Օնիկ Գասպարյանի հաղորդման հիման վրա գործի հարուցումը մերժելու որոշման դեմ բողոք է ներկայացվել դատարան 05/24/2021   12:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի հաղորդման հիման վրա քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշման դեմ բողոք է ներկայացվել դատարան։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ փաստաբան Մարտիկ Մարտիրոսյանից։
Ինչպես ավելի տեղեկացրել ենք՝ վարչական դատարանը վարույթ է ընդունել ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանի հայցադիմումն ու բավարարել միջնորդությունը՝ հայցի ապահովման միջոց կիրառելու մասին։ Դա ենթադրում է, որ Օնիկ Գասպարյանը պետք է պաշտոնավարի մինչև սույն գործով դատարանի վերջնական որոշումը։ Ընդ որում՝ հայցի ապահովման միջոց կիրառելու մասին դատարանի որոշումն օրինական ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից, մինչդեռ՝ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Արտակ Դավթյանն իրավունքի ուժով նշանակվել է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի պաշտոնում։
Այս հայտարարությունից հետո Օնիկ Գասպարյանը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ պահանջելով քրեական գործ հարուցել վարչապետի և ՊՆ նախարարի կողմից առերևույթ պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման հատկանիշներով։ ՀՔԾ-ն նախապատրաստված նյութերի հիման վրա որոշում է կայացրել քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին՝ հանցադեպի բացակայության հիմքով։ ՀՔԾ որոշման դեմ բողոք է ներկայացվել դատախազություն, որը մերժվել է։
08:39 18/05/2021  |  ՄամուլՕնիկ Գասպարյանը՝ Քոչարյանի սենյակում․ «Հրապարակ»
12:27 06/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՓաստաբանը դատական կարգով կպահանջի քրեական գործ հարուցել Օնիկ Գասպարյանի հաղորդման հիման վրա
17:40 04/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎերաքննիչ դատարանը բեկանել է Օնիկ Գասպարյանի հայցադիմումը վերադարձնելու դատարանի որոշումը
10:10 04/05/2021  |  ՄամուլՕնիկ Գասպարյանի դիմումի հետքերով․ ԱԺ նախագահն ընթացք չի տալիս․ «Ժողովուրդ»
15:10 26/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՕնիկ Գասպարյանի հաղորդման հիման վրա քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշման դեմ բողոք է ներկայացվել
08:41 21/04/2021  |  ՄամուլԻշխանությունների նպատակները ձախողվել են․Օնիկ Գասպարյանի դեմ որեւէ բան չեն կարողացել գտնել․ «Ժողովուրդ»
14:49 20/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՕնիկ Գասպարյանը պահանջում է հրապարակել իր ելույթի ձայնագրությունն ամբողջությամբ. Armlur.am

Защита обжаловала в суде решение об отказе в возбуждении уголовного дела на основании обращения Оника Гаспаряна 05/24/2021   15:47  |  Лента новостей
Защита подала жалобу на решение об отказе в возбуждении уголовного дела на основании заявления бывшего начальника Генштаба ВС РА Оника Гаспаряна. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщил адвокат экс-главы ГШ Мартик Мартиросян.
Как уже ранее сообщило агентство, Административный суд принял исковое заявление Оника Гаспаряна к производству и удовлетворил ходатайство о применении меры по обеспечению иска. Это подразумевает, что Оник Гаспарян должен продолжать пребывать в должности до вынесения судом окончательного решения по этому делу. Отметим, что решение суда о применении меры по обеспечению иска вступает в законную силу с момента его оглашения,  между тем Пашинян заявил, что Артак Давтян в силу права назначен на пост начальника Генштаба ВС Армении.
После этого заявления Оник Гаспарян представил генеральному прокурору РА заявление о преступлении, требуя возбудить уголовное дело по признакам предполагаемого злоупотребления премьер-министром РА и министром обороны своими должностными полномочиями. Специальная следственная служба(ССС) на основании подготовленных материалов приняла решение об отказе в возбуждении уголовного дела за отсутствием события преступления. Против решения ССС в прокуратуру была подана жалоба, которую отклонили.