Ռուսական խաղաղապահները մեկ շաբաթվա ընթացքում ապահովել են ավելի քան 2,5 հազար մեքենայի և 6000 մարդու անվտանգ մոտքն ու ելքը Լեռնային Ղարաբաղ 02/04/2022   15:48  |  Միջազգային լրահոս
«Շուրջօրյա ռեժիմով զինծառայողներն ապահովում են իրավիճակի ու հրադադարի ռեժիմի պահպանման նկատմամբ վերահսկողությունը Լեռնային Ղարաբաղի սահմանազատման ողջ գծի և Լաչինի միջանցքի բոլոր 27 դիտակետերում»,-գրում է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։
«Դիտակետի զինծառայողներն իրենց պատասխանատվության շրջանակում շուրջօրյա վերահսկողություն են իրականացնում հրադադարի պահպանման ռեժիմի նկատմամբ։
Ռուս խաղաղապահներն ապահովում են մեքենաների անվտանգ տեղափոխումը անցակետերով։ Հնարավոր սադրանքները կանխելու համար բոլոր մեքենաները ենթարկվում են զննման, անհրաժեշտության դեպքում դրանք մանրակրկիտ են զննում»,- ասել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Դմիտրի Լիչկինը։
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի բոլոր դիտակետերը հագեցած են «Բլոկպոստային» ամրացումներով, որոնք նախատեսված են զինվորական անձնակազմին զենքերից և բեկորներից պաշտպանելու, ինչպես նաև մոտակա տարածքի ընդհանուր հսկողությունն իրականացնելու համար:
Դիտակետերում ծառայությունն իրականացնելու, կենցաղի կազմակերպման, խաղաղապահ ստորաբաժանումների անձնակազմի ֆիզիկական պատրաստվածության և հանգստի կազմակերպման համար կառուցվել են բլոկ-մոդուլային ճամբարներ, ստեղծվել են հարմարավետ և ժամանակակից պայմաններ։
Ստեղծված իրավիճակը վերահսկելու համար բոլոր դիտակետերը հագեցված են ժամանակակից տեսահսկման բացօթյա գմբեթավոր
տեսախցիկներով», -գրում է mil.ru կայքը:
11:42 02/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուս խաղաղապահներն ապահովել են մարդասիրական բեռներով ավտոշարասյունների անվտանգ տարանցումը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքով.ՌԴ ՊՆ
11:32 01/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուս խաղաղապահներն ապահովել են ուխտավորների անվտանգ այցը, և իրենք էլ այցելել են Ամարաս վանական համալիր. ՌԴ ՊՆ
11:05 27/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուս խաղաղապահների աջակցությամբ Լեռնային Ղարաբաղում նոր ջրատար կկառուցվի. ՌԴ ՊՆ
11:05 25/01/2022  |  Միջազգային լրահոսՌուս խաղաղապահների աջակցությամբ՝ ավելի քան 150 ուխտավորներ Հայաստանից և Լեռնային Ղարաբաղից այցելել են Ամարասի վանական համալիր
11:59 24/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուս խաղաղապահները հումանիտար օգնություն են բաժանել Արցախի Կոճողոտ գյուղի անապահով ընտանիքների ավելի քան 50 երեխայի

Российские миротворцы за неделю обеспечили безопасный въезд более 2,5 тыс. автомобилей и около 6 тыс. человек в Арцах и обратно 02/04/2022   16:12  |  Лента новостей
Российские миротворцы за неделю обеспечили безопасный въезд более 2,5 тыс. автомобилей и около 6 тыс. человек в Республику Арцах(НКР) и обратно.
Как сообщается на сайте Минобороны РФ, в круглосуточном режиме военнослужащие обеспечивают мониторинг обстановки и контроль соблюдения режима прекращения огня на всех 27 наблюдательных постах вдоль всей линии разграничения в Арцахе и Лачинском коридоре.
«Военнослужащими наблюдательного поста круглосуточно ведется контроль за соблюдением режима прекращения огня в зоне своей ответственности. Российские миротворцы обеспечивают безопасное прохождение транзитного автотранспорта через контрольно-пропускные пункты постов. В целях предотвращения возможных провокаций осмотру подлежат все автотранспортные средства, при необходимости проводится их тщательный досмотр» - сказал представитель российского миротворческого контингента Дмитрий Лычкин.
Отмечается, что все наблюдательные посты российского миротворческого контингента оборудованы фортификационными сооружениями «Блокпост», предназначенными для защиты военнослужащих от стрелкового оружия и осколков, а также ведения кругового наблюдения за близлежащей территорией.