Երկրաշարժից հետո մասնագետներն ուսումնասիրել են Երևանի դպրոցներն ու մանկապարտեզները 02/15/2021   16:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԻՆ-ի և Երևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչներն այցելել են այն կրթական հաստատություններ, որտեղ երկրաշարժից հետո որոշակի խնդիրներ են նկատվել: Ուսումնասիրություններն արվել են, որպեսզի տրված մասնագիտական կարծիքից հետո դպրոցներն ու մանկապարտեզները սահմանված ժամանակացույցով կարողանան հանգիստ ընդունել երեխաներին: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԻՆ ֆեսբուքի էջից։
«Երևանի տարբեր վարչական շրջաններում գտնվող 13 մանկապարտեզի և 14 դպրոցի շենքեր ուսումնասիրության են ենթարկվել: Երևանի փրկարարական վարչության օպերատիվ խումբը փ/ծ գնդապետ Առնոլդ Հարությունյանի գլխավորությամբ, «Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի 8 աշխատակից և Երևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչներն այցելել են այն կրթական հաստատություններ, որտեղ երկրաշարժից հետո որոշակի խնդիրներ են նկատվել: Ուսումնասիրություններն արվել են, որպեսզի տրված մասնագիտական կարծիքից հետո դպրոցներն ու մանկապարտեզները սահմանված ժամանակացույցով կարողանան հանգիստ ընդունել երեխաներին:
ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության ծառայության կառուցվածքների սեյսմակայունության վարչության պետն արձանագրել է, որ Երևանի դպրոցներում և մանկապարտեզներում երկրաշարժի ազդեցությունը զգացվել է միայն ծեփամածիկի վրա առկա ճաքերի առաջացման տեսքով, ուստի հավաստիացրել է, որ շահագործման համար անվտանգ են:
ԱԻՆ Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնն ավելի քան 3000 տարաբնույթ ահազանգ է ստացել։ Երկրաշարժից հետո փլուզումների վերաբերյալ ստացված և հաստատված ահազանգերից համեմատաբար զգալի վնասներ են գրանցվել Երևանի Այվազովսկու փողոցում, որտեղ մեկհարկանի շինության պատից՝ 9 քմ, տանիքից՝ 7 քմ հատված է փլուզվել, Սմբատ Զորավարի փողոցում շենքի պատից 2 քմ է փլուզվել»,-հայտնում է ԱԻՆ-ը:

Специалисты после землетрясения осмотрели здания детских садов и школ в Ереване(ВИДЕО) 02/15/2021   16:51  |  Лента новостей
Представители МЧС Армении и мэрии Еревана провели осмотр зданий 13 детских садов и 14 школ в различных административных районах столицы.
Как сообщается на странице МЧС в Facebook, оперативная группа спасательного управления Еревана во главе с полковником спасательной службы Арнольдом Арутюняном, а также сотрудники ГНКО “Территориальная служба сейсмической защиты” и представители мэрии Еревана посетили те учебные заведения, в которых после землетрясения наблюдались некоторые проблемы. Исследования проводились для того, чтобы после получения экспертного заключения школы и детские сады могли спокойно принимать детей по установленному графику.
Глава отдела сейсмостойкости сооружений Службы сейсмозащиты МЧС заявил, что в результате землетрясения в ереванских школах и детских садах появились лишь трещины на штукатурке, поэтому он заверил, что здания безопасны для эксплуатации.
В Национальный центр кризисного управления МЧС поступило более 3000 различных звонков. Относительно значительный ущерб от землетрясения был зарегистрирован на улице Айвазовского в Ереване, где обрушились части стены (9 кв.м) и крыши (7 кв.м) одноэтажного строения, а также на улице Смбата Зоравара, ге обвалился кусок стены дома (2 кв.м).