ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունել է Հայաստանում Լիտվայի դեսպանին 11/12/2021   15:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 12-ին ընդունել է Հայաստանում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունը:
Ողջունելով դեսպանին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել հայ-լիտվական բարեկամական հարաբերությունները եւ առկա համագործակցությունը: Այս առումով Ալեն Սիմոնյանն առանձնացրել է դեսպանի ջանքերն ու ուշադրությունը համատեղ օրակարգերի իրագործմանը նպաստելու եւ հետեւողականության հարցերում:
Կողմերը քննարկել են հայ-լիտվական խորհրդարանական համագործակցության հեռանկարները եւ այս ուղղությամբ արդեն իսկ գրանցված արդյունքները: Զրուցակիցներն անդրադարձել են խորհրդարանական դիվանագիտությանն ու միջխորհրդարանական համագործակցության աշխուժացմանն ուղղված թեմաներին:
Մտքեր են փոխանակվել ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցերի շուրջ: Այս համատեքստում Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեն բարձր է գնահատել Հայաստանում անցկացված խորհրդարանական ընտրությունները: Նա նշել է, որ Հայաստանի հետ հարաբերություններն իր երկրի առաջնահերթություններից են:
Լիտվայի դեսպանի խոսքով՝ Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում իրականացված բարեփոխումների եւ ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված քայլերի շնորհիվ Հայաստանն առաջատարների շարքում է:
Անդրադարձ է եղել ԵՄ շրջանակում Հայաստան-Լիտվա համագործակցությանը:
14:26 01/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Նորվեգիայի նորանշանակ դեսպանին
13:33 29/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ նախագահը հյուրընկալել է Տանն Կիլիկիո Կաթողիկէ Հայոց Պատրիարքին
14:55 27/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱմեն ինչ անելու ենք, որ հոկտեմբերի 27-ի պատվիրատուները հայտնվեն ճաղերի հետևում.ԱԺ նախագահ
00:11 26/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Նիկոլ, Ալեն, դավաճան». կիպրահայերի «ջերմ» ընդունելությունը շարունակություն է ունեցել. տեսանյութ
17:50 25/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Կիպրոսի պաշտպանության նախարարին
20:22 24/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀեռու մնացեք Հայաստանից. Կիպրոսում հայերն Ալեն Սիմոնյանին ընդունել են «դավաճաններ», «հայասպաններ», «հողատուներ» վանկարկումներով

Отношения с Арменией среди приоритетов Литвы - посол 11/12/2021   16:12  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Литовской Республики в Армении Ингу Станите-Толочкиене. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Приветствуя посла, спикер парламента высоко оценил армяно-литовские дружественные отношения и налаженное сотрудничество. В этой связи А.Симонян особо отметил содействие посла в реализации совместных повесток дня и их последовательности.
Стороны обсудили перспективы армяно-литовского парламентского сотрудничества и отмеченные в этом направлении результаты. Собеседники затронули темы парламентской дипломатии и активизации межпарламентского взаимодействия.
Состоялся обмен мнениями по вопросам   демократии, защиты прав человека. В этом контексте Инга Станите-Толочкиене высоко оценила прошедшие в Армении парламентские выборы. Она отметила, что отношения с Арменией среди приоритетов ее страны.
По словам посла Литвы, благодаря проводимым в рамках Восточного партнерства реформам и шагам по укреплению демократии, Армения находится в числе лидеров.
Затронуто сотрудничество Армении и Литвы в рамках ЕС.
10:48 11/05/2021Делегация во главе со спикером парламента Армении отбывает с официальным визитом в Литву
11:40 16/02/2019  |  Лента новостейПрезидент Армении поздравил литовского коллегу с национальным праздником