Ռազմական կցորդներին ներկայացվել է իրադրությունն Արցախում 03/26/2022   20:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 26-ին ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանն ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպանությունների ռազմական կցորդներին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է օպերատիվ տեղեկատվություն մարտի 24-ից Արցախի արևելյան ուղղությամբ Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից իրականացված սադրանքի վերաբերյալ: Շեշտվել է, որ հակառակորդի այդ գործելաոճը 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների կոպտագույն խախտում է, որի հետագա զարգացումները կարող են լրջորեն ապակայունացնել իրավիճակը տարածաշրջանում:
Ընդգծվել է, որ Արցախի պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները կատարում են իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները` ձեռնարկելով բոլոր անհրաժեշտ միջոցները հակառակորդին հակազդելու ուղղությամբ:
Նշվել է նաև, որ, չնայած Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչների կողմից գործադրվող ջանքերին, իրավիճակի կայունացման ուղղությամբ տարվող բանակցությունները մինչ այժմ արդյունքի չեն հանգեցրել:
18:46 26/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԹշնամու դիվերսիոն բնույթի գործողությունները կասեցվել են, իրադրությունը շփման գծի տվյալ հատվածում շարունակում է լարված մնալ

Минобороны Армении проинформировало иностранных военных атташе о грубом нарушении азербайджанскими ВС положений трехстороннего заявления 03/26/2022   20:49  |  Лента новостей
Начальник управления оборонной политики и международного сотрудничества Минобороны РА Левон Айвазян 26 марта принял военных атташе иностранных посольств, аккредитованных в Армении.
В ходе встречи была представлена оперативная информация о провокациях, осуществляемых ВС Азербайджана с 24-го марта на восточном направлении Арцаха. Подчеркнуто, что действия противника являются грубейшим нарушением положений трехстороннего заявления от 9 ноября в 2020 года, а дальнейшее развитие может серьезно дестабилизировать ситуацию в регионе.
Подчеркнуто, что подразделения Армии обороны Арцаха выполняют поставленные боевые задачи, предпринимая все необходимые меры для противодействия противнику.
Также отмечено, что, несмотря на усилия представителей российского миротворческого контингента, дислоцированного в Арцахе, переговоры по стабилизации ситуации пока не дали результатов.