Գործադուլավորների պահանջն անհիմն է. «ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդ» ՍՊԸ-ն կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել գործադուլը 04/19/2021   15:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սոթքի հանքը շահագործող «ԳեոՊրոՄայնինգ գոլդ» ընկերությունը հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով աշխատակիցների գործադուլին, որոնք այսօր առավոտյան փակել էին հանք տանող ճանապարհը եւ պահանջում էին վճարել իրենց աշխատավարձը:
Պարզաբանումը ներկայացնում ենք ստորև․
«Ընկերության ղեկավարությունը հանդիպում է անցկացրել գործադուլավորների հետ և առաջարկել է գործադուլը դադարեցնել, վերադառնալ աշխատանքի և ընկերության տնտեսական և վարչական հնարավորությունների շրջանակում քննարկել նրանց բողոքն ու պահանջը: Սակայն աշխատակիցները չհամաձայնվելով փոխզիջմանը,  ղեկավարությանը վերջնագիր ներկայացրեցին` ֆիքսել աշխատավարձերը (Net) 500,000 դրամի չափով անկախ  աշխատանքի ծավալներից։
Հարկ է նշել, որ ընկերության կանոնակարգի համաձայն կիրառվում է մասնակի բոնուսային համակարգ։  Վարորդը, ֆիքսված աշխատավարձից բացի, բոնուսը  ստանում է ըստ իրականացված փոխադրումների ծավալի՝   (տոննա / կիլոմետր) հարաբերակցությամբ: Այս կապակցությամբ ընկերությունն անհրաժեշտ է համարում տրամադրել իր բացատրությունները.
1. Գործատուի կողմից չորս ամիս աշխատավարձերը չվճարելու վերաբերյալ աշխատողների բողոքները հիմնավորված չեն: Ընկերությունն աշխատողների աշխատավարձերի վճարման  պարտք  չունի:
2. Յուրաքանչյուր աշխատող ֆիքսված աշխատավարձին գումարած ստանում է գործարքային-բոնուսային աշխատավարձ՝ փաստացի իրականացված ծավալներին համապատասխան։
Ընկերության ղեկավարությունը կոչ է անում դադարեցնել չարտոնված գործադուլը և կառուցողական երկխոսության շրջանակներում քննարկել իրավիճակի կարգավորման ուղիները:
Հետագա պարապուրդի դեպքում, արտադրության կաթվածի պատճառով ընկերությունը ստիպված կլինի դադարեցնել արտադրական գործունեությունը Սոթքում և Արարատի ֆաբրիկայում և ամբողջ աշխատակազմին ուղարկել չվճարվող պարապուրդի:
Սոթքի հանքի վարորդների գործողությունները չեն համապատասխանում ՀՀ օրենսդրության պահանջներին և էական վնաս են հասցնում ընկերության արտադրական գործընթացին, ստրատեգիական գործընկեր-փոխադրող «Հարավ-կովկասյան երկաթուղուն», որը Սոթքից հանքաքարը տեղափոխում է Արարատ, աշխատողներին, տեղի համայնքներին և ՀՀ պետական բյուջեին:
Ընկերության ղեկավարությունը նախազգուշացնում է, որ ապօրինի գործադուլի նախաձեռնողները պատասխանատվության կենթարկվեն ՀՀ աշխատանքային օրենսդրության, աշխատանքային պայմանագրերի, և այլ նորմատիվ ակտերի շրջանակում»:
13:54 19/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍոթքի ոսկու հանքի աշխատակիցներից մի քանիսը կհանդիպեն տնօրենի հետ
13:34 19/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍոթքի ոսկու հանքի աշխատակիցները փակել են դեպի հանք տանող ճանապարհը
20:48 26/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՑավն այն է, որ մեր պետության մեջ չկա ուսադիր կրող գեթ մեկը, որ գնա ու կանգնացնի այդ ստոր դավաճանին. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
19:34 26/11/2020  |  ՀարցազրույցԱյս պահին բանակցություններ են ընթանում. Սոթքի համայնքապետը՝ ոսկու հանքի շուրջ ստեղծված վիճակի մասին
09:14 12/06/2018  |  Մամուլ«Լիդիան Արմենիա»-ն պատրաստվում է հայց ներկայացնել ընդդեմ Հայաստանի. «Ժամանակ»
10:48 23/02/2018  |  ՄամուլԱնվտանգության աշխատակիցները եվրոպացի տուրիստին 8 ժամ պահել են պատանդի կարգավիճակում. «Չորրորդ իշխանություն»
17:53 26/12/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՍոթքի ոսկու հանքավայրից առանձնապես խոշոր չափերի հանքանյութ են հափշտակելու վերամշակել, ստացած մաքուր ոսկու ձուլակտորներն իրացրել

Компания “ГеоПроМайнинг Голд” назвала требования забастовщиков на Соткском месторождении необоснованными 04/19/2021   15:54  |  Лента новостей
Компания “ГеоПроМайнинг Голд” выступила с заявлением в связи с забастовками сотрудников , которые с сегодня с утра перекрыли дорогу к Соткскому месторождению и требовали выплатить им зарплату. Об этом сообщает пресс-служба компании
В заявлении отмечается, что руководство компании провело встречу с забастовщиками и предложило прекратить акцию, вернуться к работе и рассмотреть жалобы и требования сотрудников в рамках экономической и административной возможностей компании. Однако, как указывается в заявлении компании, сотрудники, не согласившись на компромисс, выдвинули руководству ультиматум, требуя зафиксировать заработную плату в размере 500 000 драмов (Net) вне зависимости от объёмов работы.
В ГеоПроМайнинг Голд отметили, что в компании в соответствии с регламентом применяется сдельно-премиальная система оплаты: водитель, помимо фиксированной зарплаты, получает бонус в соотношении реализованных объёмов перевозок (тонна/километр). В связи с этим компания считает необходимым представить свои разъяснения:
1.Жалобы сотрудников о неуплате заработной оплаты работодателем за четыре месяца не обоснованы. Компания не имеет задолженностей по зарплате перед сотрудниками.
2.Каждый сотрудник  к фиксированной зарплате оплачивается сдельно соответственно фактическим осуществленным объёмам.
Руководство компании призывает прекратить несанкционированные забастовки и в рамках конструктивного диалога рассмотреть пути разрешения ситуации.
“В случае дальнейшего простоя, из-за парализации производства, компания будет вынуждена остановить производственный процесс в Сотке и на Араратской фабрике и отправить весь коллектив в неоплачиваемый простой. Действия водителей Сотского месторождения не соответствуют требованиям законодательства РА и наносят значительный ущерб производственному процессу компании, стратегическому партнеру-перевозчику Южно-Кавказской железной дороге, которая транспортирует руду с Сотка в Арарат, работникам, местным общинам и государственному бюджету РА”, - говорится в заявлении.
Руководство Компании предупреждает, что инициаторы незаконной забастовки будут привлечены к ответственности в рамках трудового договоров, трудового законодательства и иных нормативных актов Республики Армения.