Ճապոնիան 3.6 մլն ԱՄՆ դոլարի աջակցություն կտրամադրի Հայաստանին 02/16/2021   11:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ճապոնիայի կառավարությունը փետրվարի 16-ին որոշում է կայացրել 3.6 մլն ԱՄՆ դոլարի օգնություն տրամադրել Հայաստանին՝ Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմից հետո հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման նպատակով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական կայքը:
Կառավարության որոշմամբ՝ աջակցությունը կտրամադրվի բնակչության կենսամակարդակի բարելավման, ապաստարանների վերանորոգման և բժշկական վերազինման նպատակով, ինչպես նաև օգնություն կտրամադրվի ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի (UNHCR), ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի (UNICEF), Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության (IOM), Պարենի համաշխարհային ծրագրի (WFP)  և Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության (ICRC) միջոցով:
Հայաստանին տրամադրվելիք օգնության շրջանակում մասնավորապես նախատեսվում է բուժպատրաստվածության վերաբերյալ վերապատրաստումներ իրականացնել 6 հիվանդանոցում և բուժհաստատությունում, վերանորոգել 3 տարհանման ապաստարան, բժշկական սարքավորումներ տրամադրել 17 բուժհաստատության, վերանորոգել 15 դպրոց, տրամադրել ուսումնական պարագաներ և այլն:
15:20 07/02/2021  |  Միջազգային լրահոսՃապոնացի ազգայնականները Կուրիլների հետ կապված բողոքի ակցիա են կազմակերպել Ռուսաստանի դեսպանատան մոտ
12:59 19/01/2021  |  Միջազգային լրահոսՃապոնիայում թռչնագրիպի բռնկումը դարձել է երկրի պատմության մեջ ամենամեծը
15:38 13/01/2021  |  Միջազգային լրահոսՃապոնիայի ևս յոթ պրեֆեկտուրայում արտակարգ դրության ռեժիմ է սահմանվել
16:14 28/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՃապոնիայի վարչապետն ասել է, որ «վիրուսը տոներ չի ճանաչում»
21:06 17/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Յոշիհիդե Սուգային՝ Ճապոնիայի վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ
23:06 26/05/2020  |  Միջազգային լրահոսՀամաշխարհային տնտեսությունը մոտեցել է հատակին
22:09 25/05/2020  |  Միջազգային լրահոսՃապոնիայում ամբողջությամբ չեղյալ են հայտարարել կորոնավիրուսի պատճառով հայտարարված արտակարգ դրության ռեժիմը. ՏԱՍՍ

Япония предоставит Армении помощь в размере 3,6 миллиона долларов 02/16/2021   13:11  |  Лента новостей
Японское правительство 16 февраля приняло решение предоставить Армении помощь в размере 3,6 миллиона долларов для преодоления гуманитарного кризиса, возникшего после войны в Нагорном Карабахе, передает "Арменпресс" со ссылкой на официальный сайт МИД Японии.
Согласно решению правительства Японии, содействие будет оказано с целью повышения жизненного уровня населения, ремонта убежищ и медицинского переоснащения. Оно будет оказано посредством офиса Верховного комиссара ООН по делам беженцев (UNHCR), Детского фонда ООН (UNICEF), Международной организации по миграции (IOM), Всемирной продовольственной программы (WFP) и Международной Организации Красного креста (ICRC).
В рамках содействия, которое будет оказано Армении, в частности, планируется провести тренинги по медицинской подготовке в 6 больницах, отремонтировать 3 бомбоубежища и 15 школ, предоставить медицинское оборудование 17 медучреждениям, обеспечить учебными принадлежностями и др.