Հայաստանի իշխանությունները պարտավոր են հիմք ընդունել ՀՀ Գերագույն խորհրդի 1992 թ. որոշումը, որով անընդունելի է ամեն փաստաթուղթ որտեղ ԼՂՀ-ն նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում. հայտարարություն 05/24/2022   19:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Որևէ պաշտոնյա, որևէ քաղաքական ուժ լիազորված չէ առանձնաբար որոշել հայրենիքի ապագան, որի կերտման համար մեր ժողովրդի հազարավոր զավակներ չեն խնայել իրենց կյանքը։ Նման հայտարարությամբ են հանդես եկել Արցախի 4 խորհրդարանական խմբակցությունները։ Հայտարարությանը չի միասցել միայն «Միասնական հայրենիք» խմբակցությունը, որի կուսակցության նախագահը Սամվել Բաբայանն է։
«Արցախի ժողովրդի և իշխանությունների հավաքական դիրքորոշումը ներկայացվել է ս.թ. ապրիլի 14-ի Ազգային ժողովի հայտարարությամբ` վերահաստատելով, որ միջազգային հարթակներում ընթացող քննարկումների ու բանակցությունների օրակարգերը մեզ համար ընդունելի են միայն վերոնշյալ հայտարարությամբ ազդարարված դրույթների հետ համադրելիության դեպքում:
Բրյուսելում վերջերս կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքները ներկայացնող Շառլ Միշելի հայտարարությունը տարակուսանքի տեղիք է տալիս ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման էությունը նենգափոխելու և 30-ամյա բանակցային գործընթացում կուտակած ժառանգությունը խեղաթյուրելու տեսանկյունից: Առաջին անգամ բանակցային խոսույթում փորձ է արվում հրաժարվել «Լեռնային Ղարաբաղ» քաղաքական և աշխարհագրական հասկացությունից, և շրջանառության մեջ է դրվում «Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչություն» բառակապակցությունը: Այս ամենը լիովին համահունչ է Բրյուսելի հանդիպումից առաջ և, ընդհանրապես, վերջին շրջանում Ադրբեջանի վարչախմբի կողմից տարածվող թեզերին ու վկայում է Հայաստանի գործող իշխանությունների արտաքին քաղաքական ուղեգծի նահանջի մասին:
Եվրոպական խորհրդի նախագահ դերակատարությունը արագացված տեմպերով Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև «խաղաղության դարաշրջան» բացելու գործում կարելի էր հասկանալ, եթե նույնպիսի հետևողականությամբ արձագանքվեր 2020թ. սեպտեմբերին Արցախի Հանրապետության ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիային: Անվտանգության ու իրավունքների պաշտպանության մասին շեշտադրումը 44–օրյա պատերազմի ընթացքում ինչ-որ չափով ընկալելի կարող էր լինել իր ինքնիշխանությունը պաշտպանող Արցախի ժողովրդի համար:
Ստեղծված պայմաններում Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները պարտավոր են առաջնորդվել բացառապես Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը միջազգային ատյաններում առաջ տանելու և պաշտպանելու դիրքորոշմամբ՝ հիմք ընդունելով 1992թ. հուլիսի 8-ի ՀՀ Գերագույն խորհրդի որոշումը՝ համաձայն որի «Հայաստանի համար անընդունելի է համարվում միջազգային կամ ներպետական ամեն փաստաթուղթ, որտեղ ԼՂՀ-ն նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում»:
Ե´վ Արցախում, և´ Հայաստանում գործող իշխանությունների համար առաջնահերթ պետք է լինեն հայկական երկու հանրապետությունների կազմավորման մասին հռչակագրերը, 1991թ. սեպտեմբերի 2-ի որոշմամբ ու 1991թ. դեկտեմբերի 10-ի անկախության հանրաքվեով ամրագրված արժեքները: Որևէ պաշտոնյա, որևէ քաղաքական ուժ լիազորված չէ առանձնաբար որոշել հայրենիքի ապագան, որի կերտման համար մեր ժողովրդի հազարավոր զավակներ չեն խնայել իրենց կյանքը:
Մենք գտնվում ենք պատմական որոշումներ կայացնելու հրամայականի առջև, և ոչ ոք չի կարող խուսափել սերունդների առաջ պատասխանատվություն կրելուց»:
24 մայիսի, 2022թ.
«Ազատ Հայրենիք- ՔՄԴ»
«Հայ հեղափոխական դաշնակցություն»
«Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն
15:11 18/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱզգային ժողովի նախագահին են դիմել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած Ասկերանի շրջանի վերին ենթաշրջանի համայնքների աշխատակազմերի աշխատողները
13:39 13/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ԱԺ նախագահը խորհրդակցություն է հրավիրել
20:20 14/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեկ և այսօր ՀՀ Խորհրդարանում հնչած հայտարարություններն ահաբեկության մեջ են գցել Արցախի ժողովրդին․ Գեղամ Ստեփանյան (տեսանյութ)
19:29 14/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԽաղաղության պայմանագիրն Արցախի համար համարժեք է մահվան դատավճռին. ԱՀ ԱԺ փոխնախագահ
19:12 14/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախը երբեք չի եղել անկախ Ադրբեջանի կազմում ու չի լինելու. Արցախի ԱԺ նախագահ
12:32 18/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ԱԺ-ն ամբողջությամբ ընդունեց «Բռնազավթված տարածքների մասին» օրենքը
16:35 17/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ԱԺ հանձնաժողովում միաձայն ընդունվել է «ԱՀ ԱԺ հայտարարությունը Արցախի վերածննդի օրվա կապակցությամբ»
20:34 15/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Աժ-ն քննարկել է «Բռնազավթված տարածքների մասին» նախագիծը
17:54 11/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում ձևավորվել է ղարաբաղյան շարժման 34-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումների կազմակերպման պետական հանձնաժողովի կազմը

В парламенте Арцаха отреагировали на заявление Шарля Мишеля по итогам трехсторонней встречи в Брюсселе 05/24/2022   19:42  |  Лента новостей
Фракции Национального Собрания Республики Арцах выступили во вторник с заявлением после прошедшей 22 мая встречи в Брюсселе премьер-министра Армении Никола Пашиняна, председателя Европейского Совета Шарля Мишеля и президента Азербайджана Ильхама Алиева. В заявлении, опубликованном на сайте парламента Арцаха, говорится:
Единая позиция народа и властей Арцаха была представлена в заявлении Национального собрания от 14-го апреля текущего года, тем самым подтверждая, что повестки обсуждений и переговоров, проводимых в международных инстанциях, являются приемлемыми для нас лишь в случае сопоставимости с положениями, изложенными в вышеуказанном заявлении.
Заявление Шарля Мишеля по итогам состоявшейся недавно в Брюсселе трехсторонней встречи является поводом для недоумения с точки зрения искажения сущности урегулирования карабахской проблемы и наследия, накопленного за 30 лет переговорного процесса.
Впервые в переговорном дискурсе предпринимается попытка отказаться от политического и географического понятия "Нагорный Карабах" и вводится в обращение словосочетание " этническое армянское население Карабаха".
Все это полностью созвучно с тезисами, распространяемыми руководством Азербайджана до брюссельской встречи и в последнее время в целом, и свидетельствует об отступлении действующих властей Армении от внешнеполитического вектора.
Активную роль Совета Европы в вопросе открытия ускоренными темпами "эпохи мира" между Арменией и Азербайджаном можно было понять, если с такой же последовательностью прозвучал бы отклик на агрессию, спровоцированную Азербайджаном против народа Республики Арцах в сентябре 2020 года. Акцент на безопасность и защиту прав в ходе 44-дневной войны в какой-то мере был бы приемлем для народа Арцаха, отстаивающего свой суверенитет.
В сложившихся условиях власти Республики Армения обязаны действовать исключительно с позиций продвижения и защиты в международных инстанциях права арцахского народа на самоопределение, основываясь на решении Верховного Совета Республики Армения от 8-го июля 1992 года, согласно которому "для Армении неприемлем любой внутригосударственный или международный документ, в котором НКР отмечается в составе Азербайджана".
Для действующих как в Арцахе, так и Армении властей  приоритетными должны быть декларации о провозглашении двух армянских республик, ценности, закрепленные решением от 2-го сентября 1991 года и референдумом о независимости от 10-го декабря 1991 года.
Ни одно должностное лицо, ни одна политическая сила не уполномочена обособленно решать будущее Родины, для становления которой тысячи сынов нашего народа не пожалели своих жизней.
Мы стоим перед императивом принятия исторических решений, и никто не может уклониться от ответственности перед поколениями».