Ադրբեջանի հետ նախնական պայմանավորվածություն է եղել Գորիս-Կապան ավտոճանապարհի վերաբերյալ.ԱԽ քարտուղարը հաստատել է 11/12/2021   16:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է,որ Ադրբեջանի հետ նախնական պայմանավորվածություն է եղել Գորիս-Կապան ավտոճանապարհի վերաբերյալ.
«Ադրբեջանի հետ պայմանավորվածություն է եղել, որ մինչև այլընտրանքային ճանապարհ ունենալը, մենք օգտագործելու ենք Գորիս-Կապան ճանապարհը: Իհարկե, այս ընթացքում խոչընդոտներ ստեղծել են, բայց մինչև երեկ Հայաստանի քաղաքացիներն այդ ճանապարհն օգտագործում էին»:
Լրագրողի ճշգրտող հարցին՝ Ադրբեջանի հետ նախնական պայմանավորվածություն եղե՞լ է Գորիս-Կապան ավտոճանապարհի հետ կապված, ԱԽ քարտուղարը կրկին հաստատել է. «Նախնական պայմանավորվածություն եղել է, որ մենք որոշ ժամանակ օգտագործենք այդ ճանապարհը, մինչև այլընտրանք ունենաք, միայն դրա շուրջ է եղել պայմանավորվածություն»։
ԱԽ քարտուղարը նաև ասել է, թե ՀՀ քաղաքացիները կարող են շարունակել օգտվել Գորիս-Կապան ավտոճանապարհից, սակայն դրա համար հավելյալ ծախսեր կպահանջվեն, քանի որ Ադրբեջանը մաքսային կետեր է տեղադրել, ուստի հորդորեց քաղաքացիներին երթևեկել այլընտրանքային Տաթև-Աղվանի ճանապարհով:
14:55 12/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳորիս-Կապան այլընտրանքային ճանապարհն անցանելի է. ոստիկանությունը հերքում է

С Азербайджаном по поводу трассы Горис-Капан была предварительная договоренность: секретарь Совбеза Армении подтвердил 11/12/2021 16:30 | Лента новостей
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в интервью Общественному телевидению заявил, что с Азербайджаном по поводу участка трассы Горис-Капан была предварительная договоренность.
“С Азербайджаном была договоренность, что Армения будет использовать участок трассы Горис-Капан до тех пор, пока у нас будет готова альтернативная дорога. Конечно, за этот период они чинили определенные препятствия, но до вчерашнего дня граждане Армении пользовались этой дорогой”, - сказал Армен Григорян.
На уточняющий вопрос ведущего, была ли с Азербайджаном предварительная договоренность, связанная с трассой Горис-Капан, секретарь Совбеза Армении вновь повторил: “Была предварительная договоренность, что мы будем пользоваться какое-то время этой дорогой, пока появится альтернатива, договоренность была только касательно этого”.
Секретарь Совбеза также отметил, граждане Армении могут продолжать пользоваться трассой Горис-Капан, однако для этого потребуются дополнительные расходы, так как Азербайджан установил таможенные пункты. Ввиду этого он призвал граждан ездить по альтернативной дороге Татев-Агвани.