Աշխարհը սրընթաց կերպով փոխվում է, մեր հարաբերությունները պետք է համապատասխանեն այդ փոփոխությունների արդյունքում ծնված պահանջներին. Փաշինյանի ուղերձը՝ Հայ-ռուսական համաժողովի բացմանը 10/19/2021   12:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ուղերձ է հղել Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային համաժողովի բացմանը։
Փաշինյանը նշել է, որ Ռուսաստանը Հայաստանում ներդրումների առաջատարն է և բացառիկ դեր ունի ՀՀ ենթակառուցվածքների զարգացման գործում։
Փաշինյանը հայտարարել է, որ միջտարածաշրջանային համաժողովները ունեն արդեն տաս տարվա պատմություն:
Դրանք դարձել են երկու երկրների միջև դաշնակցային հարաբերությունների շրջանակներում համագործակցության կարևոր ինստիտուտներից մեկը:
«Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային համագործակցությունը, որը խարսխված է շուրջ երկու տասնյակ համաձայնագրերի վրա, ունի հիրավի լայն աշխարհագրություն: Այն ներառում է Հայաստանի գրեթե բոլոր մարզերը և Ռուսաստանի Դաշնության ամենատարբեր անկյուններում գտնվող վարչական միավորներ, այթ թվում՝ Լենինգրադի և Օրենբուրգի, Յարոսլավլի և Օմսկի, Ուլյանովսկի և Արխանգելսկի, Ռոստովի և Վոլոգդայի մարզերը: Այս կապերի առկայությունը մեր երկու երկրների միջև բացառիկ հարաբերությունների վառ դրսևորումներից է»,- ասել է վարչապետը։
Ուղերձում նշված է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը ոչ միայն առանցքային դերակատարում ունի մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանման հարցում, այլ նաև կենտրոնական տեղ և դեր մեր երկրի տնտեսության մեջ: Ռուսաստանը հանդիսանում է Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերը:
2019 թվականին երկկողմ առևտրաշրջանառությունը գերազանցել է 2.0 մլրդ դոլարի շեմը, իսկ այս տարի արդեն արձանագրել են առևտրաշրջանառության երկնիշ աճ:
«Ռուսաստանը նաև առաջատար է Հայաստանում կատարվող ներդրումների առումով և բացառիկ դերակատարում ունի մեր երկրի ենթակառույցների զարգացման գործում: Վերջերս կատարված ներդրումներից հարկ է մասնավորապես առանձնացնել համավարակի դեմ պայքարի պայմաններում մեր երկրի համար հատկապես կարևոր Սպուտնիկ Լայթ պատվաստանյութի թողարկման նպատակով տեխնոլոգիական տրանսֆերի իրականացումը»։
Փաշինյանի ուղերձում նշված է, որ երկու երկրների միջև առկա տնտեսական համագործակցության մակարդակը համապատասխանում է դաշնակցային հարաբերությունների բնույթից բխող պահանջներին, սակայն դա բնավ չի ենթադրում ստատիկ իրավիճակի ամրագրում, հակառակը՝ պահանջում է մշտական աշխատանք, զարգացում և կատարելագործում:
«Աշխարհը սրընթաց կերպով փոխվում է, և մեր հարաբերությունները պետք է համապատասխանեն այդ փոփոխությունների արդյունքում ծնված պահանջներին: Մեզ անհրաժեշտ է կատարելագործել մեր տնտեսական հարաբերություններն այնպես, որ դրանք նպաստեն մեր երկրներում մրցունակ տնտեսությունների զարգացմանը: Ասվածի համատեքստում կարևոր ենք համարում մեր տնտեսությունների հետագա մերձեցումն ու փոխադարձ ինտեգրումը, որը պետք է հիմնված լինի ապրանքների, ծառայությունների, աշխատուժի և կապիտալի ազատ տեղաշարժի վրա: Եվրասիական տնտեսական միությունը իր հերթին ծառայում է այդ ռազմավարական նպատակին և մենք շահագրգռված ենք ամրապնդել այդ կառույցը և կատարելագործել նրա ինստիտուտները: Ակնհայտ է նաև մեր տնտեսական կապերի դիվերսիֆիկացիայի հրամայականը»։
Ի լրումն ավանդական ոլորտների, Փաշինյանը նշել է, որ հարկ է գտնել ճանապարհներ բարձր տեխնոլոգիաների, նորարարությունների և տնտեսության գիտելիքահեն ոլորտներում համագործակցությունն առավել զարգացնելու համար: Համոզված եմ, որ այսօրվա միջոցառումն այն գործիքներից է, որը լավագույնս ծառայում է վերոնշյալ նպատակների իրագործմանը:
Վերստին ողջունում եմ համաժողովի բոլոր մասնակիցներին և ցանկանում նրանց արդյունավետ աշխատանք՝ ի սպաս մեր երկրների և ժողովուրդների բարգավաճման»,- ասված է ուղերձի տեքստում։
10:14 19/10/2021  |  Մամուլ«Մի քիչ փող ուղարկեցեք». «Փաստ»
19:07 16/10/2021  |  ՄեկնաբանությունԵթե Նիկոլը մշակութային ժառանգությունը համակարգող գերատեսչության հերը չանիծեր, Ալիևի հոխորտանքին կպատասխաներ․ Տիգրան Գալստյան
09:37 16/10/2021  |  ՄամուլՀայաստան-Արցախի միջխորհրդարանական հանձնաժողովը մինչ օրս չի ձեւավորվում․ «Հրապարակ»
09:34 16/10/2021  |  ՄամուլԻնչո՞ւ է հոնքը սարքելու տեղը աչքն էլ հանում․ «Փաստ»
22:40 15/10/2021  |  ՄեկնաբանությունԼա՜վ, էդքան անսահմա՞ն է իշխանատենչ տականք լինելու քո ռեսուրսը. Ռուբեն Հակոբյանն արձագանքել է Փաշինյանին

Пашинян считает важным дальнейшее сближение и взаимную интеграцию экономик Армении и России 10/19/2021 12:32 | Экономика
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил послание по случаю открытия Армяно-российского межрегионального форума. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства Армении. В послании говорится:
От имени правительства Республики Армения приветствую всех участников Восьмого армяно-российского межрегионального форума.
Рады принять всех наших гостей из России.
Межрегиональные форумы имеют уже десятилетнюю историю. Они стали одним из важных институтов сотрудничества в рамках налаженных между нашими странами союзнических отношений. Армяно-российское межрегиональное сотрудничество, которое зиждется на около двух десятков соглашений, имеет действительно широкую географию. Она охватывает почти все области Армении и административные единицы, расположенные в самых разных уголках Российской Федерации, в том числе Ленинградскую и Оренбургскую, Ярославскую и Омскую, Ульяновскую и Архангельскую, Ростовскую и Вологодскую области. Наличие этих связей - одно из ярких проявлений исключительных отношений между нашими двумя странами.
Российская Федерация не только играет важнейшую роль в поддержании мира и стабильности в нашем регионе, но и занимает ключевое место в экономике нашей страны. Россия - основный торговый партнер Армении.
В 2019 году наша двусторонняя торговля превысила порог в два миллиарда долларов, а в текущем году уже зафиксирован двузначный рост торгового оборота.
Россия также является лидером по инвестициям в Армению и играет исключительную роль в развитии инфраструктуры нашей страны. Среди последних инвестиций необходимо выделить реализацию технологического трансфера для выпуска вакцины “Спутник Лайт”, что особенно важно для нашей страны в борьбе с эпидемией.
Уровень экономического сотрудничества между нашими странами соответствует требованиям, вытекающим из характера союзнических отношений, однако это отнюдь не подразумевает фиксацию статической ситуации, а, напротив, требует постоянной работы, развития и совершенствования.
Мир стремительно меняется, и наши отношения должны соответствовать требованиям этих изменений. Нам необходимо совершенствовать наши экономические отношения так, чтобы они способствовали развитию конкурентоспособных экономик в наших странах.
В контексте вышеизложенного мы считаем важным дальнейшее сближение и взаимную интеграцию наших экономик, которая должна основываться на свободном движении товаров, услуг, рабочей силы и капитала. Евразийский экономический союз, в свою очередь, служит этой стратегической цели, и мы заинтересованы в укреплении этой структуры и совершенствовании ее институтов. Очевидна также необходимость диверсификации наших экономических связей.
В дополнение к традиционным сферам необходимо искать пути дальнейшего развития сотрудничества в сферах высоких технологий, инноваций и наукоемких секторов экономики. Убежден, что сегодняшнее мероприятие - один из инструментов, который наилучшим образом служит достижению вышеуказанных целей.
Еще раз приветствую всех участников форума и желаю плодотворной работы на благо наших стран и народов.