ՝ թեև Հայաստանը փորձում է հարցը պահել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, բայց Ռուսաստանն այժմ գերադասում է այն քննարկել Թուրքիայի և Իրանի հետ՝ որպես տարածաշրջանային երկրներ.
«Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն հայտարարեցին, որ պատրաստ են շարունակել Արցախի շուրջ քննարկումները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆորմատով, իսկ Ռուսաստանը հայտարարեց, որ դադարեցնում է շփումները Մինսկի խմբի շրջանակներում, Ռուսաստանը նախապատվությունը տալիս ՝ Թուրքիային և Իրանին, գերադասում է Արցախի հարցը քննարկել նրանց հետ: Հայաստանն էլ փորձում է հարցը պահել Մինսկի խմբի շրջանակներում և հարցը քննարկել ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի հետ, սակայն Ռուսաստանը հրաժարվում է, բայց, կարծում եմ, այս ամենը ժամանակավոր է, երբ Արևմուտքի և Ռուսաստանի հարաբերությունները կարգավորեն, Մինսկի խմբի ձևաչափը կվերակենդանանա»,-ասաց Սաֆրաստյանը
12:21 20/07/2022  |  Միջազգային լրահոսԻնձ համար շատ կարևոր էր լսել նրա կարծիքը, գնահատականները․ Պուտինը՝ Իրանի հոգևոր առաջնորդի հետ հանդիպման մասին
10:25 20/07/2022  |  Միջազգային լրահոսԻրանը թույլ չի, որ փակվի Հայաստանի հետ սահմանը․ Իրանի հոգևոր առաջնորդը՝ Պուտինին
23:23 19/07/2022  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանը, Իրանն ու Թուրքիան Սիրիայի հարցով համատեղ հայտարարություն են ընդունել
22:48 19/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՃակատագրական ժամեր են Հայաստանի Հանրապետության համար․ Գևորգ Գևորգյան
22:33 19/07/2022  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ն պետք է որքան հնարավոր է շուտ լքի Սիրիան․ Իրանի նախագահ
20:49 19/07/2022  |  Միջազգային լրահոսՈւկրաինայում թուրքական «Բայրաքթարներ» կարտադրվեն
20:20 19/07/2022  |  Միջազգային լրահոսԹեհրանում սկսվել են Պուտին- Էրդողան բանակցությունները
19:13 19/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻրանի կողմից ամենաբարձր մակարդակով խիստ զգուշացում տրվեց Թուրքիային. Ահարոն Վարդանյան
17:32 19/07/2022  |  Միջազգային լրահոսԹուրքական լրատվամիջոցներն անդրադարձել են Հայաստանի մասին Իրանի հոգևոր առաջնորդի խոսքերին

Турции придется считаться с заявлением Ирана, оно было очень четким – Рубен Сафрастян 07/21/2022   10:25  |  Политика
Иран направил четкий месседж о том, что Тегеран не допустит реализации программы так называемого “Зангезурского коридора”. Турция, хочет она этого или нет, должна считаться с заявлением иранской стороны, которое было очень четким, а не расплывчатым, Анкара это учтет. Такое мнение в беседе с “ФактИнфо” выразил тюрколог Рубен Сафрастян, комментируя заявление духовного лидера Ирана Али Хаменеи на встрече с турецким президентом. В частности, Хаменеи заявил, что в случае, если будет проводиться политика блокирования границы между Ираном и Арменией, Исламская Республика будет противостоять этому, потому что эта граница является коммуникационным маршрутом, которому тысячи лет.
Эксперт обратил особое внимание на заявление Хаменеи о том, что армяно-иранская граница на протяжении тысячелетий служила транзитной дорогой.
“Иными словами, Иран это воспринимает не только с позиций современного Ирана, а с точки зрения Персидской империи. Иран не допустит, чтобы Турция, исходя из политических расчетов, подрывала реалии, история которых насчитывает тысячелетия. Армяно-иранская граница – это не только Армения-Иран, а возможность  выхода Ирана к Черному морю”, - сказал он.
На вопрос, как отреагирует турецкая сторона на упомянутое заявление Ирана, повлияет ли оно на ирано-турецкие отношения, эксперт отметил, что Анкара учтет заявление Тегерана. При этом он не считает вероятным обострение отношений между двумя странами.
“Отношения Турции и Ирана являются весьма интересной страницей в международных отношениях. У них много противоречий, но им удается всегда найти баланс и избегать военной эскалации”, - отметил Сафрастян.
Отметим, что президенты Турции и России на встречах в Тегеране отдельно обсудили и нагорно-карабахский вопрос.
По словам Рубена Сафрастяна, хотя Армения пытается оставить вопрос в рамках Минской группы ОБСЕ, однако Россия сейчас предпочитает обсуждать его с Турцией и Ираном как со странами региона.
“Франция и США заявили о своей готовности к продолжению обсуждений вокруг Арцаха в формате Минской группы ОБСЕ. В свою очередь Россия заявила, что прекращает контакты в рамках МГ ОБСЕ, отдавая предпочтение обсуждению Арцахского вопроса с Турцией и Ираном. Армения же пытается оставить вопрос в рамках Минской группы ОБСЕ и обсуждать его с США и Францией, но Россия отказывается. Однако, как мне представляется, все это временно, при нормализации отношений Запада и России формат Минской группы будет реанимирован”, - сказал Сафрастян.