ՆԱՏՕ-ն չի փակի Ուկրաինայի երկինքը, դա կնշանակի ռազմական հակամարտության մեջ մտնել Ռուսաստանի հետ.Գերմանիայի ԱԳՆ 03/07/2022   10:43  |  Միջազգային լրահոս
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Աննալենա Բերբոկը հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ն չի փակի Ուկրաինայի երկինքը, քանի որ դա կնշանակի ռազմական հակամարտության մեջ մտնել Ռուսաստանի հետ, գրում է Украинская правда գործակալությունը.
«Սա նշանակում է, որ ՆԱՏՕ-ի ինքնաթիռները ռմբակոծելու են ռուսական ինքնաթիռները, ինչը կնշանակի ՆԱՏՕ-ի անմիջական մասնակցություն հակամարտությանը: Մենք պարտավոր ենք պաշտպանել մեր սեփական բնակչությանը»:
Նա նշել է, որ դաշինքը պատասխանատու է միլիոնավոր եվրոպացիների կյանքի համար և չի կարող թույլ տալ, որ Ուկրաինայում պատերազմը տարածվի այլ երկրներում և վերածվի երրորդ համաշխարհային պատերազմի:
Գերմանիայի արտգործնախարարն հայտարարել է, որ «վերջին օրերի իրադարձությունները ցույց են տվել, որ Պուտինի համար «կարմիր գծեր» չկան, ուստի ՆԱՏՕ-ն պետք է ամրապնդի իր արևելյան սահմանները, որպեսզի կարողանա պաշտպանել իր դաշնակիցներին»։ Նա նաև հավելել է, որ Գերմանիան աջակցում է Լեհաստանի կողմից Ուկրաինա խորհրդային ինքնաթիռների տեղափոխմանը։
համաձայնել):
20:20 06/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՌԴ ՊՆ-ն հայտնել Է Ուկրաինայում բիոզենքի մշակման վերաբերյալ փաստաթղթեր ձեռք բերելու մասին
20:10 06/03/2022  |  Միջազգային լրահոսԿիեւի ռեժիմի գրեթե ողջ մարտունակ ավիացիան ոչնչացված է. ՌԴ ՊՆ
19:45 06/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանի բանակը շարքից հանել է Վիննիցայում Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերի օդանավակայանը
18:59 06/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՈւկրաինայի գլխավոր դատախազը հայտնել է ռուսաստանցի հեռուստահաղորդավարուհի եւ մեդիամենեջեր Թինա Կանդելակիին մեղադրանքներ ներկայացնելու մասին
17:17 06/03/2022  |  Միջազգային լրահոսԵՄ-ում հայտարարել են, որ չեն ֆինանսավորելու Ուկրաինային ռազմական ինքնաթիռների մատակարարումը
17:00 06/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՍուրբ Աթոռը պատրաստ է ամեն ինչ անել Ուկրաինայում խաղաղության հասնելու համար. Հռոմի Պապ
16:32 06/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՉի բացառվում, որ Հիտլերին կարող են հռչակել ռուսներից տուժած մեծ մարդասեր․ Թևանյան

В Германии заявили, что НАТО не закроет небо над Украиной, это будет означать вступление в военный конфликт с РФ 03/07/2022   10:50  |  Международные новости
Министр иностранных дел Германии Анналена Бербок заявила, что НАТО не закроет небо над Украиной, потому что это будет означать вступление в военный конфликт с Россией. Об этом пишет Украинская правда.
"Это означает, что самолеты НАТО будут обстреливать российские самолеты, это будет означать прямое участие НАТО в конфликте… У нас есть ответственность за защиту собственного населения".
Она отметила, что блок несет ответственность за жизнь миллионов европейцев и не может рисковать, чтобы война в Украине перекинулась на другие страны и превратилась в третью мировую – так что "надо сохранять холодную голову".
При этом министр отметила, что упреки президента Украины Владимира Зеленского "бьют прямо в сердце".
Глава МИД ФРГ сказала, что “события последних дней показали – для Путина не существует "красных линий", поэтому НАТО должно усилить свои восточные границы, чтобы быть в состоянии защитить союзников”. Она добавила, что Германия поддерживает передачу Польшей Украине самолетов советского образца (на что Варшава еще не согласилась).