Անընդունելի է ռազմատենչ հայտարարությունների և սահմանային սադրանքների միջոցով Հարավային Կովկասում իրավիճակը ապակայունացնելու Ադրբեջանի փորձերը.Միրզոյանն ընդունել է Կլաարին 06/03/2022   15:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 3-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին:
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատման և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ և այս համատեքստում վերահաստատել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության աշխատանքների վերականգնման կարևորությունը։
Կողմերը քննարկել են բրյուսելյան հանդիպումների արդյունքներով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է պայմանավորվածությունների կամայական, իրականությանը չհամապատասխանող մեկնաբանությունների անթույլատրելիությունը և կարևորել կառուցողական մթնոլորտի ապահովմանն ուղղված հռետորաբանության և գործնական քայլերի անհրաժեշտությունը։
13:37 03/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարության համար զբոսաշրջության ոլորտի զարգացումն առաջնահերթություններից է. Արարատ Միրզոյան
09:40 02/06/2022  |  ՄամուլԱրարատ Միրզոյանը հեռանում է, Սասուն Միաքայելյանը՝ վերադառնում. «Հրապարակ»
15:53 28/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ պաշտոնյան նախապես համաձայնեցրե՞լ էր «Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչություն» եզրույթի օգտագործելիս. ՀՀ ԱԳՆ-ն մեկնաբանություն չունի
13:31 26/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը Անջեյ Կասպրչիկի հետ հանդիպմանը վերահաստատել է հայկական կողմի դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտության համապարփակ կարգավորման շուրջ
13:03 25/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍենատորներ Մենենդեսի ու Ռիչի հետ հանդիպմանն իբր ուշանալու մասին «տեղեկատվությունը» չի համապատասխանում իրականությանը.ԱԳՆ խոսնակը հերքում է
10:32 24/05/2022  |  ՄամուլԻնչու Միրզոյանը Լավրովի հետ զրույցում չի խոսել գերիների մասին. «Ժողովուրդ»

Мирзоян заявил спецпредставителю ЕС о неприемлемости непрекращающихся попыток Баку дестабилизировать ситуацию на Южном Кавказе 06/03/2022   15:58  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян сегодня, 3 июня, принял спецпредставителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаара.
Арарат Мирзоян представил позицию Армении по установлению мира и стабильности в регионе, мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта и в этом контексте подтвердил необходимость возобновления работы сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Стороны обсудили ход реализации договоренностей, достигнутых по итогам брюссельских встреч.
Мирзоян подчеркнул недопустимость произвольной, не соотносящейся с действительностью   трактовки договоренностей, отметил необходимость риторики и практических шагов для обеспечения конструктивной атмосферы.
Глава МИД Армении счел неприемлемыми непрекращающиеся попытки Азербайджана дестабилизировать ситуацию на Южном Кавказе посредством воинственных заявлений и провокаций на границе.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам работы Комиссии по делимитации и безопасности границы, разблокирования экономической и транспортной инфраструктуры региона.