Եթե անձնական կապերով մի քանի գերիների վերադարձը ապահովվեր, իշխանությունը կասեր՝ Վանեցյանը Ալիևի հետ գերիների հարցով պայմանավորվել է. Գալստյան 06/10/2021 12:51 | Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021
«Արթուր Վանեցյանը բազմիցս արտահայտել է գաղափարը, որ եթե ինքը լիներ իշխանության, ապա գերիների հարցը կարող էր շուտափույթ լուծել։ Գերիների հարցը ոչ թե անձնական դիվանագիտության մակարդակի խնդիր է, այլ միջպետական հարաբերությունների հարց է». Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց «Պատիվ ունեմ» դաշինքի ներկայացուցիչ, «Հայրենիք» կուսակցության խորհրդի անդամ Խաչիկ Գալստյանը՝ անդրադառնալով Արթուր Վանեցյանի հայտարարությանը, որն արել էր մի քանի ամիս առաջ։
Լրագրողի դիտարկմանը, թե Վանեցյանը նշել էր, որ կապեր ունի և կարող է գերիների վերադարձով զբաղվել, Գալստյանը նշեց, որ նույիսկ այդ ժամանակ իշխանությունը գործի կդներ մանիպուլատիվ քարոզչությունը։
«Հաշվի առնելով, որ իշխանությունն այսօր տիրապետում է մանիպուլյացիայի սարսափելի գործիքակազմի, վստահ եմ, որ նույնիսկ եթե անձնական կապերով մի քանի մեր հայրենակիցների վերադարձը ապահովեր, իշխանական քարոզչամեքենան այդ տեղեկությունը գլխիվայր շուռ տալով հանրությանը կասեր՝ «տեսեք, Վանեցյանը Ալիևի հետ գերիների հարցով պայմանավորվել է, հիմա ինքը գերիներին հետ է բերում, որ իշխանության վարկանիշը իջեցնի»»։
Գալստյանը հիշեցրեց, որ Նիկոլ Փաշինյանը նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ շահարկել է գերեվարվածների հարցը, հայտարարել, որ պատրաստ է իր որդուն որպես պատանդ ուղարկել Ադրբեջան։
«Դա ուշացած հայտարարություն է և դա էժանագին քարոզչական հնարք է։ Այդպիսի հնարավորություն և պատրաստակամություն ունեցող մարդը հունվարի 11-ին Մոսկվայում բանակցություններից առաջ ստատուսի փոխարեն այդ առաջարկը թող պաշտոնապես հնչեցներ Ալիևի հետ ուղիղ հանդիպման ժամանակ՝ գերիների և տղայի հարցը ժողովուրդը կընդուներ ու կհասկանար»։
Գալստյանը հիշեցրեց, որ Փաշինյանը հայտարարել է, թե հանձնարարել է զբաղվել որդուն գերիների հետ փոխանակման հարցով ու հետաքրքրվեց՝ ո՞ւմ է հարցրել, եթե ԱԳՆ-ն գլխատված է։

В блоке “Честь имею” прокомментировали заявление Ванецяна о возможности возвращения пленных при помощи личных связей 06/10/2021   13:45  |  Досрочные парламентские выборы-2021
Кандидат в премьер-министры Армении от блока “Честь имею” Артур Ванецян неоднократно  высказывал идею о возможности скорейшего решения вопроса пленных в случае его нахождения у руля власти.  Об этом заявил член правления партии “Отечество” Хачик Галстян.
“Вопрос пленных – это проблема уровня личной дипломатии, а межгосударственных отношений”, - сказал Галстян, комментируя заявление Ванецяна, которое он сделал несколько месяцев назад.
На замечание журналиста о том, что Ванецян указал на наличие у него связей, позволяющих ему заняться возвращением пленных, Галстян отметил, что власти даже в этом случае прибегли бы к манипуляциям.
“С учетом того, что власти сегодня владеют чудовищным инструментарием манипулятивного воздействия, уверен, что если бы даже при помощи личных связей удалось бы вернуть нескольких наших соотечественников, пропагандистская машина власти, перевернув бы эту информацию с ног на голову, заявила бы, что “Ванецян договорился с Алиевым по вопросу пленных и что сейчас он везет их обратно, чтобы подорвать рейтинг руководства”, - сказал он.
Галстян напомнил, что Никол Пашинян в ходе предвыборной кампании спекулировал на вопросе пленных, заявив о готовности отправить сына в качестве заложника в Азербайджан.
“Это запоздалое заявление и дешевый пиар-ход. Человек, обладающий такой возможностью и готовностью, вместо того, чтобы писать статус перед переговорами 11 января в Москве, официально бы озвучил свое предложение на встрече с Алиевым…Народ бы принял и понял его”, - заявил соратник Ванецяна.
Галстян напомнил о заявлении Пашиняна, согласно которому он поручил заняться вопросом обмена сына на пленных. Галстян поинтересовался, кому он поручил, если МИД обезглавлен?