Արման Սահակյանին մեղադրանք է առաջադրվել 9 ամիս առաջ, որից հետո նրա մասնակցությամբ որևէ քննչական գործողություն չի կատարվել 02/19/2021   15:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 20-ին նախատեսված հանրահավաքից առաջ փորձում են նման հաղորդագրություններով որոշակի տրամադրություններ փոխել՝ հանրության շրջանում, որ իրենց շոուն ստացվի։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախկին պատգամավոր Գալուստ Սահակյանի որդու՝ ՀՀԿ անդամ Արման Սահակյանի պաշտպան Էմին Խաչատրյանը՝ անդրադառնալով ՔԿ հաղորդագրությանը։
Հիշեցնենք, որ երեկ ՀՀ ՔԿ-ն հայտարարեց, թե մեղադրանք է առաջադրվել Երևանի նախկին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին, պետական գույքի կառավարման վարչության նախկին պետ Արման Սահակյանին և մի շարք այլ պաշտոնատար անձանց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը) 2-րդ մասով։
Էմին Խաչատրյանը պարզաբանեց, որ Արման Սահակյանի մասով քրեական գործը նոր չէ, գործով Սահակյանին մեղադրանք է առաջադրվել դեռևս 2020թ մայիսին, սակայն Սահակյանի մասնակցությամբ որևէ քննչական գործողություն չի եղել։ Նրա փոխանցմամբ՝ Արման Սահակյանն առհասարակ չի ընդունում առաջադրված մեղադրանքը, բացի դա, մեղադրանքը կոնկրետացված չէ և որևէ կերպ հասկանալի չէ, թե Արման Սահակյանն ինչ է արել, ինչ գործողություն է արել կամ չի արել, որի արդյունքում ինչ-որ հետևանքներ են առաջացել։
«Իրավական որոշակիության սկզբունքն այս պարագայում նաև խախտված է, որովհետև մենք չգիտենք , թե կոնկրետ ինչի համար կամ ինչ մեղադրանքի դեմ պետք է պաշտպանվենք»,- նշեց Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ իրենց դիրքորոշման մեջ ոչինչ չի փոխվել և շարունակում են պնդել, որ սա շինծու, որևէ փաստական տվյալով չհիմնավորված մեղադրանք է, որում առկա է քաղաքական կոմպոնենտը։
Փաստաբանի խոսքով՝ զավեշտալի, չպատճառաբանված, անհիմն և որևէ փաստական տվյալով չհիմնավորվող մեղադրանք է և նախաքննության ավարտից հետո կհրապարակի մեղադրանքի որոշման մեջ տեղ գտած մտքերը, ինչից հետո շատերի մոտ՝ ինչպես իրավաբանների, այնպես էլ՝ ոչ իրավաբանների մոտ, եթե թեթև ժպիտ չառաջացնի, ծիծաղ կառաջացնի մեղադրանքի բովանդակությունը։
Խաչատրյանը նկատեց, որ մեղադրանքի անհիմն լինելն ապացուցում է նաև այն, որ Սահակյանին մեղադրանք առաջադրելու օրվանից հետո մինչ օրս որևէ քննչական գործողություն՝ Սահակյանի մասնակցությամբ չի եղել՝ կլինի հարցաքննություն, առերես հարցաքննություն կամ այլ գործողություն։
«Կարծում եմ, արդեն պարզ է, թե ինչի մասին է խոսքը։ Մեղադրանքն առաջադրել են հանրային հնչեղություն տալու համար, ինչից հետո գործը գցել են մի կողմ»,- նշեց փաստաբանը՝ հավելելով, որ այնպես չէ, որ մեղադրանք առաջադրելուց առաջ էլ բազմաբնույթ գործողություններ են եղել, եղել է ընդամենը մեկ հարցաքննություն, ինչից հետո ծանուցագիր և մեղադրանք։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ դեռևս 2020թ մայիսին Արման Սահակյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի ՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու հատկանիշներով։ Խոսքը գնում է Երևանի դպրոցներից մեկին կից հողակտորի օտարման հետ կապված քրեական գործի մասին։ Սահակյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել 5 մլն դրամի չափով գրավը։

Обвинение Арману Саакяну предъявили 9 месяцев назад; следственных действий с его участием после этого не проводилось - адвокат 02/19/2021   15:51  |  Лента новостей
Адвокат члена Республиканской партии Армении Армана Саакяна прокомментировал сообщение Следственного комитета РА.
“Подобного рода сообщениями в преддверии предстоящего 20 февраля митинга пытаются изменить определенные настроения в обществе”, - сказал адвокат Эмин Хачатрян в беседе с “ФактИнфо”.
Напомним, накануне СК Армении сообщил, что экс-мэру Еревана Тарону Маргаряну, начальнику Управления по управлению госимуществом при правительстве Армении Арману Саакяну и еще нескольким бывшим чиновникам предъявлено обвинение по части 2 статьи 308 УК РА(злоупотребление должностными полномочиями).
Адвокат пояснил, что уголовное дело в части, касающейся Армана Саакяна, - это не нечто новое. По делу обвинение Саакяну было предъявлено еще в мае 2020 года, однако  каких-либо следственных действий с его участием не проводилось. Как сообщил адвокат, Арман Саакян категорически отвергает обвинение. Кроме того, по его словам, обвинение лишено конкретики; не понятно, какие действия были предприняты или не предприняты Арманом Саакяном, которые повлекли какие-то последствия.
“Принцип правовой определенности в данном случае также нарушен, так как мы не знаем, конкретно за что и против какого именно обвинения мы должны защищаться”,  - отметил Хачатрян. Он добавил, что  их позиция не претерпела изменений. Они продолжают утверждать, что это сфабрикованное, не обоснованное какими-либо фактическими данными обвинение, которое имеет политическую подоплеку.
Адвокат назвал обвинение смехотворным, немотивированным, безосновательным и не подкрепленным какими-либо фактическими данными. Он заявил, что после завершения предварительного расследования он обнародует мысли, нашедшие отражение в решении об обвинении, содержание которого, по его словам, рассмешит многих, как юристов, так и неюристов.
Хачатрян указал, что доказательством безосновательности обвинения служит также отсутствие до сих пор каких-либо следственных действий(будь то допрос, очная ставка или иные действия) с участием Саакяна после предъявления ему обвинения.
“Думаю, уже ясно, о чем речь. Обвинение было выдвинуто для вызова резонанса в обществе, после чего дело отложили в сторону”, - отметил адвокат, добавив, что и до предъявления обвинения был проведен лишь один допрос, за которым последовали повестка и обвинение.
Ранее сообщалось, что еще в мае 2020 года Арману Саакяну было предъявлено обвинение по статье 308(злоупотребление должностными полномочиями) Уголовного кодекса РА. Речь идет об уголовном деле, связанном с отчуждением земельного участка, прилегающего к одной из школ Еревана. В отношении Сакаяна избрана мера пресечения в виде залога в размере 5 млн. драмов.