Փաշինյանը ՌԴ նախագահի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում մտահոգություն է հայտնել Բրյուսելյան վերջին հանդիպումից հետո քննարկումների էության հետ կապ չունեցող մեկնաբանությունների առիթով 06/01/2022   14:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 1-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև: Այս մասին հայտնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից։
«ՌԴ նախագահը Հայաստանի վարչապետին շնորհավորել է ծննդյան օրվա առիթով և լավագույն մաղթանքներ փոխանցել: Վարչապետ Փաշինյանը ՌԴ նախագահին շնորհակալություն է հայտնել ծննդյան օրվա առիթով հեռախոսազանգի համար և ընդգծել, որ բարձր է գնահատում ՌԴ նախագահի ջերմ, բարեկամական վերաբերմունքը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հայաստան-Ռուսաստան երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցեր, անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային խնդիրներին, հայ-ադրբեջանական սահմանային իրադրությանը:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է , որ ՌԴ նախագահը ողջունել է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի դեմարկացիայի և սահմանային անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի առաջին հանդիպումը և վերահաստատել է Ռուսաստանի պատրաստակամությունն աջակցել սահմանների դեմարկացիայի գործընթացին:
Ընդգծվել է, որ համաձայն պայմանավորվածության, հանձնաժողովի հաջորդ նիստը տեղի կունենա Մոսկվայում:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման խնդրին և եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքներն ակտիվացնելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:
Վարչապետ Փաշինյանը ՌԴ նախագահի հետ տպավորություններ է կիսել Բրյուսելյան վերջին հանդիպումից և մտահոգություն հայտնել հանդիպումից հետո քննարկումների էության հետ կապ չունեցող մեկնաբանությունների առիթով:
ՀՀ վարչապետի և ՌԴ նախագահի ս/թ ապրիլի 19-ի համատեղ հայտարարության դրույթներին համապատասխան զրուցակիցները քննարկել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հետ կապված հարցեր, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության աշխատանքներն ակտիվացնելու հնարավորությունը:
09:57 11/05/2022  |  ՄամուլՈւշագրավ մանրամասներ՝ Նիկոլ Փաշինյանի Մոսկվա կատարած վերջին այցի մասին. «Հրապարակ»
10:46 09/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը շնորհավորական ուղերձներ է հղել ՌԴ նախագահին և վարչապետին, ինչպես նաև ԱՊՀ երկրների ղեկավարներին
18:37 22/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը հրաժարական չի տա, եթե նույնիսկ հրապարակում հավաքվի 100 հազար մարդ. Արմեն Բադալյան (տեսանյութ)
09:58 22/04/2022  |  ՄամուլՓաշինյան-Պուտին հանդիպումն այնքան էլ «սիրային մթնոլորտում» չի անցել. «Հրապարակ»
09:41 22/04/2022  |  ՄամուլՆիկոլ Փաշինյանի մոսկովյան այցը կռիվ է գցել իշխող խմբակցությունում. «Հրապարակ»
15:14 20/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊուտինի հետ բանակցություններում ձեռք են բերվել կարեւոր պայմանավորվածություններ. Փաշինյան
10:42 20/04/2022  |  ՄեկնաբանությունՆիկոլ Փաշինյանը կործանել է ՀՀ-ն, իր այս քայլով նա ցույց է տալիս, որ Հայաստանի Հանրապետություն այլևս գոյություն չունի.Էդգար Ղազարյան
10:13 20/04/2022  |  ՄեկնաբանությունՆիկոլի պես ղեկավար ունեցող երկրին ամենալավ բարեկամն անգամ չի կարող օգնել, թշնամի էլ պետք չէ. Արտակ Զաքարյան

Пашинян поделился с Путиным своими впечатлениями от последней встречи в Брюсселе 06/01/2022   14:40  |  Лента новостей
1 июня состоялся телефонный разговор между премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном и президентом Российской Федерации Владимиром Путиным. Об этом сообщает пресс-служба премьера Армении.
Президент РФ поздравил премьер-министра Армении с днем рождения и пожелал ему всего наилучшего. Премьер-министр Пашинян поблагодарил президента РФ за поздравление и подчеркнул, что высоко ценит теплое, дружеское отношение президента России.
Собеседники также обсудили ряд вопросов двусторонней армяно-российской повестки. Были затронуты региональные проблемы и ситуация на армяно-азербайджанской границе.
Президент России приветствовал проведение первого заседания Комиссии по демаркации и безопасности армяно-азербайджанской границы и подтвердил готовность РФ оказать помощь в процессе демаркации границ. Было подчеркнуто, что, согласно договоренности, следующее заседание Комиссии состоится в Москве.
Был затронут вопрос открытия региональных коммуникаций и достигнута договоренность об активизации работы трехсторонней рабочей группы.
Премьер-министр Пашинян поделился с президентом РФ своими впечатлениями от последней встречи в Брюсселе, выразив обеспокоенность появившимися после встречи комментариями, которые не имеют ничего общего с сутью обсуждений.
В соответствии с положениями совместного заявления премьер-министра Республики Армения и президента Российской Федерации от 19 апреля собеседники также обсудили вопросы, связанные с урегулированием нагорно-карабахского конфликта, в частности, возможность активизации работы сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
09:21 26/05/2022  |  Лента новостейПрезидент Арцаха встретился с Пашиняном и представил подробности на заседании Совбеза