ԱՄՆ պետքարտուղարը ողջունել է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև երկխոսության համար հատուկ ներկայացուցիչներ նշանակելու հայտարարությունները 12/15/2021   12:16  |  Միջազգային լրահոս
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը Twitter-ի իր էջում անդրադարձել է Թուրքիայի արտաքին գերատեսչության ղեկավարի և ՀՀ ԱԳՆ-ի հայտարարություններին։ Բլինկենը աջակցություն է հայտնել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված գործընթացներին:
«Մենք ողջունում ենք և վճռականորեն աջակցում ՀՀ ԱԳՆ-ի և Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հայտարարություններին հատուկ ներկայացուցիչներ նշանակելու և հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը քննարկելու վերաբերյալ»,- Twitter միկրոբլոգում գրել է Էնթոնի Բլինկենը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի արտգործնախարարը երկրի խորհրդարանում խոսել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման մասին։
Մևլութ Չավուշօղլուն մասնավորապես հայտնել է, որ Անկարան կաշխատի Երևանի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ։ Ըստ երկրի ԱԳ ղեկավարի, Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար շուտով հատուկ ներկայացուցիչներ կնշանակեն փոխադարձության սկզբունքով։
Չավուշօղլուն նաև հայտնել է, որ չարթերային թռիչքներ կլինեն դեպի Երևան։ Վերջինս խորհրդարանում ելույթի ժամանակ հայտնել է, որ Անկարան բոլոր քայլերը համակարգելու է Ադրբեջանի հետ։
Ավելի ուշ ՀՀ ԱԳՆ-ն արձագանքել է, որ Հայաստանը պատրաստ է Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված գործընթացին։ ՀՀ ԱԳՆ-ն նշել էր, որ դրական են գնահատում Թուրքիայի ԱԳ նախարարի` հարաբերությունների կարգավորման նպատակով հատուկ ներկայացուցիչ նշանակելու մասին հայտարարությունը, և հաստատում, որ հայկական կողմը ևս երկխոսության համար հատուկ ներկայացուցիչ կնշանակի։
23:32 14/12/2021  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ն ԵՄ-ի հետ խորհրդակցում է՝ կապված Ռուսաստանի հետ անվտանգության հարցերի շուրջ երկխոսության ձեւաչափ ավելացնելու հետ
23:23 14/12/2021  |  Միջազգային լրահոսՍեւ ծովում վրաց-ամերիկյան զորավարժություններ են անցկացվել
20:16 12/12/2021  |  Միջազգային լրահոսԲլինկենը հայտարարել Է, որ ԱՄՆ-ն ցանկանում է կայուն հարաբերություններ ունենալ Ռուսաստանի հետ
19:54 12/12/2021  |  Միջազգային լրահոսԿենտուկի նահանգում տոռնադոյի զոհերի թիվը հասել է 80-ի
22:44 06/12/2021  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանի ԱԳ նախարարն ու ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականը քննարկել են իրավիճակը տարածաշրջանում

Госсекретарь США приветствует заявления о назначении спецпредставителей для диалога между Арменией и Турцией 12/15/2021   12:42  |  Комментарий
Государственный секретарь США Энтони Блинкен заявил о поддержке процесса, направленного на нормализацию армяно-турецких отношений.
“Мы приветствуем и решительно поддерживаем заявления МИД Армении и министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу о назначении специальных представителей для обсуждения процесса нормализации отношений”, - написал госсекретарь США Энтони Блинкен в своем микроблоге в Twitter.
Ранее глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что Анкара будет работать над нормализацией отношений с Ереваном.
По словам главы МИД Турции, для нормализации отношений с Арменией скоро на взаимной основе будут назначены спецпредставители.  Чавушоглу также сообщил, что будет открыто чартерное авиасообщение с Ереваном. В ходе своего выступления в парламенте  он заявил, что Анкара все шаги будет координировать с Азербайджаном.
Позже МИД Армении отреагировало на заявление главы МИД Турции.
Как отметил пресс-секретарь МИД РА Ваан Унанян, Армения, как и прежде, готова к процессу нормализации отношений с Турцией без каких-либо предварительных условий.
В МИД Армении положительно оценивают заявление министра иностранных дел Турции о назначении специального представителя с целью нормализации отношений и подтверждают, что армянская сторона также назначит своего спецпредставителя для этого диалога.