Մելիքսեթ Պողոսյանի՝ սպանության փորձի մեջ մեղադրվող որդին ազատության մեջ է 04/04/2022   14:13  |  Քրեական խրոնիկոն
Սյունիքի նախկին մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանի՝ սպանության փորձ կատարելու մեջ մեղադրվող որդին՝ Կարեն Պողոսյանը, կարճ ժամանակ ՔԿՀ-ում մնալուց հետո ազատ է արձակվել և այժմ շարունակում է մնալ ազատության մեջ։ Նախաքննական մարմինը գտել է, որ առանձնապես ծանր հանցագործության մեջ մեղադրվողի նկատմամբ բավարար է որպես խափանման միջոց կիրառել միայն չհեռանալու մասին ստորագրությունը ու սա այն դեպքում, երբ նա ամիսներ շարունակ հետախուզման մեջ էր գտնվում ու իրավապահները նրան գտնել չէին կարողանում։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Կարեն Պողոսյանը մեղադրվում է ՀՀ ՔՕ 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 6-րդ կետերով՝ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով երկու կամ ավելի անձանց սպանության փորձի և ՀՀ ՔՕ 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ ապօրինի հրազեն պահելու հատկանիշներով։
2021թ նոյեմբեր ամսին դատարանը մերժել էր Պողոսյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը երկարացնելու մասին քննիչի միջնորդությունը։ Դատարանի որոշման դեմ դատախազությունը վերաքննիչ բողոք էր ներկայացրել, ինչը ևս մերժվել էր։ Արդյունքում՝ Պողոսյանն ազատության մեջ է։
ՀՀ քննչական կոմիտեից «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են, որ նախաքննությունը դեռ շարունակվում է ու 2022թ հունվարի 7-ին մեղադրյալ Կարեն Պողոսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը՝ չհեռանալու մասին։ ՔԿ-ից հայտնում են, որ Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի որդին՝ Տիգրան Խաչատրյանը, քրեական գործով վկայի կարգավիճակ ունի, երկու անձ՝ Մելիք Բարսեղյանը և Հարութ Վարդանյանը տուժող են ճանաչվել։ Ի դեպ, դեռևս ամիսներ առաջ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահե Հակոբյանը հայտնել էր, որ տուժողներից մեկը, ով ստացել էր հրազենային վիրավորում, գտնվում է կոմայի մեջ։
«Տուժողներ Մելիք Բարսեղյանի և Հարութ Վարդանյանի առողջական վիճակը նրանց թույլ է տալիս մասնակցել քննչական և դատավարական գործողություններին։ Կոմայի մեջ գտնվող անձինք չկան»,- հայտնել են ՔԿ-ից։
Հիշեցնենք, որ 2021թ հուլիսի 14-ին՝ ժամը 01.00-ի սահմաններում Գորիս քաղաքում Սյունիքի մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանի որդու՝ 33-ամյա Կարեն Պողոսյանի և Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի որդու՝ Տիգրան Խաչատրյանի միջեւ առաջացած վիճաբանությունը վերածվել էր ծեծկռտուքի, հնչել էին կրակոցներ, կային տուժածներ։ Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ սպանության փորձի, զենքի գործադրմամբ խուլիգանության և ապօրինի կերպով հրազեն պահելու հատկանիշներով: Կարեն Պողոսյանը մեղադրվում է սպանության փորձի և ապօրինի հրազեն պահելու մեջ։
09:57 15/03/2022  |  Մամուլ«Ինչի՞ նեղվեմ, խռովեմ, իմ համար բա՞ն ա փոխվում. «Հրապարակ»
14:25 05/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր գալն ուրիշ թեմաներիի հետ մի՛ կապեք.Սյունիքի նախկին մարզպետը մասնակցում էր Սպարապետի հիշատակին նվիրված միջոցառմանը
10:46 04/03/2022  |  ՄամուլՍյունիքի նախկին մարզպետն անգործ չի մնա. նրան մտադիր են նշանակել ՊՆ խորհրդական. «Հրապարակ»
09:45 25/02/2022  |  ՄամուլՄելիքսեթ Պողոսյանը որոշել է մինչեւ վերջին շունչը պայքարել. «Հրապարակ»
09:44 04/02/2022  |  ՄամուլՍյունիքի մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանին հարմար փոխարինող չեն գտնում. «Հրապարակ»
13:12 18/01/2022  |  ՄեկնաբանությունԴժվարագույն ժամանակներ ապրող Սյունիքում աստիճանաբար լրջագույն հարցեր են լուծվում, սահմանն է ամրապնդվում ի վերջո. Մելիքսեթ Պողոսյան
09:39 24/12/2021  |  ՄամուլՄելիքսեթ Պողոսյանը «տակից» նաեւ «ատամ է ցույց տալիս» իշխանություններին. «Հրապարակ»
09:58 18/12/2021  |  ՄամուլՍյունիքի մարզպետի «տեղապահը»հրահանգել է դպրոցի տնօրեններին. «Հրապարակ»
17:27 13/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը 12 օրով արձակուրդ է ուղարկել Սյունիքի մարզպետին
17:27 11/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍիսիանի ԲԿ-ի շտապօգնության մեքենայի հարցը լուծում կստանա. Մելիքսեթ Պողոսյանն այցելել է վերակառուցվող ԲԿ

Обвиняемый в покушении на убийство сын экс-губернатора Сюника Мелискета Погосяна на свободе 04/04/2022   15:29  |  Криминальная хроника
Карен Погосян, сын бывшего губернатора Сюникской области Армении Меликсета Погосяна, был освобожден из-под стражи после недолгого пребывания в уголовно-исполнительном учреждении. В настоящее время он продолжает оставаться на свободе. Орган предварительного следствия посчитал, что при обвинении в особо тяжком преступлении достаточно и меры пресечения в виде подписки о невыезде, и это в том случае, когда он на протяжении нескольких месяцев находился в розыске и правоохранители его не могли найти.
Как уже ранее сообщало агентство, Карену Погосяну инкриминируют пп. 1 и 6 ч. 2 ст. 34-104(покушение на убийство двух или более лиц,  совершенное способом, опасным для жизни многих людей) и ч.1 ст. 235(незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) УК РА.
В ноябре 2021 года суд отклонил ходатайство следователя о продлении Погосяну меры пресечения в виде заключения под стражу. Прокуратура обжаловала решение суда в апелляционном порядке. Жалоба тоже была отклонена. В итоге Погосян остался на свободе.
Как сообщили в ответ на запрос “ФактИнфо” в Следственном комитете, предварительное расследование продолжается, 7 января 2022 года с обвиняемого Карена Погосяна была взята подписка о невыезде. В СК сообщили, что Тигран Хачатрян, сын экс-губернатора Сюника Сурика Хачатряна, проходит по делу в статусе свидетеля. Еще двое – Мелик Барсегян и Арут Варданян – признаны потерпевшими. Кстати, несколько месяцев назад депутат парламента РА от фракции “Армения” Ваге Акопян сообщил, что один из потерпевших, который получил огнестрельное ранение, находится в коме.
“Состояние здоровья Мелика Барсегяна и Арута Варданяна позволяет им участвовать в следственных и процессуальных действиях. Лиц, находящихся в коме, нет”, - сообщили в СК.
Напомним, 14 июля 2021 года около 01:00 в городе Горисе между 33-летним Кареном Погосяном, сынов тогдашнего губернатора Сюника Меликсета Погосяна, и Тиграном Хачатряном, сыном экс-губернатора Сюника Сурика Хачатряна, произошла ссора, которая вылилась в драку. Произошла стрельба, пострадали люди. По факту было возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 34-104(покушение на убийство), ч.4 ст. 258(хулиганство с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия) и ч.1 ст. 235(незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) УК Армении. Карен Погосян обвиняется в покушении на убийство и незаконном хранении оружия.
10:39 14/07/2021  |  Криминальная хроникаПолиция Армении подтверждает информацию о ночной перестрелке в Горисе
10:04 14/07/2021  |  Криминальная хроникаПерестрелка произошла в Горисе с участием сыновей бывшего и действующего губернаторов Сюника, есть раненые - Hraparak.am
12:05 20/11/2019  |  Криминальная хроникаЭкс-губернатор Сюника стал фигурантом уголовного дела: он заочно арестован и объявлен в розыск