Ավագ երկուշաբթի 04/11/2022   10:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 28-ից մեկնարկել է Մեծ պահքը, որը տևում է 48 օր` Բուն Բարեկենդանից մինչև Ս. Հարության (Զատկի) տոնի նախօրեն: Ծաղկազարդի կիրակիով (այս տարի՝ ապրիլի 10) սկսվում են մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսի երկրային կյանքի վերջին շաբաթվա իրադարձությունների հիշատակության օրերը: Շաբաթվա յուրաքանչյուր ունի իր խորհուրդը։
Ավագ երկուշաբթին խորհրդանշում է արարչության երկրորդ օրը, երբ Աստված ջրերը բաժանեց միմյանցից և արարեց երկնքի հաստատությունը: Այս օրը խորհրդանշում է նաև երկրորդ շրջանը, երբ ապականվեց ամբողջ տիեզերքը, և միայն Ենոքը հաճելի եղավ Աստծուն ու երկինք փոխադրվեց (Ծննդ. 5:21-24):
Qahana.am-ից տեղեկանում ենք, որ առավոտյան ժամերգության ընթացքում ավետարանական ընթերցումները հիշատակում են «Անիծված թզենու» պատմությունը, երբ Հիսուս, Բեթանիայից Երուսաղեմ վերադարձին, անեծքով չորացնում է անպտուղ թզենին՝ վկայելով՝ «Եվ ամեն ինչ, որ ուզեք աղոթքի մեջ հավատով, կստանաք» (Մատթ. 21:22): Ըստ 7-րդ դարի մեկնիչ Ստեփանոս Սյունեցու՝ թզենին «թլպատված» ժողովուրդն է, որի մոտ եկավ քաղցած Քրիստոս և պտուղ չգտավ, այլ միայն՝ ցնորական կենդանություն, ուստի Նրա գալով թզենին չորացավ:
10:29 07/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄաղթում ենք, որ Փրկիչ մեր Տերը շնորհազարդի բոլոր ընտանիքներին. Կաթողիկոսը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ
16:25 24/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵկեղեցու համար ընդունելի կարող է համարվել Տիրոջ հարթաքանդակի կառուցումը՝ «Ամենափրկիչ» խաչքարերի սկզբունքով
20:55 11/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱվարտվեց Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողովը
20:00 07/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում սկսվել է Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողովը
22:22 27/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿուսակցական գործունեությամբ ու քարոզչությամբ զբաղվելու պատճառով քահանա է կարգալույծ արվել
19:57 25/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍուրբ Ստեփանոսի տոնին կատարվեց սարկավագական ձեռնադրություն
14:16 04/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում նշվեց հայոց առաջին լուսավորիչների տոնը
21:04 15/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց «Սինոփսիս» ընկերության նախագահ Չի-Ֆուն Չանին

В Армении начинается Страстная неделя Великого Поста 04/11/2022   11:08  |  Лента новостей
Начинается последняя – Страстная неделя Великого Поста, посвященная воспоминаниям о последних днях земной жизни Иисуса Христа, его страданиях, крестной смерти и погребении.
Страстная неделя начинается вслед за Вербным воскресеньем. По значимости событий все дни Страстной недели называются Великими. Основные обряды Великой недели начинаются в Страстнóй (Великий) Четверг.
Великий Понедельник посвящен воспоминанию о сотворении мира (Быт. 1: 1-31).
Как сообщает Qahana.am, Евангельские чтения во время утреннего богослужения упоминают историю «Проклятой смоковницы», когда Иисус, возвращаясь из Вифании в Иерусалим, проклял бесплодную смоковницу, от чего она засохла. «Увидевши это, ученики удивились и говорили: как это тотчас засохла смоковница?»  Иисус сказал им в ответ: «И все, чего не попросите в молитве с верою, получите» (Мат. 21:20,22). Согласно толкователю 7-го века Стефану Сюнеци, смоковница символизирует «обрезанный» народ, к которому пришел проголодавшийся Христос и не нашел плодов, а нашел только кажущуюся жизнь, поэтому с Его приходом плоды засохли.
09:27 04/04/2021  |  Лента новостейАрмянская Апостольская Церковь сегодня празднует Пасху - Светлое Христово Воскресение
11:02 12/04/2020  |  Лента новостейАрмянская Апостольская Церковь отмечает Пасху - Светлое Христово Воскресение
08:49 21/04/2019  |  Лента новостейАрмянская Апостольская Церковь отмечает Пасху - Светлое Христово Воскресение
16:52 07/04/2018  |  Международные новостиБлагодатный огонь сошел в храме Гроба Господня в Иерусалиме
10:27 07/04/2018  |  Международные новостиХристиане соберутся в Иерусалиме в ожидании Благодатного огня в храме Гроба Господня
10:33 01/04/2018  |  Лента новостейАрмянская Апостольская Церковь отмечает Пасху - Светлое Христово Воскресение
10:13 31/03/2018  |  Лента новостейАрмянская Апостольская Церковь отмечает сегодня Пасхальный Сочельник
17:52 05/03/2018  |  Лента новостейПравительство Армении рассмотрит вопрос о переносе рабочего дня со второго на седьмое апреля
12:05 17/04/2017  |  Лента новостейПосле Пасхи в Армении наступил Мерелоц – день поминовения усопших