ԱՀ Մարտունու և Ասկերանի շրջաններից հայտնաբերվել ու վնասազերծվել են հրթիռակասետային 11 ռումբ. ԱԻՊԾ 04/04/2022   13:18  |  Մեկնաբանություն
2022 թվականի մարտի 28-ից ապրիլի 3-ն ընկած ժամանակահատվածում ՆԳՆ ԱԻ պետական ծառայության 911 ահազանգման կենտրոնում գրանցվել է 1353 զանգ:
Նախորդ շաբաթվա ընթացքում գրանցվել է հրդեհի 5 դեպք, որից 1-ը տրանսպորտային միջոցում, 1-ը աղբանոցում, հրդեհի երկու դեպք գրանցվել է չոր խոտածածկ տարածքում: Հրշեջ-փրկարարները արձագանքել են ստացված բոլոր ահազանգերին և բնակչությանը ցուցաբերել անհրաժեշտ օգնություն: Արձանագրված բոլոր դեպքերում հրդեհը ժամանակին մեկուսացվել է՝ տուժածներ չկան:
Նշված դեպքերի առթիվ ստուգում է իրականացնում պետական հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության տեսչությունը:
Տարբեր տեսակի ու տրամաչափի ռազմամթերքի հայտնաբերման և դրանց ոչնչացման ուղղությամբ սակրավորական խմբերը, գործընկեր կառույցների հետ մեկտեղ, շաբաթվա ընթացքում ԱՀ Մարտունու և Ասկերանի շրջաններից հայտնաբերվել ու վնասազերծվել են հրթիռակասետային 11 ռումբ, 1 պայթուցիչ, 1 արկ և գնդիկաբեկորային 1 ավիառումբ:
Հաշվետու ժամանակահատվածում գրանցվել է տեխնածին բնույթի 22, սոցիալ-կենցաղային բնույթի՝ 35 կանչ: Փրկարարները կատարել են դռան 5 և վերելակի 3 բացում, առողջական խնդիր ունեցող 3 քաղաքացու տեղափոխում: Բնակչությանը ջուր մատակարարելու նպատակով կատարվել է 2 ելք: Շաբաթվա ընթացքում փրկարարներն արձագանքնել են այլ բնույթի ևս 20 կանչերի:
11:44 04/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱՀ ՏԿԵ նախարարությունը մշակել է Արցախի հանրապետության համայնքներում արևային ֆոտովոլտային կայանների ձեռքբերման և տեղադրման ծրագիր
18:59 03/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում մեր արժանապատվությունն է. Վարդևանյան
17:58 03/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՇուշեցի երիտասարդների հարսանիքը` Ստեփանակերտում
11:54 02/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը ոչնչացնում է Փառուխի ու Քարագլխի հայկական մշակութային ժառանգությունը և դիմում բացահայտ զեղծարարությունների․ ԱՀ ԿԳՄՍ

Саперы за неделю обнаружили и обезвредили в Арцахе 11 кассетных бомб - ГСЧС 04/04/2022   13:56  |  Лента новостей
В период с 28 марта по 3 апреля 2022 года в центре кризисного управления 911 ГСЧС МВД зарегистрировано 1353 звонков.Об этом сообщает Государственная служба по ЧС МВД Республики Арцах.
За прошедшую неделю зарегистрировано 5 случаев пожаров, из них 1 - в транспортном средстве, 1 - на свалке, 2 - на участках с сухим травянистым покрытием. Пожарные-спасатели отреагировали на все поступившие сигналы тревоги и оказали необходимую помощь населению. Во всех зарегистрированных случаях огонь был вовремя локализован, никто не пострадал.
Проверки проводит государственная инспекция пожарной и технической безопасности.
В целях поиска и уничтожения боеприпасов различных типов и калибров саперные группы совместно с партнерскими организациями за неделю в Мартунинском и Аскеранском районах Республики Арцах обнаружили и обезвредили 11 кассетных бомб, 1 взрывчатое вещество, 1 снаряд и 1 шариковую авиабомбу.
За указанный период зарегистрировано 22 вызова техногенного характера и 35 вызовов социально-бытового характера. Спасатели вскрыли 5 дверей, 3 лифта, перевезли 3 граждан с проблемами со здоровьем. Спасатели совершили два выхода для подачи воды населению. За неделю спасатели отреагировали еще на 20 вызовов другого характера.
Государственная служба по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел продолжает круглосуточную усиленную службу на всей территории Республики Арцах.