ԵՄ-ն կոչ է անում Ադրբեջանին անհապաղ ազատ արձակել հայ գերիներին 01/29/2021   16:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԵՄ-ն ողջունում է Ադրբեջանի կողմից 5 հայ զինծառայողների վերադարձը, որոնք գերեվարվել էին նոյեմբերին և կոչ անում անհապաղ ազատ արձակել նաև մնացած 57-ին։ Այս մասին թվիթերյան միկրոբլոգում գրել է ԵՄ արտաքին հարցերով քարտուղար Փիթեր Ստանոն։
Նա նաև նշել է, որ դա կնպաստի երկու երկրների միջև վստահության ամրապնդմանը, որը կարևոր է տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության համար։
Հիշեցնենք, որ ռուսական կողմի միջնորդությամբ, ինչպես նաև ՀՀ ԱԱԾ-ի ջանքերի արդյունքում հայրենիք է վերադարձել 5 զինծառայող։ Ավելի վաղ ԱՀ նախագահի հատուկ հանձնարարություններով ներկայացուցիչ Բորիս Ավագյանը լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ նշել էր, որ վերադարձած գերիները Շիրակի մարզի 62 զինծառայողների խմբից են։
14:44 21/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿատարված և կատարվող աշխատանքը հույս է ներշնչում, որ մեր գերիների կյանքին և առողջությանը վտանգ չի սպառնում. Ցոլակյան
18:13 15/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԲարձր մակարդակի բանակցություններում հանիրավի չի քննարկվում գերիների հարցը. ԸԿՆԲԿ

ЕС призывает Азербайджан к немедленному освобождению армянских военнопленных 01/29/2021   16:59  |  Лента новостей
ЕС приветствует освобождение Азербайджаном 5 армянских военнослужащих, которые были захвачены в плен азербайджанской стороной в ноябре 2020 года. Об этом в своем микроблоге в Twitter написал представитель внешнеполитической службы ЕС Петер Стано.
“ЕС также призывает к немедленному освобождению остальных 57 удерживаемых. Это будет способствовать укреплению доверия между обеими странами, что важно для долгосрочного мира в регионе”, – написал он.
Напомним, накануне при посредничестве российской стороны, а также в результате усилий Службы национальной безопасности Армении на родину вернулись 5 военнослужащих.
Представитель президента Республики Арцах по особым поручениям Борис Авагян ранее в ходе беседы с журналистами сообщил, что вернувшиеся на родину пленные из группы в составе 62 военнослужащих, которые родом из Ширакской области.