Ադրբեջանը Բայրաքթարներ է տեղակայել Նախիջևանում. Ռազմինֆո 06/24/2021   11:26  |  Միջազգային լրահոս
Հունիսի 23-ին, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը լուսանկարներ է հրապարակել Նախիջևանի առանձին համազորային բանակի և Թուրքիայի Զինված ուժերի միջև հունիսի 21-23-ն անցկացվող մարտավարական վարժանքներից։ Կադրերում երևում է, որ Ադրբեջանը Bayraktar TB2 տեսակի անօդաչուներ է տեղակայել Նախիջևանի՝ վերջերս պաշտոնապես բացված աերոդրոմում։ Այս մասին գրում է «Ռազմինֆո»-ն։
Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտնում է, որ վարժանքների ընթացքում Նախիջևանի Գերագույն մեջլիսի նախագահ Վասիֆ Թալիբովը հանդիպել է Թուրքիայում Bayraktar TB2 ԱԹՍ-ների դասընթացներ անցած սպայական ու ենթասպայական անձնակազմի հետ։
«Ռազմինֆո»ն արդեն գրել է, որ դատելով բաց աղբյուրների և արբանյակային լուսանկարների վերլուծությունից, Նախիջևանի միջազգային օդանավակայանի հարևանությամբ տեղակայված աերոդրոմն արդեն իսկ շահագործվում էր ու ավարտուն վիճակում էր նախքան 2020թ․ պատերազմը։
Ընդհանուր առմամբ կառուցվել է ուղղաթիռների և ինքնաթիռների պահպանման համար 8 անգար, կայանատեղիներ, օժանդակ շինություններ, վերակառուցվել է մեկ թռիչքուղի, իսկ 2021թ․ մայիսի 10-ին աերոդրոմի բացման արարողությունը պայմանավորված էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այցով։
16:18 23/06/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Մեծ Բրիտանիայի կառավարության պատասխանը՝ Ադրբեջանում ռազմավարի այգու բացման որոշման վերաբերյալ
15:45 03/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի դիահերձարաններում ադրբեջանցի զինծառայողների մարմիններ չկան. Բաքվի արձագանքը
23:53 01/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՂարաբաղում ռուս խաղաղապահները աշխատում են ապահովել զինադադարը, Ֆրանսիան այս հարցում ոչ մի դեր չունի. Ադրբեջանի ԱԳՆ
18:50 01/06/2021  |  Միջազգային լրահոսՆովոսիբիրսկում ադրբեջանցիները սպառնում են հանցագործի վրա կրակած ոստիկանի ընտանիքին

Азербайджан разместил беспилотники Bayraktar TB2 в Нахиджеване 06/24/2021 11:46 | Международные новости
Министерство обороны Азербайджана 23 июня опубликовало фотографии с тактических учений Нахиджеванского отдельного армейского корпуса и Вооруженных сил Турции, прошедших 21-23 июня. На кадрах видно, что в недавно открытом официально аэродроме Нахиджевана Азербайджан разместил беспилотники Bayraktar TB2, сообщает Razm.info.
Минобороны Азербайджана сообщает, что в ходе учений спикер Нахиджеванского парламента Васиф Талыбов встретился с офицерами, прошедшими подготовку по управлению Bayraktar TB2 в Турции.
Как ранее сообщал портал Razm.info, судя по анализу спутниковых снимков из открытых источников, аэродром, расположенный рядом с международным аэропортом Нахиджевана, уже был в эксплуатации и в завершенном состоянии до войны 2020 года.
Всего для обслуживания вертолетов и самолетов построено 8 ангаров, автостоянок, вспомогательные строения, реконструирована одна взлетно-посадочная полоса, а церемония открытия аэропорта 10 мая 2021 года была обусловлена визитом президента Азербайджана Ильхама Алиева.