98թ-ի իշխանափոխությունը ոչ թե Ղարաբաղը ինչ-որ բանից փրկելու համար էր, այլ՝ իշխանությունը զավթելու համար էր.Փաշինյանն արձագանքել է Սերժ Սարգսյանին 04/14/2022   13:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նիկոլ Փաշինյանն խորհրդարանում ելույթի ժամանակ անդրադարձել է Սերժ Սարգսյանի երեկվա հայտարարությանը, որ Ղարաբաղի հարցի փուլային կարգավորման շուրջ ինքը երբեք չի բանակցել:
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի՝ պատահական չէ, որ Սերժ Սարգսյանն իր ելույթի միայն այդ դրվագին է անդրադարձել.
«Այստեղ ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել մի փաստի վրա, ինչու՞ է միայն այդ դրվագին արձագանքել Սերժ Սարգսյանը , որովհետև այդ դրվագի հենց պարզաբանմամբ հարց է լուծվում , որ 1998թ-ի իշխանափոխությունը ոչ թե Ղարաբաղի որևէ կարգավիճակի համար էր, կամ Ղարաբաղը ինչ-որ բանից փրկելու համար էր, այլ՝ իշխանությունը զավթելու համար էր, սա է պատճառը, որ նա անդրադարձել է միայն այս դրվագին, միայն այս դրվագի պարզաբանումը, առանց մանրամասների, ընդգծում է, որ 20 տարվա պատմությունն ունեցել է բոլորովին այլ համատեքստ»,-ասաց Փաշինյանը:
Ըստ նրա՝ ամենևին էլ պատահական չէ, որ 2020թ-ի պատերազմից հետո Սերժ Սարգսյանը, վերադառնալով 2018թ-ին, ասել է՝ ես այն ժամանակ երկու անգամ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնելուց հետո ուզում էի վարչապետ մնալ՝ Ղարաբաղի հարցի համար.
«Նրանց ամեն ինչի լեգիտիմությունը Ղարաբաղի հարցն է:
Ո՞նց էր լուծելու Ղարաբաղի հարցը, երբ 2018թ-ի ապրիլի 17-ին ասել է, որ բանակցությունները կանգնած են, լավատեսություն չեն ներշնչում և Ադրբեջանի ակնկալիքները, բանակցություններից անիրատեսական են, գնալու էր ընդուներ Ադրբեջանի անիատեսական պահանջները»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա հիշեցրեց Սերժ Սարգսյանի՝ Աժ ամբիոնից արված մեկ այլ հայտարություն, որ «երկար ժամանակ չպետք է հույս ունենանք, որ Ադրբեջանը չի փորձելու ռազմական ճանապարհով լուծել Ղարբաղի հարցը».
«Սա էլ այն հարցի պատասխանը՝ իրականում պատերազմի հեղինակը ո՞վ է՝ մեր իշխանությունը, թե մեր իշխանությունը չի»,-ասաց Փաշինյանը:
10:10 14/04/2022  |  ՄամուլԶայրացրել է ռուսներին. «Փաստ»
09:43 14/04/2022  |  ՄամուլԿառավարությունը խաբում է մարզիկներին. «Ժողովուրդ»
23:28 13/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀրաժարական տվեք. այդ աթոռը պետության համար պայքարողի աթոռն է. Դավիթ Սանասարյանը՝ Նիկոլ Փաշինյանին
23:23 13/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանի օրերը հաշված են. Ազատամարտիկ Շահե Աճեմյան (տեսանյութ)
23:07 13/04/2022  |  ՔաղաքականՆիկոլը դիվանագիտական թակարդ լարեց ռուս խաղաղապահների դեմ, ՀՀ-ն թաքուն միացել է հակառուսական կոալիցիային. Խաչիկ Գալստյան (տեսանյութ)
22:46 13/04/2022  |  Քաղաքական«ԱԺ ամբիոնից «մեղավոր-անմեղսունակը» հայտարարեց բալանսավորման նոր արտաքին քաղաքականության մասին»․ Խաչիկ Գալստյան
20:51 13/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«ԱԺ-ում վարչապետին հարցրեք, արդյո՞ք 2019 թվականին Լավրովը մի քանի անգամ զգուշացրել է իրեն․․․»․ քաղաքագետ
20:27 13/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Հանրապետության նախագահը խորհրդարանական ուժերի, ԱԳ նախարարի և ԱԽ քարտուղարի մասնակցությամբ աշխատանքային հրատապ խորհրդակցություն է հրավիրել
20:19 13/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱՀ իշխանությունները որևէ հանգամանքում չեն հրաժարվելու ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացման պայքարի ճանապարհից․ Արցախի նախագահ
20:11 13/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ վարչապետի այսօրվա ելույթի հետեւանքներն ու բեռը կրելու ենք մենք ու մեր սերունդները. Մելոյան

Смена власти в 98-ом произошла не ради спасения Карабаха от чего-то, а ради захвата власти: Пашинян отреагировал на заявление Саргсяна 04/14/2022   13:38  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе выступления в парламенте прокомментировал вчерашнее заявление третьего президента РА Сержа Саргсяна о том, что  он не вел переговоров вокруг поэтапного урегулирования Карабахского вопроса.
По словам Никола Пашиняна, не случайно, что Серж Саргсян коснулся лишь этого фрагмента его выступления.
“Тут я хочу обратить ваше внимание на один факт: почему Серж Саргсян отреагировал лишь на этот отрывок? Потому что с разъяснением этого фрагмента решается вопрос о том, что смена власти в 1998 году произошла не ради какого-либо статуса Карабаха или ради спасения Карабаха от чего-либо, а для захвата власти. Поэтому он коснулся только этого фрагмента. Разъяснение одного лишь этого эпизода,  без деталей, указывает на то, что 20-летняя история имела совсем иной контекст”, - сказал Пашинян.
По его словам, совершенно не случайно, что после войны 2020 года Серж Саргсян, возвращаясь к событиям 2018 года, заявил, что он в то время после двух президентских сроков хотел занять пост премьер-министра ради Карабахского вопроса.
“В основе их всей легитимности – Карабахский вопрос. Как он собирался решать Карабахский вопрос, когда 17 апреля 2018 года заявил, что переговоры застопорились, не внушают оптимизма, и ожидания Азербайджана от переговоров нереалистичны. Он что должен был принять нереалистичные требования Азербайджана?” - сказал Пашинян.
Он напомнил еще одно заявление Сержа Саргсяна с трибуны НС, согласно которому “еще долгое время нам  не следует надеяться, что Азербайджан не попытается решить Карабахский вопрос военным путем”.
“Это ответ на тот вопрос, кто на самом деле является зачинщиком войны: наша власть или не наша власть”, - сказал Пашинян.