Սղնախի, Ջաբրայիլի և Հադրութի հատվածներում հայտնաբերվել է 11 զոհվածի աճյուն. Քաղաքացիական տարեց մարդու մարմինը գտել են տանը 01/12/2021   11:31  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ասկերանի վերին ենթաշրջանի (Սղնախ), Ջաբրայիլի և Հադրութի ուղղություններից հայտնաբերվել է 10 զինծառայողի, իսկ Հադրութի Վարդաշատ գյուղից՝ 1 քաղաքացիական անձի աճյուններ: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Հունան Թադևոսյանը:
«Զոհված զինծառայողների մարմինները հայտնաբերվել են մարտական դիրքերի հատվածներում: Քաղաքացիական զոհված անձը տարեց մարդ է: Նրա մարմինը գտել են տանը: Սպանվածի ինքնությունը հայտնի է. հարազատները ճանաչել են: Նշանակված է դատաբժշկական փորձաքննություն՝ քաղաքացու մահվան հանգամանքները պարզելու նպատակով: Ընդհանուր առմամբ՝ առայսօր որոնողական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել են 1222 զինծառայողի և քաղաքացիական անձանց աճյուններ: Այսօր երեք խմբի որոնումները շարունակելու են մարտական գործողությունների Հադրութի, իսկ մեկ խմբինը՝ Ֆիզուլու և Ջաբրայիլի հատվածներում»,- մանրամասնեց Թադևոսյանը՝ հավելելով, որ զուգահեռ աշխատանքներ են իրականացվում նաև ողջ մնացածներին հայտնաբերելու ուղղությամբ:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 11-ից մինչև օրս 9 ողջ մնացած քաղաքացի է հայտնաբերվել՝ նրանցից յոթը զինծառայող, երկուսը՝ քաղաքացիական անձինք են։
14:50 06/01/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Մատաղիսում հայտնաբերվել է 4 հայ զինծառայողի աճյուն.ԱԻՊԾ

Тела еще 10 военнослужащих и одного гражданского лица обнаружены в ходе поисков в Арцахе 01/12/2021   12:13  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Останки 10 армянских военнослужащих обнаружены в ходе поисков 10 января в Гадруте, верхнем подрайоне Аскерана(Сгнах) и Мехакаване(Джабраиле), а в селе Вардашат Гадрутского района найдено тело одного гражданского лица. Об этом “ФактИнфо” сообщил начальник отдела информации и по связям с общественностью Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Республики Арцах Унан Тадевосян.
“Тела погибших военнослужащих были найдены на участке боевых позиций. А гражданским лицом оказался пожилой человек. Его тело обнаружили дома. Личность убитого установлена. Родственники опознали его. Назначена судебно-медицинская экспертиза для выяснения обстоятельств смерти гражданина. В целом с начала поисков по сей день обнаружены останки 1222 военнослужащих и гражданских лиц”, - сообщил он.
Тадевосян заявил, что сегодня три группы продолжат поиски на участке боевых действий в Гадруте, еще одна группа будет работать в Физули и Джабраиле. Он добавил, что параллельно ведется работа по поиску лиц, оставшихся в живых.
Напомним, с 11-го ноября по сей день удалось найти живыми 9 человек: семерых военнослужащих и двух гражданских лиц.