Ալեն Սիմոնյանի պատասխանն Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի նախագահին արժանացել է բուռն ծափահարությունների 03/29/2022   16:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Ալմաթիում մասնակցում է ԱՊՀ ՄԽՎ 30-ամյակին նվիրված միջոցառումներին:
Նիստում ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը ներկաների ուշադրությունը հրավիրել է Լեռնային Ղարաբաղի ներկա իրավիճակի վրա՝ մասնավորապես անդրադառնալով մարտի 24-ին ադրբեջանական զինված ուժերի ներխուժմանը ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում գտնվող ԼՂ Ասկերանի շրջանի Փարուխ գյուղ՝ դրանով իսկ կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը գործընկերներին տեղեկացրել է, որ դեռեւս լուծված չեն հետպատերազմյան հումանիտար եւ այլ բնույթի խնդիրներ՝ շեշտելով հայ ռազմագերիների, պատանդների հարցը, որոնց թիվը, ըստ Ադրբեջանի կողմից հաստատված տվյալների, 38 է:
Ի պատասխան Ալեն Սիմոնյանի ելույթի՝ Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան նշել է, որ Ադրբեջանը հավատարիմ է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը եւ չի խախտել դրա դրույթները: Գաֆարովան նշել է, որ Ադրբեջանը Հայաստանին է հանձնել բոլոր ռազմագերիներին՝ եռակողմ հայտարարության համաձայն:
Ի պատասխան այդ հայտարարությունների՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Սիմոնյանը հիշեցրել է տիկնոջը. «Ադրբեջանական կողմի զինված ներթափանցումների եւ խախտումների մասին հայտարարել է ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետությունը, այլեւ` Ռուսաստանի Դաշնությունը, որը տվյալ տարածքի խաղաղության երաշխավորն է: Կցանկանայի կրկնել՝ Հայաստանն առաջարկում է Ադրբեջանին անհապաղ բանակցություններ սկսել խաղաղ պայմանագրի կնքման շուրջ»:
Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի ղեկավարն ի պատասխան հայտարարել է, որ Բաքուն բազմիցս առաջարկել է Երեւանին խաղաղության պայմանագիր ստորագրել՝ հաշվի առնելով հինգ կետերը, որոնք Հայաստանը մերժել է:
Ի պատասխան Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի ղեկավարի այն պնդման, թե Բաքուն առաջարկել է, իսկ Հայաստանը հրաժարվել է՝ Ալեն Սիմոնյանը նշել է.
«Ես պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ Հայաստանի համար այդ հինգ կետերն ընդունելի են, եւ մենք կարծում ենք, որ եթե որոշ ասպեկտներ ավելացնենք, կարող ենք սկսել այդ աշխատանքի իրականացումը»,- եզրափակել է բանավեճը Սիմոնյանը:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի խոսքին հաջորդել են ԱՊՀ երկրների խորհրդարանների նախագահների եւ պատվիրակների բուռն ծափահարությունները, որոնք ընդհատել են Գաֆարովայի խոսքը: Բանավեճն այլեւս չի շարունակվել:
13:53 29/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎալենտինա Մատվիենկոն պարգևատրել է Ալեն Սիմոնյանին
13:42 29/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Ադրբեջանի խորհրդարանների ղեկավարները վիճել են Արցախի հարցի շուրջ
10:30 22/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը միակը չէ, որը տուրիստական տոմս է շահել. ՔՊ-ի պատգամավորները հերթով մեկնում են շրջագայության՝ զրո արդյունք տալով Հայաստանին.Արեգնազ Մանուկյան
10:04 22/03/2022  |  ՄամուլԻնչպե՞ս է քվեարկել Հայաստանը ՌԴ-Ուկրաինա հակամարտության վերաբերյալ բանաձևերին. մանրամասներ՝ Ալեն Սիմոնյանի այցից. «Փաստ»
15:26 21/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը ելույթ է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 144-րդ վեհաժողովում
11:22 21/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը Բալիում մասնակցել է Միջխորհրդարանական միության 144-րդ վեհաժողովի հանդիսավոր բացմանը
10:34 21/03/2022  |  ՄեկնաբանությունԻսկ կարողա ձեր մեղրամսի ծախսերն էլ սկսի պետությունը հոգա՞լ.Ռոբերտ Հայրապետյան
20:59 20/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմենյանը Արցախ այցելելու փոխարեն գերադասեց մեկնել Բալի կղզի․ Արթուր Խաչատրյան

Ответ Алена Симоняна спикеру парламента Азербайджана удостоился бурных аплодисментов 03/29/2022 16:45 | Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян принимает участие в мероприятиях, посвященных 30-летию МПА СНГ в Алматы (Казахстан).
Как сообщает пресс-служба парламента РА, на заседании спикер парламента Армении обратил внимание присутствующих на нынешнюю ситуацию в Нагорном Карабахе, в частности на вторжение азербайджанских вооруженных сил 24 марта в село Парух Аскеранского района НКР, за которое по трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 г. несет ответственность российский миротворческий контингент.
Спикер НС проинформировал коллег о том, что послевоенные гуманитарные и другие вопросы еще не решены, особо подчеркнув вопрос армянских военнопленных, заложников, число которых, по подтвержденным Азербайджаном данным, составляет 38 человек.
В ответ на выступление А.Симоняна спикер Милли Меджлиса Азербайджана С.Гафарова отметила, что Азербайджан придерживается трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и не нарушал его положений. Она отметила, что Азербайджан, согласно трехстороннему заявлению, передал Армении всех военнопленных.
Парируя на заявление Гафаровой, председатель НС РА напомнил: “О вооруженных вторжениях и нарушениях со стороны Азербайджана заявила не только Республика Армения, но и Российская Федерация, являющаяся гарантом мира в регионе. Хотел бы повторить, что Армения предлагает Азербайджану немедленно начать переговоры по мирному соглашению”.
Спикер Милли Меджлиса в ответ заявила, что Баку неоднократно предлагал Еревану подписать мирный договор с учетом пяти пунктов, которые Армения отвергла.
В ответ на данное заявление спикера Милли Меджлиса Азербайджана А.Симонян подытожил: “Официально заявляю, что эти пять пунктов приемлемы для Армении, и мы полагаем, что, добавив некоторые аспекты, сможем приступить к реализации этой работы”.
Выступление председателя НС А.Симоняна удостоилось бурных аплодисментов спикеров и делегатов парламентов СНГ, прервавших выступление Гафаровой. Дебаты были прекращены.