ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու ընթացակարգի ժամկետները կկրճատվեն. ԱԺ-ն ընդունեց օրենքի նախագիծը 10/27/2021   10:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «ՀՀ քաղաքացիության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը: Նախագծով առաջարկվում է ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու դիմումների քննարկման ժամկետը կրճատել՝ 6 ամսվա փոխարեն սահմանելով 90 աշխատանքային օր:
Նախագծով առաջարկվում է նաև ՀՀ-ում մշտապես բնակվող ազգությամբ հայերի և նախկին ԽՍՀՄ այլ հանրապետությունների քաղաքացիների համար ՀՀ քաղաքացիության ճանաչման դիմում ներկայացնելու՝ օրենքով սահմանված ժամկետը երկարաձգել մինչև 2023-ի դեկտեմբերի 31-ը: Նախատեսվում է նաև ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող չափահաս զավակներ ունեցող անձանց իրավունք վերապահել ՀՀ քաղաքացիություն ձեռք բերելու առանց ՀՀ-ում 3 տարի մշտական բնակության և հայերենով բացատրվելու կարողության պահանջի:
Նախագիծն ընդունվեց 58 կողմ և 23 ձեռնպահ ձայներով:
16:16 30/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում պարզեցնում են ՀՀ քաղաքացի չհանդիսացող ծնողների ազգությամբ հայ երեխաների քաղաքացիություն ստանալու ընթացակարգը
11:09 14/10/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիայի Մեջլիսի նախկին հայազգի պատգամավորը Հայաստանի քաղաքացիություն է ստացել
15:02 12/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջին եռամսյակում Հայաստանում ապաստան է հայցել 75 օտարերկրացի. նրանցից 40-ը Ուկրաինայից են
09:07 14/10/2014  |  ՄամուլՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարվողների մեջ մեծ թիվ են կազմում երիտասարդ սրտաբանները. «Չորրորդ Իշխանություն»
19:47 04/09/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջին կիսամյակում ՀՀ քաղաքացիություն է ստացել 6416, իսկ ՀՀ-ում կացության կարգավիճակ՝ 1922 օտարերկրացի
20:27 25/07/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ոստիկանություն. Նախկին ազատամարտիկի նկատմամբ վարչական պատասխանատվության ենթարկելու վարույթ չի սկսվել
14:22 28/06/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ քաղաքացիություն ձեռք բերելու լրացուցիչ հնարավորություն Ադրբեջանից բռնագաղթածների համար
13:34 22/12/2012  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՀՀ քաղաքացիություն հայցող մեր հայրենակիցները կարող են ապացուցել ազգությամբ հայ լինելը

Парламент Армении в первом чтении принял законопроект, упрощающий получение гражданства РА 10/27/2021   13:01  |  Лента новостей
Парламент Армении на очередном заседании в среду, 27 октября, принял в первом чтении законопроект, предусматривающий сокращение срока рассмотрения заявлений о получении гражданства РА.
Согласно законопроекту, получить гражданство можно за 90 рабочих дней, в то время как раньше этот срок составлял 6 месяцев. За законопроект проголосовало 58 депутатов, 23 парламентария воздержались.
Законопроектом также предлагается продлить срок подачи заявления на получение гражданства Армении для постоянно проживающих в Армении, армян и граждан других республик бывшего СССР до 31 декабря 2023 года. Законопроект касается также лиц, имеющих совершеннолетних детей, являющихся гражданами РА. Им предоставляется право на получение гражданства Армении без требования постоянного проживания в РА в течение 3 лет и умения объясняться на армянском языке.