Իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանագծի երկարությամբ չի կայունանում. Փաշինյան 07/29/2021   11:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ի հեճուկս ՀՀ կառավարության և միջազգային հանրության գործադրած ջանքերի, իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանագծի երկարությամբ չի կայունանում»,- այս մասին կառավարության նիստի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ադրբեջանը շարունակում է ագրեսիվ հռետորաբանության և գործողությունների գործադրումը, միևնույն ժամանակ, անպատասխան թողնելով իրադրության քաղաքական և երկարաժամկետ կարգավորմանն ուղղված միջազգային հանրության բոլոր առաջարկները»։
Փաշինյանը հիշեցրեց ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների՝ օրինակ ապրիլի 13-ի հայտարարությունը, որով կողմերին կոչ են անում առաջին իսկ հնարավորության դեպքում վերսկսել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը՝ համանախագահների հովանու ներքո։ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ մինչև օրս Ադրբեջանը չի արձագանքել կոչին, մինչդեռ Հայաստանը բազմիցս ընդգծել է իր պատրաստակամությունը՝ ցանկացած պահի սկսելու բանակցային գործընթացը՝ առաջարկվող ֆորմատով։
«Մենք արտահայտել ենք նաև ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության մանդատից դուրս գտնվող հարցերի վերաբերյալ երկխոսության մեջ գտնվելու մեր պատրաստակամությունը։ Այսուհանդերձ, Ադրբեջանն իր բոլոր գործողություններով փորձում է խափանել երկխոսության որևէ հնարավարություն՝ հռետորաբանությամբ և գործողություններով վարկաբեկելով նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունները»։
Փաշինյանը նշեց՝ Ադրբեջանում շարունակվում են հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց շինծու դատավարությունները, որի հետևանքով նրանք դատապարտվում են երկար տարիների ազատազրկումների։ Փաշինյանն ընդգծեց, որ վերջին շրջանում գրեթե բոլոր դատապարտվածները գերեվարվել են նոյեմբերի 9-ից հետո՝ խաղաղապահների պատասխանատվության գոտիներում։
«Եթե այս փաստը համադրում ենք այն լայնածավալ հակաքարոզչության հետ, որ Ադրբեջանում վարվում է ընդդեմ խաղաղապահների և այն փաստի հետ, որ Ադրբեջանը մինչև օրս չի ստորագրել խաղաղապահների մանդատը՝ ակնհայտ է դառնում, որ սա խաղաղապահների՝ այսինքն, ԼՂ-ում կայունության ու խաղաղության դեմ իրականացվող գործողությունների շարք է։
09:46 27/07/2021  |  ՄամուլՆի­կոլ Փա­շի­նյա­նին ուղեկ­ցող ավտոշա­րա­սյու­նը գնա­լով վտան­գա­վոր է դառ­նում. «Փաստ»
18:45 26/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունն առաջարկում է ստեղծել Ներքին գործերի նախարարություն. Նախագիծը քննարկման փուլում է, նոր ԱԺ-ն էլ կքննարկի կառավարության կառուցվածքային փոփոխության հարցը

Азербайджан ведет широкомасштабную пропаганду против миротворцев - Пашинян 07/29/2021   11:50  |  Лента новостей
Вопреки прилагаемым правительством Армении международным сообществом усилиям обстановка вдоль линии армяно-азербайджанской границу не стабилизируется, заявил на заседании правительства в четверг и.о. премьер-министра РА Никол Пашинян.
“Азербайджан продолжает агрессивную риторику и действия, оставляя без ответа все предложения международного сообщества, направленные на политическое и долгосрочное урегулирование  ситуации”, - заявил он.
Пашинян напомнил о заявлении ОБСЕ от 13 апреля, в котором содержался призыв к сторонам при первой же возможности возобновить политический диалог на высшем уровне под эгидой сопредседателей.
Пашинян указал, что до сих пор Азербайджан не отреагировал на этот призыв,  между тем Армения неоднократно подчеркивала готовность в любой момент начать переговорный процесс в рамках предлагаемого формата.
“Мы также выразили нашу готовность к диалогу относительно вопросов, находящихся вне мандата сопредседателей МГ ОБСЕ. Тем не менее, Азербайджан всеми своими действиями пытается сорвать любую возможность диалога, дискредитируя своей риторикой и действиями заявления от 9 ноября и 11 января”, - отметил Пашинян.
И.о. премьера Армении указал, что в Азербайджане продолжаются фиктивные судебные процессы над армянскими военнопленными, заложниками и иными удерживаемыми лицами, в результате которых их приговаривают к длительным срокам заключения. Пашинян отметил, что в последний период почти все осужденные были захвачены в плен после 9 ноября в зонах ответственности миротворцев.
“Если сопоставить этот факт с той широкомасштабной пропагандой, которую ведет Азербайджан против миротворцев, и с  тем фактом, что Азербайджан до сих пор не подписал мандат по миротворцам, то становится очевидно, что это серия действий, осуществляемых против миротворцев, то есть - против стабильности и мира в Нагорном Карабахе”, - заявил он.