Սյունիքը կոտրել չեն կարող, համայնքապետերին ձերբակալելով էլ ավելի կթեժացնեն գործընթացները. Քաջարանի համայնքապետ 04/23/2021   13:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մենք օրինապաշտ մարդիկ ենք։ Բնակիչներն իրենց օբյեկտիվ բողոքի ձայնն են բարձրացրել։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Քաջարանի համայնքապետ Մանվել Փարամազյանը՝ անդրադառնալով վարչապետի Սյունիք այցից հետո մի շարք սյունեցիների բերման ենթարկելու գործողություններին։
«Այսօր օրենքի առաջ բոլորն էլ հավասար են։ Սյունեցիներն օրինապաշտ են, նրանք ընդամենն իրենց բողոքն են արտահայտել»,-նշեց Քաջարանի համայնքապետը։
Անդրադառնալով առկա տեսակետներին, որ իշխանությունները պատրաստվում են Մեղրիի միջանցքի փաստաթղթի ստորագրմանը և այսկերպ փորձում են Սյունիքի ակտիվիստներին չեզոքացնել, Մանվել Փարամազյանը նկատեց՝ Սյունիքը մի քանի ակտիվիստով չի պայմանավորված, այնտեղ բոլորն էլ գիտակից մարդիկ են և շատ լավ են հասկանում՝ ինչ է կատարվում. «Սյունիքը տեղով մեկ ակտիվ է։ Չեմ կարծում, որ մի քանի հոգու չեզոքացնելով՝ դաշտը կարող են մաքրել»,-նշեց համայնքապետը։
Վերջինս նկատեց՝ համայնքապետերին ձերբակալելով էլ ավելի կթեժացնեն գործընթացները, քանի որ նրանք ժողովրդի հարգանքն են վայելում, և մարդիկ չեն կարող անտարբեր լինել այս ամենի նկատմամբ. «Համոզված եմ, որ ավելի շատ կգրգռեն այս պրոցեսները, եթե իշխանությունը նման քայլեր անի։ Միանշանակ այլ արձագանք է լինելու։ Չեմ ասում, որ ժողովուրդը պետք է թուր ու թվանք վերցնի, դուրս գա փողոցներ։ Ո՛չ, Սյունիքում մարդիկ գիտակից են և շատ լավ են հասկանում այս իրավիճակը։ Եթե ժամանակին կասկածանքով էին մոտենում այս հարցերին, հիմա համոզված են, դրա համար էլ ասում են, որ չեն կարող ձեռքերը ծալած նստել ու նայել»,-ասաց Մանվել Փարամազյանը։
Անդրադառնալով հարցին՝ արդյոք այսկերպ փորձում են սյունեցիների ոգին կոտրել, Մանվել Փարամազյանն ընդգծեց՝ Սյունիքը չեն կարող կոտրել. «Ո՞նց կարող են կոտրել, սա գենետիկորեն է եկել, մեր երակներով դավաճանի արյուն չի հոսում։ Սա մեր գեներից եկած մաքուր արյուն է։ Սյունեցիները դարեր շարունակ պայքարել են թշնամու դեմ, մեր կռիվն արդար է եղել։ Ու՞մ է դուր գալիս այս իրավիճակը։ Մենք էլ ենք հոգնել, մինչև ե՞րբ կարելի է այսպես լռել»,-ասաց համայնքապետը։
08:12 23/04/2021  |  Մամուլ«Սյունիքի համայնքների ղեկավարները ձերբակալվել են անմիջականորեն Փաշինյանի հրահանգով»․ «Իրավունք»
00:37 23/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱպօրինի ձերբակալված եւս մեկ սյունեցի ազատ է արձակվել
23:00 22/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴատարանը գորիսեցու ձերբակալությունը ոչ իրավաչափ է համարել. Նորայր Առուշանյանն ազատության մեջ է
22:20 22/04/2021  |  ՄեկնաբանությունՔաջարանի քաղաքապետն այսօր Քննչական կոմիտե չի հրավիրվել, չի տեղափոխվել. Երվանդ Վարոսյան
21:16 22/04/2021  |  ՔաղաքականՍադրանք դատախազության մոտ. ոստիկանների մոտից շշեր են նետվել ցուցարարների ուղղությամբ
21:06 22/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄեղրիի քաղաքապետի ձերբակալության դեմ բողոքը լսվելու է վաղը՝ երեկոյան ժամը 18.30-ին.Գեղամ Մանուկյան

Задержание глав общин еще более обострит ситуацию, так как они пользуются уважением среди народа – мэр Каджарана 04/23/2021   14:38  |  Лента новостей
Мы законопослушные люди, жители объективно подняли свой голос протеста, заявил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” глава общины Каджаран Манвел Парамазян, комментируя операции по задержанию нескольких жителей Сюника после визита премьера в область.
“Сегодня перед законом все равны. Жители Сюника – законопослушные граждане, они всего лишь выразили свой протест”, - отметил мэр Каджарана.
Что касается бытующих мнений о том, что власти готовятся к подписанию документа по Мегринскому коридору и таким образом пытаются нейтрализовать активистов Сюника, Манвел Парамазян отметил, что Сюник не ограничивается только несколькими активистами, все там сознательные граждане и хорошо осознают, что происходит. “Сюник весь активен. Я не думаю, что им удастся расчистить поле, нейтрализовав нескольких человек”, - отметил глава общины.
По его словам, задержание глав общин еще более обострит ситуацию, так какони пользуются уважением среди народа, и люди не могу оставаться безучастными ко всему этому. “Убежден, что если власти прибегнут к таким шагам, это еще больше усугубит процессы. Я не говорю, что народ должен взять в руки меч и ружье и выйти на улицы. Нет, люди в Сюнике благоразумны и прекрасно осознают сложившуюся ситуацию. Если в свое время они демонстрировали скептический подход в этих вопросах, то сейчас убеждены, поэтому и говорят, что не могут сидеть сложа руки и наблюдать за происходящим”, - сказал Манвел Парамазян.
Что касается того, что таким образом пытаются сломить дух сюникцев, Парамазян подчеркнул, что Сюник не сломить.  “Как могут сломить?Это генетика, предательская кровь в наших жилах не течет. У нас чистокровные гены. Сюникцы на протяжении веков сражались с врагом. Наша борьба справедлива. Кому нравится сложившаяся ситуация? Мы тоже устали. Сколько можно молчать?”- сказал мэр.