Վարչապետը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի հետ 11/10/2021   15:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփին, ով ավարտում է առաքելությունը մեր երկրում:
Վարչապետը բարձր է գնահատել պարոն Շարփի կատարած աշխատանքը՝ Հայաստանի և ՄԱԿ-ի կառույցների միջև համագործակցության զարգացման ուղղությամբ: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ՄԱԿ-ի օժանդակությունը մեր երկրին կորոնավիրուսի համավարակի հետևանքների հաղթահարման գործում և ափսոսանք հայտնել, որ ՄԱԿ-ի հումանիտար աջակցությունը մինչ օրս հասանելի չէ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին: «Կայուն զարգացման օրակարգ 2030»-ի համատեքստում վարչապետն ընդգծել է 2021թ. հունիսին ՀՀ կառավարության և ՄԱԿ-ի միջև ստորագրված՝ Հայաստանի համար ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման գործընկերության 2021-2025 թթ. շրջանակային փաստաթղթի կարևորությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով գնահատականի համար՝ Շոմբի Շարփը նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ էր Հայաստանում ծառայելը, և մեր երկրից հեռանում է ջերմ տպավորություններով: Նա բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության հետ համագործակցությունը, ինչի վկայությունը համատեղ արդյունավետ ծրագրերն են: Ընդգծվել է, որ ՄԱԿ-ը կշարունակի մնալ Հայաստանի և հայ ժողովրդի կողքին, աջակցել բարեփոխումների իրականացմանը, բարդ մարտահրավերների հաղթահարմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ՄԱԿ գործընկերության, տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության օրակարգի շուրջ:
Վարչապետ Փաշինյանն ամենայն բարիք և հաջողություններ է մաղթել Շոմբի Շարփին հետագա գործունեության մեջ՝ ասելով, որ նա կմնա Հայաստանի և հայ ժողովրդի լավ բարեկամը:

Пашинян – Шарпу: “Гуманитарная помощь ООН до сих пор недоступна народу Нагорного Карабаха” 11/10/2021   16:28  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял постоянного координатора ООН в Армении Шомби Шарпа, который завершает свою миссию в нашей стране. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства Армении.
Премьер-министр высоко оценил работу Шомби Шарпа по развитию сотрудничества между Арменией и структурами ООН. Никол Пашинян подчеркнул важность оказываемой ООН помощи нашей стране в преодолении последствий эпидемии коронавируса и выразил сожаление, что гуманитарная помощь ООН до сих пор недоступна народу Нагорного Карабаха. В контексте “Повестки устойчивого развития 2030” премьер-министр подчеркнул важность подписанного в июне 2021 года Рамочного документа о партнерстве в области устойчивого развития между ООН и Арменией на 2021-2025 годы.
Выразив благодарность за высокую оценку, Шомби Шарп отметил, что для него была большая честь служить в Армении и он покидает нашу страну с теплыми впечатлениями. Он высоко оценил сотрудничество с правительством Армении, свидетельством которого являются совместные эффективные программы. Было подчеркнуто, что ООН будет и впредь поддерживать армянский народ и Армению, оказывать помощь в осуществлении реформ и преодолении тяжелых вызовов.
Собеседники обменялись мнениями о партнерстве Армения-ООН и повестке мира и стабильности в регионе.
Никол Пашинян пожелал Шомби Шарпу всяческих успехов в его дальнейшей деятельности, отметив, что он останется хорошим другом Армении и армянского народа.