Ուշադրություն. Արաբական անապատներից արևադարձային տաք օդի հոսանք է գալիս. Սպասվում են անոմալ շոգեր 05/19/2021   14:25  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Մայիսի 21-ին և 22-ին Հայաստանում կանխատեսվում են անոմալ շոգեր։ Այս մասին տեղեկացնում է Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի կենտրոնը:
Մայիսի 21-ին Հայաստանում սպասվում է պատմական օդերևութաբանական երևույթ։ Արաբական անապատներից արևադարձային տաք օդի ալիքի ներթափանցմամբ պայմանավորված՝ օդի ջերմաստիճանն այսօրվանից սկսած մինչև մայիսի 21-ը հանրապետության ամբողջ տարածքում կբարձրանա 5-7 աստիճանով, մայիսի 21-ին հասնելով ռեկորդային ցուցանիշների։ Այս մասին տեղեկացնում է Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի կենտրոնը:
Մանավորապես Արարատյան դաշտի և Երևանի հատվածում մայիսին երբևիցե դիտված առավելագույն ջերմաստիճանը գրանցվել է 1999թ. և 2020թ. մայիսի երրորդ տասնօրյակում՝ +35,1․․․+35,3 աստիճան, սակայն ըստ կանխատեսումների տվյալ գոտիներում մայիսի 21-ին օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա մինչև +36․․․+37 աստիճան։ Նշված օրերին հանրապետության ամբողջ տարածքում օդի ջերմաստիճանը կլիմայական նորմայից բարձր կլինի 8-10 աստիճանով։
Ջերմաստիճանը կսկսի նվազել մայիսի 23-ից սկսած, որը կուղեկցվի նաև ամպրոպային բնույթի կարճատև անձրևներով։

Аномальная жара ожидается в Армении в ближайшие дни 05/19/2021   14:41  |  Информационная платформа
Аномальная жара накроет Армению 21-го и 22-го мая, предупреждает Центр гидрометеорологии и мониторинга.
Сообщается, что 21-го мая в Армении ожидается историческое метеорологическое явление. В связи с проникновением теплых воздушных потоков с Аравийского полуострова, начиная с сегодняшнего дня вплоть до 21-го мая, температура воздуха на всей территории республики повысится на 5-7 градусов, достигнув в пятницу рекордных показателей.
В частности, максимальная температура в Араратской долине и в Ереване за весь период метеонаблюдений была зарегистрирована во второй декаде мая в 1999 году и в 2020 году – +35,1 - +35,3 градуса. Однако, по прогнозам, в этих зонах 21-го мая температура воздуха повысится до +36 - +37 градусов. В указанные дни по всей стране температура воздуха превысит климатическую норму на 8-10 градусов.