Եվրասիական ինտեգրացիայի զարգացման կարևոր ասպեկտը պետք է լինի Միության ներքին շուկայի զարգացումը. Նիկոլ Փաշինյան 12/10/2021   17:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հերթական նիստին, որն անցկացվել է տեսակոնֆերանսի ձևաչափով:
Նիստին մասնակցել են նաև Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը, ԵԱՏՄ-ում որպես դիտորդ Ուզբեկստանի Հանրապետության նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևը, Կուբայի Հանրապետության նախագահ Միգել Մարիո Դիաս-Կանել Բերմուդեսը, ինչպես նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը և Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի պատվավոր նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը:
Վարչապետ  Փաշինյանն իր ելույթում, մասնավորապես, նշել է.
Անկեղծորեն ուրախ եմ ողջունելու ձեզ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հերթական նիստին, որի ընթացքում ամփոփում ենք այս տարվա կատարած աշխատանքը։
Ուրախ եմ նաև ողջունել Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի պատվավոր նախագահ Նուրսուլթան Աբիշի Նազարբաևին։ Ցանկանում եմ նաև անկեղծորեն ողջունել դիտորդ պետությունների ղեկավարներին՝ Ուզբեկստանի Հանրապետության նախագահ Շավքաթ Միրոմոնի Միրզիյոևին և Կուբայի Հանրապետության նախագահ Միգել Մարիո Դիաս-Կանել Բերմուդեսին:
Կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Կասիմ-Ժոմարտ Քեմելի Տոկաևին՝ Ղազախստանի նախագահության շրջանակներում նախանշված առաջնահերթ ոլորտների, նպատակների և խնդիրների իրականացմանն ուղղված ջանքերի համար։ Ակնհայտ է, որ անդամ-պետությունների և Հանձնաժողովի միջև լավ համակարգված փոխգործակցության, ինչպես նաև անդամ-պետությունների սոցիալ-տնտեսական զարգացման գործում Միության դերի բարձրացմանն ուղղված մի շարք կարևոր որոշումների ընդունման ֆոնին նախագահությունը կարելի է համարել չափազանց արդյունավետ։
Միության առաջիկա 5 տարիների զարգացման ռազմավարական ուղղությունների ընդունումից մեկ տարի անց կարելի է խոսել շատ հուսադրող միջանկյալ արդյունքների մասին։
Եվրասիական ինտեգրացիայի զարգացման կարևոր ասպեկտը և ԵԱՏՄ-ում փոխգործակցության հիմնական չափանիշներից մեկը պետք է լինի Միության ներքին շուկայի զարգացումը։
Հենց ներքին շուկայի՝ առանց խոչընդոտների, սահմանափակումների և բացառումների գործունեության ապահովումն է, որ հզոր խթան կհանդիսանա մեր պետությունների տնտեսական և արդյունաբերական աճի, մրցունակության բարձրացման, բիզնեսի ակտիվացման, լրացուցիչ աշխատատեղերի ստեղծման և գործազրկության կրճատման համար։
Ինտեգրացիոն գործընթացների ակտիվացումն ու խորացումը կնպաստի Միության երկրների տնտեսությունների կառուցվածքային վերափոխումներին, դրանց արդիականացմանն ու դիվերսիֆիկացմանը, ինչը չափազանց կարևոր է հումքի համաշխարհային գների տատանումների և համաշխարհային ճգնաժամային երևույթների սրման համատեքստում։
Բացի այդ, պարզ է, որ ծառայությունների առևտուրը, որը դարձել է ժամանակակից համաշխարհային տնտեսության դինամիկ բաղադրիչ, նոր խթան է զարգացող երկրների արտահանման դիվերսիֆիկացման համար։ Նման պայմաններում մեծանում է ԵԱՏՄ անդամ-երկրների կողմից ծառայությունների արտահանումների ավելացման նշանակությունը, որոնց ծավալը դեռ այնքան էլ նշանակալի չէ։ Ազատականացման ծրագրերի իրականացման մոնիտորինգը և ԵԱՏՄ-ի և անդամ-երկրների ծառայությունների շուկայի վերլուծությունը հնարավորություն կտա ձևակերպել դրա գործունեության մի շարք խնդիրներ և շարունակել հետագա կառուցողական աշխատանքը՝ փոխըմբռնման և բոլոր անդամ-երկրների շահերը հաշվի առնելու հիման վրա։
Մենք նաև պետք է իրականացնենք ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում առևտրային գործարքների համար ազգային արժույթների մասնաբաժինը հաշվարկներում մշտապես ավելացնելու ռազմավարական խնդիրը։
Աշխարհում առկա գնաճային երևույթներն ու գների աճը ևս մեկ անգամ հաստատում են այդ անհրաժեշտությունը։ Ռազմավարության մեջ ընդգծված միավորման արդյունավետ զարգացման մեկ այլ առանցքային բաղադրիչ է՝ միջազգային համագործակցության հորիզոնների ընդլայնումը և առևտրատնտեսական կապերի լայն ցանցի ստեղծումը։
Այս համատեքստում, կարևոր եմ համարում ևս մեկ անգամ ուշադրություն հրավիրել Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև ազատ առևտրի լիաֆորմատ համաձայնագրի շուտափույթ կնքման հետաքրքրվածության վրա։ Թեհրանի հետ ժամանակավոր համաձայնագրի գործունեության փորձը հստակ ցույց է տալիս համագործակցության հետագա խորացման ներուժի և հեռանկարների առկայությունը։ Եվ չնայած նոյեմբերի սկզբին Երևանում կայացած բանակցությունների առաջին փուլի ընթացքում մի շարք հարցերի շուրջ փոխշահավետ պայմանավորվածությունների ձեռքբերմանը, միջանկյալ համաձայնագրի երկարաձգումն այս ժամկետով միանգամայն արդարացված է։
Տարիների ընթացքում մենք մշակել ենք երրորդ երկրների հետ փոխգործակցության տարբեր ձևաչափեր։ Այս խնդիրների լուծումն ամփոփված է ԵԱՏՄ-ի՝ 2022 թվականի միջազգային գործունեության հիմնական ուղղություններում, որտեղ ամրագրված են հաջորդ տարվա համար Միության միջազգային գործունեության հիմնական վեկտորներն ու գործնական առաջնահերթությունները՝ պոտենցիալ հեռանկարային ոլորտների շեշտադրմամբ:
Եվրասիական ինտեգրացիայի շրջանակներում ձևավորվել է բավականին կայուն ինստիտուցիոնալ բազա, կարգաբերվում է ընդհանուր շուկայի աշխատանքը, կան որոշակի հաջողություններ միջազգային համագործակցության ոլորտում։ Միևնույն ժամանակ, ապագային վստահ նայելու համար այս փուլում մենք պետք է արդեն ստեղծվածը հարմարեցնենք փոփոխվող ներքին ու արտաքին պայմաններին։ Սա շարունակական աշխատանք է, ինչի վկայությունն է Երկրորդ մեծ արձանագրության համաձայնեցումը։
Բացի այդ, ակնհայտ է, որ զարգացման առաջադեմ տեմպերի հասնելը հնարավոր է բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության մեջ կոնկրետ նախագծերի իրականացման, տեխնոլոգիական շղթաների, համատեղ ինժեներական լաբորատորիաների, տեխնոլոգիական համակարգերի և ախտորոշիչ ինստիտուտների ստեղծման միջոցով։
Արդյունաբերական ներուժի զարգացումն ուղղակիորեն կախված է արդյունաբերական միջավայրի թվայնացումից։ Իսկ սա նշանակում է գերարագ հաշվողական ենթակառուցվածքի և միկրոէլեկտրոնիկայի արտադրական բազայի ավելի լայն օգտագործում: Այս ռեսուրսները փոխկապակցված են զարգացման մեջ և պահանջում են համատեղ ջանքեր:
Ընդգծեմ, որ Հայաստանն ունի որոշակի ներուժ, որը կարող է պահանջված լինել ԵԱՏՄ տարածքում թվային տեխնոլոգիաների ոլորտում «մեգանախագծեր» ձևավորելիս։
Բնականաբար, թվային օրակարգի իրականացումն ինքնանպատակ չէ։ Այն պետք է ուղղված լինի արդյունքների հասնելուն: Հենց այս համատեքստում ենք դիտարկում բեռնափոխադրումներին հետևելու համար ԵԱՏՄ-ում նավիգացիոն կնիքների օգտագործման հարցը։ Սա լուրջ հավելում կդառնա թվային վերափոխման գործընթացում, ինչպես նաև էապես կհեշտացնի բեռնափոխադրումների վերահսկման գործընթացն ինչպես ԵԱՏՄ-ի ներսում, այնպես էլ ԵԱՏՄ անդամ-երկրների տարածքով տարանցիկ փոխադրումների ընթացքում։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ 2022 թվականին ԵԱՏՄ մարմիններում նախագահությունն անցնելու է Ղրղզստանի Հանրապետությանը, ցանկանում եմ հաջողություն մաղթել և վերահաստատել բոլոր անդամ երկրների հետ համագործակցելու պատրաստակամությունը՝ ի շահ Միության»։
Խորհրդի նիստում անդրադարձ է կատարվել 2022 թվականին նախատեսվող ԵԱՏՄ միջազգային գործունեությանը, ԵԱՏՄ շրջանակում տարբեր ոլորտների շուկաներում փոխգործակցության դյուրացմանն ու հետևողական պարզեցմանը, ԵԱՏՄ 2022 թվականի բյւուջեի նախագծին, ինրչպես նաև նախորդ նիստում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը վերաբերող հարցերի:
08:52 10/12/2021  |  Մամուլ«Ես հող ծախող չեմ, Կարող ա՞ գիտեք ես Նիկոլն եմ»․ «Հրապարակ»
23:56 09/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղքեդոնի ժողովի վերադարձը «Հանուն Ժողովրդավարության» սամիթի տեսքով․ քաղաքագետ
22:09 09/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեկվա անիմաստ աղմուկների մեջ աննկատ մնաց Նիկոլի խոստովանությունը․ Վրթանեսյան
21:21 09/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը մասնակցել է «Հանուն ժողովրդավարության» համաժողովի բացմանը
20:27 09/12/2021  |  ՔաղաքականՀենց այդ հայտարարությունից պարզ է, որ ձևաչափն ամենևին էլ «3+3» չէ․ Ոսկանյան
19:22 09/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌոմանոս Պետրոսյանը նշանակվել է պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար
15:28 09/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է Կարմիր Խաչի միջազգային ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարին
13:11 09/12/2021  |  ՔաղաքականՀեղափոխությունից հետո մարդկանց 46 %-ի սպասումները չեն արդարացել. 39.4%-ը Նիկոլ Փաշինյանին չի վստահում
13:00 09/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱգնեսա Աղաբաբյանը նշանակվել է միասնական սոցիալական ծառայության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում

Важным аспектом развития евразийской интеграции должно стать развитие внутреннего рынка ЕАЭС - Пашинян 12/10/2021   17:24  |  Экономика
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в режиме видеоконференции принял участие в заседании Высшего Евразийского экономического совета. Подробности передает пресс-служба главы правительства Армении.
В заседании также участвовали президент Российской Федерации Владимир Путин, президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, президент Республики Кыргызстан Садыр Жапаров, главы государств-наблюдателей при ЕАЭС - президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и президент Республики Куба Мигель Диас-Канель Бермудес, а также председатель Коллегии Евразийской экономической коллегии Михаил Мясникович и почетный председатель Высшего Евразийского экономического совета Нурсултан Назарбаев.
Никол Пашинян в своей речи, в частности, отметил:
Искренне рад приветствовать вас на заседании Высшего Евразийского экономического совета, которым обобщается проделанная в текущем году работа.
Рад приветствовать также почетного председателя Высшего Евразийского экономического совета Нурсултана Абишевича Назарбаева.
Хочу также искренне поприветствовать глав государств-наблюдателей Евразийского экономического союза, президента Республики Узбекистан Шавката Миромоновича Мирзиёева и президента Республики Куба Мигеля Марио Диас-Канель Бермудеса.
Прежде чем перейти к повестке сегодняшнего заседания, хотел бы поблагодарить Касым-Жомарта Кемелевича Токаева за усилия, направленные на реализацию приоритетных направлений, целей и задач, обозначенных в рамках казахстанского председательства. Очевидно, что на фоне слаженного взаимодействия государств-членов и Комиссии, а также принятия целого ряда важных решений, направленных на повышение роли Союза в социально-экономическом развитии государств-членов, председательство можно считать исключительно продуктивным.
По прошествии года после принятия Стратегических направлений развития Союза на ближайшие 5 лет можно говорить о весьма обнадеживающих промежуточных итогах.
Важным аспектом развития евразийской интеграции и одним из главных критериев взаимодействия в ЕАЭС должно стать развитие внутреннего рынка Союза.
Именно обеспечение функционирования внутреннего рынка без барьеров, ограничений и изъятий станет мощным импульсом для экономического, промышленного роста наших государств, повышения их конкурентоспособности, активизации деятельности бизнеса, создания дополнительных рабочих мест, сокращения безработицы.
Активизация и углубление интеграционных процессов будут способствовать структурным преобразованиям экономик государств Союза, их модернизации и диверсификации, что имеет исключительно важное значение в условиях колебаний мировых цен на сырьевые товары и усиления кризисных явлений в глобальной экономике.
Кроме того, очевидно, что торговля услугами, которая стала динамичным компонентом современной мировой экономики, является новым стимулом для диверсификации экспорта развивающихся стран. В таких условиях растет важность повышения экспорта услуг странами – участницами ЕАЭС, объем которого пока не столь значителен. Проведенный мониторинг реализации планов либерализации и анализ рынка услуг ЕАЭС и государств-членов позволит сформулировать ряд проблем его функционирования и продолжить дальнейшую конструктивную работу на основе взаимопонимания и учета интересов всех государств-членов.
Нам также следует воплощать в жизнь стратегическую задачу постоянного увеличения доли национальных валют в расчетах по торговым сделкам внутри ЕАЭС. Текущие инфляционные явления и рост цен во всем мире в очередной раз подтверждают эту необходимость.
Еще одной ключевой составляющей эффективного развития объединения, выделенной в Стратегии, является расширение горизонтов международного сотрудничества и создание широкой сети торгово-экономических связей.
В этом контексте считаю важным еще раз обратить внимание на заинтересованность в скорейшем заключении полноформатного соглашения о свободной торговле между Ираном и ЕАЭС. Опыт функционирования временного Соглашения с Тегераном наглядно показывает наличие потенциала и перспективы дальнейшего углубления сотрудничества. И несмотря на достижение взаимовыгодных договоренностей по ряду вопросов в ходе первого раунда переговоров, прошедшего в Ереване в начале ноября, продление Временного соглашения на этот период вполне оправданно.
За эти годы мы выработали различные форматы взаимодействия с третьими странами. Решение этих задач обобщено в Основных направлениях международной деятельности ЕАЭС на 2022 год, где зафиксированы ключевые векторы и практические приоритеты международной деятельности Союза на следующий год, с выделением потенциально перспективных направлений.
В рамках евразийской интеграции сформировалась достаточно устойчивая институциональная база, отлаживается работа общего рынка, есть определенные успехи в сфере международного сотрудничества. Вместе с тем, для того чтобы уверенно смотреть в будущее, на данном этапе мы должны уже созданное адаптировать к меняющимся внутренним и внешним условиям. Это непрерывная работа, о чем свидетельствует согласование Второго Большого протокола.
Кроме того, очевидно, что выход на опережающие темпы развития возможен при реализации конкретных проектов в высокотехнологичной индустрии, путем создания технологических цепочек, совместных инженерных лабораторий, технологических систем и диагностических институтов.
Развитие промышленного потенциала находится в прямой зависимости от цифровизации промышленной среды. А это значит более широкое применение высокоскоростной вычислительной инфраструктуры и производственной базы микроэлектроники. Эти ресурсы взаимозависимы в развитии и требуют согласованных усилий.
Отмечу, что Армения имеет определённый потенциал, который может быть востребован при формировании на пространстве ЕАЭС «мегапроектов» в области цифровых технологий.
Естественно, что реализация цифровой повестки не является самоцелью. Она должна быть ориентирована на достижение конкретных результатов. Именно в этом контексте рассматриваем вопрос применения в ЕАЭС навигационных пломб для отслеживания перевозок. Это станет серьезным дополнением к процессу цифровой трансформации, а также значительно упростит процесс контроля грузоперевозок, как в рамках ЕАЭС, так и транзитных перевозок по территории государств-членов ЕАЭС.
Ввиду того, что в 2022 году председательство в органах ЕАЭС переходит к Кыргызской Республике, хотел бы пожелать успехов и подтвердить готовность к взаимодействию со всеми государствами-членами в интересах развития Союза”.
В ходе заседания были обсуждены основные направления международной деятельности ЕАЭС на 2022 год, вопросы облегчения и последовательного упрощения взаимодействия на рынках разных сфер в рамках ЕАЭС, проект бюджета ЕАЭС на 2022 год, а также вопросы реализации достигнутых на предыдущем заседании договоренностей".