Ռուբեն Վարդազարյանը դիմել է դատարան. Պահանջում է վերացնել քրեական գործ հարուցելու եւ իրեն մեղադրանք առաջադրելու ապօրինի որոշումները 05/03/2021   14:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԲԴԽ նախագահ (լիազորությունները ժամանակավորապես կասեցված են) Ռուբեն Վարդազարյանը Երևանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան բողոք է ներկայացրել՝ վիճարկելով քրեական գործ հարուցելու և իրեն մեղադրանք առաջադրելու մասին որոշումները։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Ռուբեն Վարդազարյանը։
Ռուբեն Վարդազարյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ դատարան բողոք է ներկայացվել, որը վերաբերում է անձեռնմխելիության հաղթահարման անհրաժեշտության հարցին, մասնավորապես, մինչև քրեական գործ հարուցելը և մեղադրանք առաջադրելն անհրաժեշտ էր անձեռնմխելիության պատնեշն անցնել։
Ինչ վերաբերում է մեղադրանքի առաջադրումից հետո իրականացված քննչական գործողություններին, ապա Ռուբեն Վարդազարյանի և Անդրանիկ Սիմոնյանի միջև առերես հարցաքննություն է եղել։
Հետաքրքրվեցինք՝ արդյո՞ք առերեսման ժամանակ Սիմոնյանը պնդել է ցուցմունքը, փորձել է հիմնավորել արդարադատությանը խոչընդոտելու ենթադրյալ դեպքը, ինչին ի պատասխան Վարդազարյանը նշեց. «Այո, Դուք ճիշտ նշեցիք՝ փորձել է»։
Առերես հարցաքննությունից հետո Ռուբեն Վարդազարյանի մասնակցությամբ որևէ այլ քննչական գործողություն չի եղել։ Դիտարկմանը՝ արդյոք կարող ենք արձանագրել, որ վարույթ իրականացնող մարմինը քրեական գործի հարուցմամբ ոչ թե նպատակ էր հետապնդում նախաքննություն իրականացնելու, ապա՝ գործը դատարան ուղարկելու, այլ՝ որոշակի ժամանակահատվածում ինչ-որ գործընթացներից մեկուսացնելու, Վարդազարյանը նշեց, որ չի կարծում, որ հիմա ժամանակն է դրա մասին խոսելու, դեռ վաղ է այդ մասին խոսելը. «Ժամանակը ցույց կտա, միգուցե...»։
Հիշեցնենք, որ Ռուբեն Վարդազարյանի դեմ հետապնդումներն սկսվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 15-ի հայտարարությունից հետո, երբ դատավորներին կոչ արեց հավատարիմ մնալ ժողովրդի առջև տված երդմանը և զերծ մնալ բոլոր տեսակի քաղաքական ճնշումներից և ազդեցություններից։
Ճնշումները նոր թափ հավաքեցին, երբ դատարաններն ուղղակի սկսեցին չդակել քաղաքական գործերով նախաքննական մարմնի ապօրինի մեղադրանքները՝ արձանագրելով դրանց ապօրինի լինելը։
Իշխանությունները նախ փորձեցին Վարդազարյանի նկատմամբ ճնշումը խստացնել կնոջ միջոցով՝ վերջինիս հրավիրելով հարցաքննության ՀՔԾ, ապա արդեն ԱԱԾ տնօրենի տեղակալի միջոցով գործ հարուցվեց անձամբ Վարդազարյանի դեմ։ Ընդ որում՝ ըստ շրջանառվող տեղեկատվության, Անդրանիկ Սիմոնյանը Լոռու մարզի դատավորից ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ է նշանակվել հենց այդ պայմանով, որ ցուցմունք կտա ընդդեմ Ռ. Վարդազարյանի։ Այս տեղեկատվությունը թեեւ արդեն վաղուց է շրջանառվում, սակայն պաշտոնական աղբյուրները չեն հերքել։
12:13 20/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԲԴԽ-ն՝ Գագիկ Ջհանգիրյանի կողմից Ռուբեն Վարդազարյանի աշխատասենյակի կապարակնքված դուռը բացելու մասին
16:20 17/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՔԾ-ն ու Դատախազությունը չեն հերքում, որ Ռուբեն Վարդազարյանին մեղադրանք է առաջադրվել արդարադատության խոչընդոտելու համար. Նախընտրում են լռել
20:40 16/04/2021  |  Քրեական խրոնիկոնՊարոն Չիչոյանին հանձնում եմ ՀՀ դատավորների դատին. Ռուբեն Վարդազարյան

Рубен Вардазарян обратился в суд: он требует отменить незаконные решения о возбуждении уголовного дела и предъявлении ему обвинения 05/03/2021 15:05 | Лента новостей
Председатель Высшего судебного совета Армении(полномочия временно приостановлены) Рубен Вардазарян подал в суд первой инстанции Еревана жалобу, которой оспаривает решения о возбуждении уголовного дела и предъявлении ему обвинения. Об этом в беседе с корреспондентом "ФактИнфо" сообщил сам Рубен Вардазарян.
Хотя Генеральная прокуратура Армении заявила об отсутствии проблемы преодоления функциональной неприкосновенности Рубена Вардазаряна ввиду того, что уголовное преследование не касается исполнения судьей своих полномочий, даже в подготовленном по поручению бывшего военного прокурора Гагика Джангиряна сообщении ВСС было отмечено, что уголовное преследование в отношении Рубена Вардазаряна осуществляется не в связи с исполнением им своих полномочий, однако факт, что уголовное дело было возбуждено по признакам воспрепятствования осуществлению правосудия, совершенного с использованием своего должностного положения. Рубен Вардазарян в беседе с "ФактИнфо" сообщил, что в суд подана жалоба, которая касается необходимости преодоления неприкосновенности, в частности, необходимости преодоления барьера неприкосновенности до возбуждения уголовного дела и предъявления обвинения.
Что касается следственных действий, проведенных после предъявления обвинения, то между Рубеном Вардазаряном и Андраником Симоняном состоялась очная ставка.
Корреспондент агентства поинтересовалась, настаивал ли Симонян в ходе очной ставки на своих показаниях, пытался ли обосновать предполагаемый случай воспрепятствования правосудию. В ответ Вардазарян отметил:»Да, вы верно заметили, пытался».
Иных следственных действий с участием Рубена Вардазаряна после очной ставки не проводилось.
Напомним, преследование Рубена Вардазаряна началось после его заявления от 15 ноября 2020 года, в котором он призвал судей оставаться верными данной ими перед народом присяге и не поддаваться всякому политическому давлению и влиянию.
Волна давления обрела новый размах, когда суды стали констатировать незаконность обвинений органов предварительного следствия по политическим делам.
Власти сначала попытались усилить давление на Вардазаряна через его супругу, пригласив ее на допрос в ССС, а затем уже посредством заместителя главы СНБ было возбуждено уголовное дело лично против самого Вардазаряна. Причем, согласно муссируемой информации, Андраник Симонян, занимавший пост судьи Лорийской области, был назначен на пост заместителя директора СНБ именно при условии, что даст показания против Р. Вардазаряна. Несмотря на то, что эти сведения муссируются уже давно, однако официальные источники их не опровергают.