Լեհ փաստաբանը ցեղասպանության մեղադրանք է ներկայացրել Լուկաշենկոյի դեմ 12/24/2021   14:28  |  Միջազգային լրահոս
Լեհ փաստաբան Տոմաշ Վիլինսկին Վարշավայի դատախազություն հաղորդում է ներկայացրել Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի դեմ՝ ցեղասպանության մեղադրանքով։ Այս մասին հայտնում է Gazeta.ru-ն՝ հղում անելով լեհական լրատվամիջոցներին։
Խոսքը գնում է Բելառուսի այն քաղաքացիների մասին, որոնք չեն աջակցում Լուկաշենկոյի քաղաքականությանը և Իրաքից եկած անօրինական միգրանտների մասին, որոնք գտնվում են լեհ-բելառուսական սահմանին։
Բացի այդ, իրավապաշտպանը բելառուս առաջնորդին մեղադրում է մարդկության դեմ հանցագործությունների, պետական ահաբեկչության ու խտրականության մեջ։ Խոսքը վերաբերում է Ryanair ավիաընկերության ինքնաթիռի պատմությանը, երբ մայիսի 23-ին Բելառուսի իշխանությունների խնդրանքով ինքնաթիռը հարկադիր վայրէջք կատարեց Մինսկում, իսկ ինքնաթիռում գտնված NEXTA ընդդիմադիր թելեգրամյան ալիքի հիմնադրին և նրա ընկերուհուն ձերբակալել էին։
Լեհ իրավաբանի խոսքով նա հաղորդման մեջ վկայակոչել է նաև ապացույցն այն մասին, որ Բելառուսի իշխանությունների հրահանգով սպանություն է իրականացվել։
Ավելի վաղ Վաշինգտոնը, Լոնդոնը, Բրյուսելը և Օտտավան գրեթե միաժամանակ հայտարարել էին Լուկաշենկոյի «ռեժիմի» դեմ նոր սահմանափակումների մասին, քանի որ արևմուտքը Լուկաշենկոյին չի համարում լեգիտիմ ղեկավար։ Սև ցուցակում ֆիզիկական անձանց շարքում է հայտնվել նաև Լուկաշենկոյի որդին՝ Դմիտրի Լուկաշենկոն։
20:47 17/04/2021  |  Միջազգային լրահոսԼուկաշենկոն հայտարարել է իր եւ իր երեխաների դեմ նախապատրաստվող մահափորձի մասին
20:59 15/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Կարճ ժամանակ անց կպարզվեր, որ Մինսկը ադրբեջանական հինավուրց քաղաք է, իսկ բելառուս ժողովուրդ չի էլ եղել». Սերժ Սարգսյան
23:31 23/09/2020  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ը հրաժարվել է Լուկաշենկոյին օրինական ընտրված նախագահ համարել

Польский адвокат подал иск против Лукашенко по обвинению в геноциде 12/24/2021   14:50  |  Международные новости
Польский адвокат Томаш Вилинский подал в Национальную прокуратуру Варшавы иск против президента Белоруссии Александра Лукашенко по обвинению в геноциде, передает gazeta.ru со ссылкой на польское издание WYDARZENIA w INTERIA.
В данном случае речь идет о гражданах республики, которые не поддерживают политику Лукашенко, и о нелегальных мигрантах из Ирака, скопившихся на белорусско-польской границе.
Кроме того, правозащитник обвиняет белорусского лидера в преступлениях против человечности, государственном терроризме и дискриминации. Имеется в виду история с самолетом Ryanair, который 23 мая по требованию белорусских властей совершил экстренную посадку в Минске. На борту находился основатель оппозиционного Telegram-канала NEXTA Роман Протасевич и его девушка россиянка Софья Сапега, обоих задержали белорусские правоохранительные органы.
По словам Вилинского, он привел в иске доказательства о совершении убийств по заказу властей Белоруссии.
Ранее в декабре в Вашингтоне, Лондоне, Брюсселе и Оттаве почти одновременно объявили о новых ограничительных мерах в отношении «режима» президента Белоруссии Александра Лукашенко», которого на Западе не признают легитимным главой государства. Среди физлиц в черном списке оказался и его сын Дмитрий Лукашенко.
14:04 19/06/2020  |  Международные новостиЛукашенко заявил о срыве масштабного плана дестабилизации Беларуси
13:04 04/06/2020  |  Международные новостиЛукашенко назначил нового премьер-министра Беларуси
13:46 20/09/2019  |  Международные новостиЛукашенко решил подписать соглашение с ЕС об упрощении визового режима