ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատի ներքո՝ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպման պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել. Արարատ Միրզոյան 10/13/2021   12:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը ողջունում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում խաղաղ բանակցությունների վերսկսումը: Այս մասին այսօր Հնդկաստանի արտգործնախարարի հետ համատեղ ասուլիսին ասաց Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը և շեշտեց, որ Հայաստանը ԼՂ հիմնախնդրի լուծումը տեսնում է միայն ԵԱՀԿ ֆորմատով՝ խաղաղ բանակցությունների միջոցով:
ԱԳ նախարարը ողջունեց Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի ԳԱ-ի նստաշրջանի շրջանակներում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախաձեռնությամբ անցկացված հանդիպումները, այդ թվում՝ Ադրբեջանցի ԱԳ նախարարի հետ:
Արարատ Միրզոյանը նաև նշեց, որ հանդիպումների ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել քննարկել հումանիտար հարցերին առնչվող խնդիրները՝ մասնավորապես՝ հայ գերիների ազատ արձակումը, անհայտ կորած զինվորների և քաղաքացիական անձանց ճակատագրի հետագա պարզումը, հայկական մշակութային արժեքների հասանելիությունը, որոնք մնացել են Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության ներքո, նաև քննարկվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատի հիմնական բաղադրիչը` ԼՂ կարգավիճակի հարցը:
Արարատ Միրզոյանը նաև հայտնեց, որ նախատեսվում է համանախագահների այցը տարածաշրջան:
Հարցին՝ թե արդյո՞ք նախատեսվում է իր հանդիպումը ԵԱՀԿ համանախագահների հետ և նրանց հովանու ներքո Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ, ԱԳ նախարարը պատասխանեց.
«Հանդիպումներ նախատեսվում են: Գործընթացը շարունակելու և նոր հանդիպում կազմակերպելու պայմանավորվածություն ձեռք բերվել է»։
11:47 13/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍա նոր փուլի սկիզբն է. Հնդկաստանի ԱԳ նախարարը հնարավորություն է տեսնում Հայաստանի հետ ընդլայնելու տնտեսական, զբոսաշրջային հարաբերությունները
11:24 12/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀոկտեմբերի 13-ին կկայանա Հայաստանի և Հնդկաստանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը
18:10 08/10/2021  |  ՄեկնաբանությունԳառնիկ Աթանեսյանը նշանակվել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի օգնական
13:16 08/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳ նախարարը Շվեդիայի դեսպանի հետ հանդիպմանը կարևորել է հայ գերիների շուտափույթ և անվերապահ հայրենադարձումը

Достигнута договоренность о встрече с главой МИД Азербайджана под эгидой МГ ОБСЕ - Мирзоян 10/13/2021 13:41 | Лента новостей
Армения приветствует возобновление мирных переговоров в рамках Минской группы ОБСЕ, заявил сегодня министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на пресс-конференции со своим индийским коллегой в Ереване.
Мирзоян подчеркнул, что Армения рассматривает решение карабахского конфликта только в этом формате МГ ОБСЕ, путем мирных переговоров.
Глава МИД Армении приветствовал проведенные по инициативе Минской группы ОБСЕ в рамках Генассамблеи ООН в Нью-Йорке встречи, в том числе с министром иностранных дел Азербайджана.
Арарат Мирзоян также сообщил, что в ходе встреч была достигнута договоренность о проведении обсуждения по вопросам, касающимся гуманитарных проблем, в частности, освобождения армянских пленных, дальнейшего прояснения судьбы пропавших без вести военных и гражданских лиц, доступа к армянским историческим памятникам, которые остались под контролем азербайджанских ВС. Также обсуждалась основная составляющая мандата Минской группы ОБСЕ – вопрос о статусе Нагорного Карабаха.
Арарат Мирзоян также сообщил, что планируется визит сопредседателей в регион.
В ответ на вопрос, планируется ли встреча с сопредседателями МГ ОБСЕ и под их эгидой с главой МИД Азербайджана, Мирзоян заявил: “Встреча планируется".