Ադրբեջանական ստորաբաժանումները մարտի 25-ի գիշերը կրակ են բացել ՊԲ ստորաբաժանումների վրա՝ կիրառելով ինչպես տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, այնպես էլ հարվածային ԱԹՍ 03/25/2022   10:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 24-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները, կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության պահանջները, ներխուժել են Արցախի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտի, վերահսկողության տակ վերցնելով Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն ու հարակից դիրքերը, ապա փորձել առաջխաղացում ապահովել Արցախի Հանրապետության արևելյան սահմանագոտում: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի Պաշտպանության բանակը
«Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի և Արցախի համապատասխան մարմինների կողմից ժամեր տևած բանակցությունները էական արդյունքներ չեն տվել, և հակառակորդը չի վերադարձել ելման դիրքեր: Ավելին. ադրբեջանական ստորաբաժանումները մարտի 25-ի գիշերը կրակ են բացել ՊԲ ստորաբաժանումների վրա՝ կիրառելով ինչպես տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, այնպես էլ հարվածային ԱԹՍ: Ծավալված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից զոհվել է առնվազն 5 զինծառայող: Հայկական կողմից կա մեկ վիրավոր։ Ժամը 09։00 դրությամբ իրադրությունը հարաբերականորեն կայուն է։ Ակնկալում ենք, որ ռուս խաղաղապահները միջոցներ կձեռնարկեն ադրբեջանական ստորաբաժանումներին ելման դիրքեր վերադարձնելու ուղղությամբ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Азербайджанские ВС открыли огонь по армянским подразделениям в Арцахе с применением ударных беспилотников 03/25/2022   10:34
24 марта подразделения ВС Азербайджана, грубо нарушив требования трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года, вторглись в зону ответственности миротворческого контингента РФ в Республике Арцах, взяв под контроль село Парух Аскеранского района и прилегающие позиции. Затем они попытались продвинуться в сторону восточной границы Республики Арцах. Об этом сообщает Минобороны Арцаха.
“Многочасовые переговоры с участием российского миротворческого контингента и соответствующих органов Арцаха существенных результатов не дали, противник не вернулся на исходные позиции. Более того, азербайджанские подразделения в ночь на 25-е марта открыли огонь по подразделениям Армии обороны, применив  как стрелковое оружие разного калибра, так и ударные БПЛА. В результате завязавшейся перестрелки противник потерял не менее 5 военнослужащих убитыми. С армянский стороны есть один раненый", - говорится в сообщении.
В ведомстве также сообщили, что по состоянию на 09:00 обстановка относительно стабильная.
“Ожидаем, что российские миротворцы предпримут меры по возращению азербайджанских подразделений на исходные позиции”, - говорится в сообщении.