«Աշխատանքը կապիկին մարդ սարքեց». Էկոնոմիկայի նախարար եք, տնտեսական լեզվով հիմնավորեք. Ընդդիմադիր պատգամավոր 10/26/2021   11:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Անկեղծ ասած զարմացած եմ։ Էկոնոմիկայի նախարարը հարց է զեկուցում և ասում, որ չի ուզում մտնի տնտեսական հաշվարկների մեջ։ Բա էդ դեպքում ինչու՞ է Էկոնոմիկայի նախարարը զեկուցում, այլ ոչ թե Արդարադատության նախարարը։ ԱԺ-ում ամանորյա ոչ աշխատանքային օրերը կրճատելու հարցի քննարկման ժամանակ ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը։
«Էկոնոմիկայի նախարարը բնականաբար պետք է էկոնոմիկայի մասին զեկուցի։ Գրքից մեջբերում եք անում, ասացվածքներ էլ մեջբերեք։ Ով ալարի, ոչ դալարի։ Ով չաշխատի, նա չուտի։  Աշխատանքը գեղեցկացնում է մարդուն։  Աշխատանքը կապիկին մարդ սարքեց։ Էկոնոմիկայի նախարար եք, եկեք հիմնավորեք տնտեսական լեզվով»,-նշեց Արթուր Խաչատրյանը։
Վերջինս, անդրադառնալով նախարարի այն դիտարկմանը, թե նախագիծը գյուղատնտեսության վրա ինչ ազդեցություն է ունենալու, նկատեց՝ երբ գյուղացին առավոտյան արթնանում է, գնում իր կովին կթելու և օրացույցին չի նայում։
«Նա չի ասում՝ այսօր կիրակի է, կովիս չպետք է կթեմ։ Այսօր շաբաթ է, ծիրանը չպետք է քաղեմ։ Այսինքն՝ ինչի՞ հիման վրա եք այս հաշվարկն արել։ Առևտրի ծավալների հետ կապված, հասկանում ենք, որ տոն օրերին առևտրի ծավալը մեծանում է։ Քաղաքակիրթ աշխարհը նաև ունենում է Զատկի տոներ։ Քաղաքակիրթ աշխարհն ասում է՝ ժամը 6-ից հետո հիմնարկի ղեկավարն իրավունք չունի իր ենթակային email գրի։ Եթե քաղաքակիրթ աշխարհի մասին ենք խոսում, եկեք քաղաքակիրթ աշխարհի ճանապարհով գնանք»,-ասաց պատգամավորը։
11:10 26/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱմանորյա արձակուրդը կրճատելով՝ հյուրանոցներն ինչքա՞ն են տուժելու. Թովմասյանը՝ Քերոբյանին
10:57 26/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է աշխատանքի անցենք. Քերոբյանն ԱԺ-ում առաջարկում է կրճատել Ամանորի ոչ աշխատանքային օրերը
13:53 21/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ30 հազար տոննա կարտոֆիլ է արտահանվել այս տարի. Ռեկորդ ենք խփում. Քերոբյան
13:47 21/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՇատ անհանգստացած ենք գնաճով. Քերոբյան
12:37 21/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՕտարերկրյա ընկերությունների համար լիցենզավորման ընթացակարգը կպարզեցվի
15:21 23/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵս էլ, Պապիկյանն էլ հոլի պես ֆռում ենք. Քերոբյանը խաղողագործներին խոստացավ լուծել խնդիրը
14:38 23/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳնացել, խնդրել ենք Ծառուկյանին, որ բացի գործարանը, բայց չի բացում. Քերոբյան
12:42 21/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է կարողանանք բռունցքվել, միավորվել և մեր արժանի հարվածը հասցնել արտաքին թշնամիներին. Արթուր Խաչատրյան
15:49 17/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր աշխատանքային կուլտուրայի մեջ պետք է մտցնենք վաղ առավոտից աշխատելն ու աշխատանքային տեմպն արագացնելը.Քերոբյան
12:42 16/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿյանքը չենք կանգնեցնելու՝ միայն այդ ճանապարհով զբաղվելու համար․ Քերոբյանը՝ Գորիս-Կապան ճանապարհի ադրբեջանական անցակետի մասին

“Труд сделал из обезьяны человека”: оппозиционный депутат пожурил министра экономики Армении за непрофессиональную лексику 10/26/2021   12:54  |  Лента новостей
Депутат парламента РА от фракции “Армения” Артур Хачатрян призвал министра экономики Ваана Керобяна обосновать необходимость проекта закона о сокращении новогодних выходных на экономическом языке.
“Честно говоря, я удивлен: министр экономики, докладывая по вопросу, заявляет, что не хочет вдаваться в подсчеты. Тогда почему докладывает министр экономики, а не глава Минюста”, - заявил Хачатрян в ходе обсуждения проекта в парламенте.
“Министр экономики, естественно, должен докладывать об экономике. Вы приводите цитаты из книг и поговорки: “кто не работает, тот не ест”,"труд красит человека”,  “труд сделал из обезьяны человека”... Вы министр экономики. Так обоснуйте же на экономическим языке”, - добавил депутат.
Депутат, коснувшись замечания министра по поводу влияния проекта на сельское хозяйство, указал, что  сельчанин, когда утром просыпается, отправляется доить корову и не смотрит на календарь.
“Он не смотрит на то, что сегодня воскресенье, поэтому свою корову доить не должен. Сегодня суббота, значит не время собирать абрикосы. На основании чего вы производили расчеты? Если это связано с объемами торговли, то понимаем, что в праздничные дни товарооборот увеличивается...В цивилизованном мире руководитель учреждения после шести вечера не имеет права отправлять своим подчиненным письма по электронной почте. Если вы говорите о цивилизованном мире, то давайте  будем идти по цивилизованному пути”, - сказал депутат.