Իշխանություններն ուռճացնում են պատերազմի վտանգը՝ դրանով ժողովրդին վախեցնելու եւ զիջումներն արդարացնելու համար. Տիգրան Աբրահամյան 07/22/2021   14:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերջին սահմանային զարգացումների հետ կապված մի քանի մտավախություն ունեմ, առաջին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ուզում է աշխատեցնել այն թեզը, ինչն արվեց նոյեմբերի 9-ից հետո, այն է՝ եթե չզիջենք այդ տարածքները, ապա կարող է պատերազմ սկսվել։ Հիմա խնդիրը ոչ միայն այդ տարածքները զիջելու մեջ է, այլ նաև քաղաքական գործընթացում զիջումների գնալու։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի եթերում ասել է
«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ Արցախի հարցից Հայաստանի գործող իշխանությունները քաղաքական առումով արդեն իսկ ձեռքերը լվացել է, իսկ հիմա կարող է լինել նաև դրա իրավական ամրագրումը։
Այսինքն՝ իշխանությունները նախ ուռճացնում են պատերազմի վտանգը, որպեսզի երկրորդ քայլով գնան այդ զիջումներին։
«Հիմնավորում միշտ էլ կա, եթե մենք այդ պահին չանեինք պատերազմ կլիներ, և, ցավոք, հասարակության մի մեծ զանգված հենց այդպես էլ ընդունում է։ Իր կառավարման ապիկարությունը նա քողարկում է պատերազմի վերսկսման մասին հանրությանը վախեցնելով»,- նշել է փորձագետը։
10:27 20/07/2021  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանն ակնհայտորեն կոշտացրել է իր դիրքորոշումը և Հայաստանին տարածքային զիջումների նոր օրակարգ ներկայացրել.Տիգրան Աբրահամյան
10:36 17/07/2021  |  ՄեկնաբանությունԱրդեն 3 օր է լուր չունենք Սոթք-Խոզնավար հատվածում անհետացած 2 զինծառայողի հարցով.Տիգրան Աբրահամյան
12:09 15/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանն ու Թուրքիան ունեն մեկ նպատակ՝ ռազմական, քաղաքական, տնտեսական ամենատարբեր գործիքակազմով հասնել Հայաստանի ամբողջական բռնազավթմանը.Աբրահամյան
16:39 14/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդեն դժվարանում եմ ԶՈւ-ում ստեղծված այս մղձավանջ հիշեցնող իրավիճակի վերաբերյալ գնահատականներ տալ. դուք շարունակեք իրար մեդալներ շռայլել.Տիգրան Աբրահամյան
12:34 13/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանությունը չի ներելու այն զինվորականներին, որոնք չեն համաձայնել նրանց հետ և արտահայտել են իրենց դիրքորոշումը. Աբրահամյան

Власти Армении раздувают угрозу войны, чтобы напугать народ и оправдать уступки – Тигран Абрамян 07/22/2021   14:46  |  Лента новостей
У меня возникли некоторые опасения в связи с последними инцидентами на границе, заявил в эфире “ФактИнфо” глава аналитического центра “Энакет” Тигран Абрамян.
Во-первых, по его словам, Никол Пашинян, хочет пустить в ход  тезис, который был введен после 9 ноября, а именно: "если мы не уступим территории, то может начаться война". “Теперь проблема не только в уступке этих территорий, но и в вероятности уступок в политическом процессе”, - сказал Тигран Абрамян.
По его наблюдениям, действующие власти Армении в политическом плане уже “умыли руки” от Арцахского вопроса, а теперь может иметь место и юридическое закрепление всего этого.
То есть, как указал он, власти сначала раздувают угрозу войны, чтобы на втором этапе пойти на эти уступки.
“Всегда есть объяснение - мол, если бы мы в этот момент не сделали бы этого, то случилась бы война, и, к сожалению, внушительная часть общественности так и воспринимает. Он пытается скрыть свою бездарность в деле управления, пугая общество возобновлением войны”, - отметил эксперт.
09:51 22/07/2021  |  Лента новостейОмбудсмен Армении готовит внеочередной доклад по ситуации в Ерасхе
09:41 21/07/2021  |  Лента новостейИ.о. главы МИД Армении обсудил с аккредитованными в республике главами дипредставительств ситуацию в Ерасхе
17:18 20/07/2021  |  Лента новостей“Хотят продвинуться, но не выйдет”: в армянской общине Хачик готовы противостоять любым посягательствам врага