ՍԴ-ն հակասահմանադրական ճանաչեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածը 03/26/2021   17:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Սահմանադրական դատարանը՝ նախագահությամբ Արման Դիլանյանի, վերադառնալով խորհրդակցական սենյակից, քիչ առաջ հրապարակեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի դիմումների հիման վրա ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1֊րդ հոդվածի սահմանադրականության հարցով որոշումը՝ արձանագրելով, որ հոդվածը հակասում է Սահմանադրությանը։
«Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածը ճանաչել Սահմանդրության 78 և 79-րդ հոդվածներին հակասող և անվավեր»,- ՍԴ որոշումը հրապարակեց ՍԴ նախագահ Ա. Դիլանյանը՝ ավելացնելով, որ սույն որոշումը վերջնական է ու ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից։
Հիշեցնենք, որ ՍԴ-ն 2019-ի հուլիսի 18-ին որոշում էր կայացրել՝ կասեցնել Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի եւ Ռ․ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա՝ ՔՕ 300.1 հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ գործերի վարույթները, եւ կարծիքներ ստանալու համար դիմել էր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան եւ Վենետիկի հանձնաժողով։
11:30 23/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրևիկ Պետրոսյանը միջնորդեց՝ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումը քննել բանավոր ընթացակարգով
11:24 23/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանադրական դատարանը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա քննում է 300.1-րդ հոդվածի սահմանադրականության հարցը
22:34 22/03/2021  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՇվեյցարիայի իշխանությունները մերժել են Ռոբերտ Քոչարյանի, Յուրի Խաչատուրովի, Միքայել Հարությունյանի գործով իրավական փոխօգնության միջնորդությունը՝ մեղսագրվող մեղադրանքը որակելով քաղաքական

КС Армении признал антиконституционной статью 300.1 УК, по которой обвиняют Кочаряна 03/26/2021   18:01  |  Лента новостей
Конституционный суд Армении под председательством Арман Диланяна, вернувшись из совещательной комнаты, сегодня огласил решение по делу на основании заявлений второго президента РА Роберта Кочаряна и судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна по вопросу определения соответствия статьи 300.1 Уголовного кодекса РА Конституции. КС констатировал, что статья противоречит Конституции.
"Признать статью 300.1 противоречащей статьям 78 и 79 Конституции Армении и недействительной. Данное решение окончательно и вступает в силу с момента оглашения", - заявил председатель КС Арман Диланян, оглашая решение КС.
Напомним, КС 18 июля 2019 года вынес решение о приостановлении производства по делам на основании заявлений суда общей юрисдикции Еревана и второго президента Армении Роберта Кочаряна об определении вопроса соответствия статьи 300.1 Уголовного кодекса Конституции РА и для получения консультативного заключения обратился в Европейский суд по правам человека и Венецианскую комиссию.