Արայիկ Հարությունյանը հայտարարել է, որ վերջին պատերազմի արդյունքները իր համար պարզ էին դեռ 2020-ի հոկտեմբերի սկզբին 04/28/2021   12:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հայտարարել է, որ վերջին պատերազմի արդյունքները իր համար պարզ էին դեռ 2020-ի հոկտեմբերի սկզբին, սակայն Հայաստանում քաղաքական ուժերը չէին կարողացել համաձայնության գալ ռազմական գործողությունների վաղաժամ դադարեցման շուրջ: Այս մասին Հարությունյանն ասել է ԱՀ քաղաքաշինության նախարարության աշխատանքային կոլեկտիվի և շինարարական կազմակերպությունների ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ:
Նա կարծում է, որ անցած աշնանը ռազմական գործողությունները բոլորովին այլ արդյունքի կհանգեցնեին, եթե միայն Ադրբեջանը կռվեր Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, այլ ոչ թե թուրք-ադրբեջանական կոալիցիան` Մերձավոր Արևելքի վարձկանների հետ միասին:
«Մայիսի 12-ից հետո ռազմաքաղաքական կառավարությունը ճիշտ դասեր չի քաղել աշխարհի օրինակներից և ունենալով առավելություն բանակցային գործընթացում ավելի նպաստավոր արդյունքներ չի կարողացել ունենալ: Հակառակորդի կողմից պատերազմին մասնակցում էր Թուրքիան, և Անկարան առաջին իսկ օրը հայտարարել է, որ միասին Ադրբեջանի հետ իրենց հաջողել է հասնել «պատմական արդարությանը»: Միայն Սիրիայից պատերազմին մասնակցում էր մինչև 7 հազար մարդ»,-նշել է Հարությունյանը:
Մեկ այլ սխալ Հարությունյանն անվանեց այն փաստը, որ 1992-ի հունիսին Ղարաբաղի հայ բնակչությանը Շահումյանի, Մարտակերտի, Հադրութի, Մարտունու և Ասկերանի որոշ գյուղերի արտաքսումից հետո այն ժամանակվա իշխանությունները ոչինչ չձեռնարկեցին, որպեսզի այդ մարդիկ մնան Լեռնային Ղարաբաղում: Արդյունքում բոլորը (ավելի քան 50 հազար մարդ) հեռացան: Հարությունյանը կարծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ներկայիս բնակչությունը պետք է լիներ ոչ թե 145 հազար, այլ ավելի քան 200 հազար, այդ դեպքում պատերազմը կհանգեցներ ուրիշ արդյունքների:
Նա Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի ապագան տեսնում է ավելի սերտ ռազմաքաղաքական դաշինքում: Արցախի ղեկավարը նշել է նաև Ռուսաստանի հետ համագործակցության առավել ամրապնդման անհրաժեշտություն, ուշադրություն հրավիրելով այն փաստի վրա, որ Թուրքիան չի պատրաստվում լքել տարածաշրջանը:
10:11 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ106 տարի անց մենք կրկին ունենք բռնի տեղահանված ժողովուրդ, նահատակված մի ողջ սերունդ, կորսված հայրենիք․ Արցախի նախագահ
08:31 24/04/2021Հերթական կամայական եւ նվաստացուցիչ որոշումը․ «Հրապարակ»
08:08 23/04/2021  |  ՄամուլԱրայիկ Հարությունյանը որոշել է Մոսկվայում «հաճելին օգտակարի հետ զուգակցել»․ «Հրապարակ»
08:41 22/04/2021  |  ՄամուլԱրայիկ Հարությունյանին շտապ կանչել են Մոսկվա՝ «մշակելու»․ «Հրապարակ»
17:34 21/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում փոփոխություններ են կատարել «Զինծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում
18:07 20/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղահանված Հադրութ և Շուշի քաղաքի բնակիչների համար կառուցվում է ավելի քան 1000 բնակարան. Հարությունյան
23:18 19/04/2021  |  ՄեկնաբանությունԱրցախի՛ փալաս, դու անգերազանցելի ես. Վարագյան
14:41 17/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսը և Արցախի նախագահը քննարկել են արցախահայության առջև ծառացած մարտահրավերները
14:07 15/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանադրական կարգը տապալելու գործով ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը կհարցաքննվի

Президент Арцаха заявил, что итоги последней войны для него были ясны еще в начале октября 2020 года 04/28/2021   12:59  |  Лента новостей
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян заявил, что итоги войны для него были ясны еще в начале октября 2020 года, однако политические силы в Армении не смогли достичь консенсуса вокруг скорейшего прекращения боевых действий. Об этом Араик Арутюнян заявил на встрече с коллективом министерства градостроительства Арцаха и строительными организациями.
Он считает, что военные действия осенью прошлого года привели бы к совершенно иному исходу, если бы против Нагорного Карабаха воевал только Азербайджан, а не турецко-азербайджанская коалиция вместе с наемниками с Ближнего Востока.
“После перемирия от 12 мая военно-политическое руководство так и не извлекло нужных уроков из мирового опыта, имея преимущество в переговорном процессе, не смогло добиться благоприятных решений. На стороне противника в войне участвовала Турция, и Анкара в первый же день заявила, что вместе с Азербайджаном им удалось достичь "исторической справедливости".Только из Сирии в войне участвовали до 7 тыс. боевиков", - сказал Арутюнян.
Еще одной ошибкой Арутюнян назвал тот факт, что после того, как в июне 1992 года армянское население Шаумяна, некоторых сел Мартакерта, Гадрута, Мартуни и Аскерана было депортировано, тогдашние власти ничего не предприняли для того, чтобы эти люди остались в Нагорном Карабахе. В итоге все они (более 50 тысяч человек) уехали. Арутюнян считает, что сегодняшнее население Нагорного Карабаха должно было составлять не 145 тысяч, а свыше 200 тысяч. И тогда война привела бы к иным результатам.
Будущее Армении и Нагорного Карабаха он видит в еще более тесном военно-политическом сотрудничестве. Президент Арцаха также указал на необходимость дальнейшего укрепление сотрудничества с Россией, обратив внимание на тот факт, что Турция не собирается уходить из этого региона.