Երեք երկրների ղեկավարների համատեղ ընդունած երեք հայտարարությունները հստակ ճանապարհային քարտեզ է. Պատրաստ ենք քարտեզներ տրամադրել. Լավրովը՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների մասին (տեսանյութ) 06/09/2022   14:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների համատեղ ընդունած երեք հայտարարությունները հստակ ճանապարհային քարտեզ է, որով պետք է առաջնորդվենք: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Լավրովը։
Պատասխանելով ռուս լրագրողի՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների վերաբերյալ հարցին՝ ՌԴ ԱԳ նախարարը նշել է, որ գործընթացը շարունակվում է, արդեն իսկ կան շոշափելի, դրական արդյունքներ.
«Միգուցե դանդաղ տեմպերով է առաջ գնում, բայց կասկած չկա, որ վերջնական պայմանավորվածության կհասնենք: Կողմերից յուրաքանչյուրն, իհարկե, ունի իր առանձին տեսակետը հարաբերությունների կարգավորման մասին, այդ տեսակետները հաճախ չեն համընկնում, բայց մենք բոլորս մեկ ընդհանուր համոզմունք ունենք, որ երեք երկրների ղեկավարների համատեղ ընդունած երեք հայտարարությունները հստակ ճանապարհային քարտեզ է, որով պետք է առաջնորդվենք»,-ասել է նա:
Լավրովը դրական է գնահատել սահմանազատման և սահմանագծման հարցերով հայ-ադրբեջանական հանձնաժողովների հանդիպումների արդյունքները.
«Հանձնաժողովների հերթական հանդիպումը կկայանա Մոսկվայում, մենք պատրաստ ենք կողմերի հետ խորհրդատվություն անցկացնել, ինչպես նաև քարտեզներ տրամադրել»,-ասել է Լավրովը:
14:23 09/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄեկնարկվող սահմանագծման գործընթացի շրջանակում այդ հարցը կքննարկվի և անպայման լուծում կստանա․ Լավրովը՝ Փառուխում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ (տեսանյութ)
13:34 09/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ-ռուսական բովանդակալից քաղաքական-դիվանագիտական երկխոսությունը բարձր ենք գնահատում.Լավրով
13:05 09/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը շարունակում է հավատալ, որ ռուսական խաղաղապահ առաքելությունն ի վիճակի է վերականգնել նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ հաստատված ստատուս քվոն.Արարատ Միրզոյան (տեսանյութ)
12:53 09/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը հրաժարվում է վերադարձնել հայ ռազմագերիներին. Արարատ Միրզոյան (տեսանյութ)
12:42 09/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳ և ՌԴ ԱԳ նախարարները քննարկել են Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ հնարավոր փաստաթուղթը (տեսանյութ)
12:06 09/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՈւղիղ. Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարների համատեղ մամուլի ասուլիսը
17:35 12/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄոսկվայում տեղի կունենա Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման հանձնաժողովի առաջին նիստը
17:19 06/04/2022  |  Միջազգային լրահոսՍերգեյ Լավրովը ապրիլի 8 - ին Մոսկվայում հանդիպում կունենա Արարատ Միրզոյաի հետ
16:33 14/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄինսկում կհանդիպեն ՌԴ-ի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ԱԳ նախարարները
16:29 31/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀատուկ ուշադրություն ենք դարձրել Կովկասում խաղաղության, անվտանգության ամրապնդման հարցին. Լավրով

Лавров прокомментировал процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном 06/09/2022   15:13  |  Лента новостей
Наши лидеры трижды встречались для решения практических вопросов, связанных с завершением конфликта, нормализацией отношений между странами региона, включая, конечно же, отношения между Азербайджаном и Арменией. Об этом глава МИД РФ Сергей Лавров заявил на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном в Ереване.
"У нас есть общее понимание того, что процесс движется. Может быть, хотелось бы видеть темпы более быстрыми, но тем не менее процесс идет и достигается существенный позитивный результат, промежуточный пока еще, но нет сомнения, что будут и окончательные договоренности. Мы этому всячески стараемся способствовать", - сказал Лавров.
По его словам, конечно, у сторон есть свое специфическое видение, далеко не всегда совпадающее в отношении того, как работать на предстоящем этапе.
"Но у всех наших партнеров и у нас самих одинаковое понимание, что три заявления, которые были приняты на высшем уровне - это очень ясная "дорожная карта", которой мы должны все руководствоваться. Мы очень рады, что учредительное заседание армянской и азербайджанской комиссий по делимитации границы состоялось”- сказал Лавров.
Он напомнил, что очередная встреча планируется в Москве. “Мы готовы предоставлять в соответствии с договоренностями трех стран консультативное содействие, в том числе и картографических материалов. Это очень важно для этой конкретной работы», - сказал он.
Лавров также отметил, что существенно продвинулась и трехсторонняя рабочая группа Армении, России и Азербайджана под руководством вице-премьеров по разблокированию транспортных и экономических связей.
"Сегодня мы обсуждали варианты урегулирования остающихся вопросов. Уверен, что они будут в конечном итоге решены. Убежден, что другого пути кроме полной нормализации отношений не существует. То, что мы все обозначаем условным термином "мирный договор" опирается на предложения, которые были представлены в свое время Азербайджаном, в ответ Армения внесла свое видение", - сказал Лавров.
Глава МИД РФ отметил, что с учетом этих двух документов идет процесс, в котором Россия готова участвовать в качестве посредника-консультанта и содействующей стороны.