Ագրեսիվ գործողությունների հետեւանքով Ադրբեջանն օկուպացրել է Հայաստանի շուրջ 41 քառակուսի կմ ինքնիշխան տարածք. Փաշինյան (տեսանյութ) 11/16/2021   20:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սա ուղիղ ագրեսիա է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ,- Անվտանգության խորհրդի նիստում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու ընդգծել, որ Ադրբեջանը եւ նրան քաջալերող ուժերը թիրախավորում են մեր ինքնիշխանությունը, մեր պետականությունը, անկախությունը։
ՀՀ Անվտանգության խորհրդի նիստում իր բացման խոսքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնավորապես, նշել է. «Այսօր ժամը 13-ի սահմանում Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները հարձակում են գործել Հայաստանի արեւելյան սահմանի ուղղությամբ: ՀՀ ԶՈւ հակառակորդին հակազդելու գործողություններ են ձեռնարկել:
Հակառակորդի կենդանի ուժին հասցվել է էական վնաս, ոչնչացվել է առնվազն 6 միավոր զրահատեխնիկա: Մեր կողմից կան զոհեր, որոնց վերաբերյալ կհայտնվեն ճշգրտված տեղեկություններ:
Տեղի ունեցողին կարող է տրվել միայն մեկ գնահատական, սա ուղիղ ագրեսիա է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ: Մայիսի 12-ին մեկնարկած ագրեսիվ գործողությունների հետեւանքով Ադրբեջանն օկուպացրել է Հայաստանի շուրջ 41 քառակուսի կմ ինքնիշխան տարածք: Միջազգային մեր գործընկերների լռության պայմաններում Ադրբեջանը շարունակում է իր ագրեսիվ գործողությունները: Իմ գնահատականը միանշանակ է, Ադրբեջանը եւ նրան քաջալերող ուժերը թիրախավորում են մեր ինքնիշխանությունը, մեր պետականությունը, անկախությունը:
Այո, մենք այսօր ծանր օր ենք ունեցել, ծանր ժամանակներ ենք ապրում, բայց այսօր նաեւ ցույց ենք տվել, որ մենք այստեղ ենք, կանք, պետություն ենք, մենք պետական ազգ ենք եւ պարտադրանքի լեզուն մեզ համար անընդունելի է: Մենք կարող ենք բանակցել, կարող ենք փնտրել եւ գտնել փոխընդունելի լուծումներ, մենք մեզ պահում ենք որպես միջազգային հանրության պատասխանատու անդամ: Բայց մենք թույլ չենք տա մեզ հետ խոսել ամբարտավանության լեզվով:
Մենք կրկնում ենք սահմանապահ զորքերը հայելային հետ քաշելու, սահմանագծի երկայնքով միջազգային դիտորդներ տեղակայելու, սահմանների դեմարկացիա եւ դելիմիտացիա սկսելու մեր առաջարկը: Այդ առաջարկը չընդունող Ադրբեջանը հանդիսանում է ագրեսոր պետություն եւ պետք է աներկբայորեն հանի իր զորքերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից: Սեփական կամքը Հայաստանին պարտադրելու հույսերը սին են»:
20:39 16/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի իշխանությունները միտումնավոր գնում են իրավիճակի սրման. Փաշինյան
20:26 16/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ քննարկել է ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված սահմանային իրավիճակը
20:12 16/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի Հանրապետության օդային տարածքի վրայով ադրբեջանական ինքնաթիռ է թռել Սիրիայից
18:46 16/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլն իր ապաշնորհ խմբակով պետք է հրաժարական տա, սա՞ է իրենց ապագան. Վահե Հակոբյան
18:40 16/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիների կողմից գերեվարված զինծառայողների վերաբերյալ տեսանյութ է տարածվել

Действия Баку являются прямой агрессией против суверенной территории Армении - Пашинян 11/16/2021   21:50  |  Лента новостей
Действия вооруженных сил Азербайджана являются прямой агрессией против суверенной территории Армении, заявил премьер-министр Армении на заседании Совета безопасности.
“Азербайджан и поощряющие его силы целятся в наш суверенитет, государственность и независимость”, - завил Пашинян.
“Сегодня около 13:00 Азербайджан предпринял наступление в восточном направлении границы Армении, армянские подразделения прибегли к ответным действиям. Нанесен значительный урон живой силе противника,  уничтожено, по меньшей мере 6 единиц бронетехники Азербайджана”, - сказал Пашинян.
По словам премьера Армении, происходящее – прямая агрессия в отношении суверенной территории Армении –  в результате предпринятых с 12 мая агрессивных действий Азербайджан оккупировал около 41 кв.км. суверенной территории Армении.
“Да, сегодня был тяжелый день. Мы переживаем тяжелые времена. Однако мы сегодня показали, что мы есть, мы государство, у нас есть государственность и язык принуждения для нас неприемлем. Мы можем вести переговоры, можем искать и находить взаимоприемлемые решения. Мы ведем себя как ответственный член международного сообщества. Но мы не позволим говорить с нами надменно”, — сказал он.
Премьер  Армении призвал международное сообщество выступить с адресными заявлениями, осуждающими агрессию Азербайджана. «Разговоры о пограничных спорах абсурдны и бессмысленны.
"Нет пограничного спора, есть агрессия против суверенной территории Армении…”- заявил Пашинян.
“И если бы проблема заключалась в пограничном споре, Азербайджан должен был давно принять наше предложение о зеркальном отводе войск, размещении международных наблюдателей вдоль границы и начале демаркации и делимитации границы. Азербайджан, который не принимает это предложение, является государством-агрессором, он должен однозначно вывести свои войска с суверенной территории Республики Армения. Надежды на навязывание своей воли Армении тщетны”, - отметил Пашинян.