Ու՞մ համար է գաղտնիք, թե իրականում Պաշտպանության բանակն ինչպես ու որտեղից է կառավարվում. Արայիկ Հարությունյանի ակնարկը 12/16/2020   15:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ու՞մ համար է գաղտնիք, թե իրականում Պաշտպանության բանակն ինչպես ու որտեղից է կառավարվում և թե որքանով է Արցախի Հանրապետության նախագահն ընդգրկված այդ գործընթացներում,- այսօր նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Նա իր ուղերձում խոսել ներքաղաքական իրավիճակի մասին՝ արձանագրելով, որ ծանր կորուստներով պատերազմն ինքնին պետական ու քաղաքական համակարգերի համար ճգնաժամի մեծ աղբյուր է:
«Ինձ համար, բնականաբար, ընկալելի են Արցախի և Հայաստանի Հանրապետությունների իշխանություններից պատերազմի արդյունքների ու առկա իրավիճակի վերաբերյալ պարզաբանումներ պահանջելուն միտված գործողությունները, քանի որ յուրաքանչյուր իշխանություն պետք է պատասխանատու լինի իր լիազորությունների կատարման ու չկատարման համար և հաշվետու՝ ժողովրդի առջև»,- նշել է նա ու ավելացրել.
«Այո՛, Արցախի Հանրապետության Սահմանադրությամբ ինձ վերապահված լիազորությունների շրջանակներում պատասխանատվություն եմ կրում այս իրավիճակի համար, սակայն որևէ մեկին պատասխանատվության ենթարկելիս հարկ է տարանջատել թացը չորից, օբյեկտիվ պատճառները՝ սուբյեկտիվ մեղքերից, ցանկությունները՝ հնարավորություններից»:
ԱՀ նախագահն ակնարկել է, որ բանակն իրականում իր կողմից չի կառավարվել։
«Եթե Սահմանադրությամբ Հանրապետության նախագահը Արցախի Հանրապետության ինքնիշխանության, անկախության, տարածքային ամբողջականության ու անվտանգության երաշխավորն է, արդյո՞ք ունեցել եմ ներքին ու արտաքին բավարար հնարավորություններ ու լծակներ այս լայնածավալ պատերազմում լիովին երաշխավորել նշված չորս արժեքները և արդյո՞ք ինձնից կախված առավելագույնը չեմ կատարել այդ ուղղությամբ: Կամ եթե Սահմանադրությամբ Հանրապետության նախագահը զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատարն է, ապա ու՞մ համար է գաղտնիք, թե իրականում Պաշտպանության բանակն ինչպես ու որտեղից է կառավարվում և թե որքանով է Արցախի Հանրապետության նախագահն ընդգրկված այդ գործընթացներում:
Սահմանադրական լիազորությունների ու իրական կյանքում գործառութային խիստ սահմանափակումների միջև մեծ տարբերության պայմաններում ես, իմ կարծիքով, կատարել եմ հնարավոր ամեն ինչ նպաստ բերելու Հայրենիքի պաշտպանության կարևորագույն գործին՝ անկախ իմ պաշտոնական ու ոչ պաշտոնական լիազորություններից ու հնարավորություններից»,- ընդգծել է նա:
15:29 16/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊարտադիր է անհապաղ կյանքի կոչել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման փաստի ճանաչումը. Արայիկ Հարությունյան
15:17 16/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները դուրս են մղվել Շուշիի Հին շեն գյուղի մերձակայքից. Արայիկ Հարությունյան
14:16 16/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԽծաբերդի ուղղությամբ մի քանի տասնյակ զինծառայողներ գերի են ընկել. ԱՀ նախագահ
15:31 15/12/2020  |  ՄեկնաբանությունՎաղը հանդես կգամ տեսաուղերձով՝ ստեղծված իրավիճակի, տեսլականի վերաբերյալ.ԱՀ նախագահ
09:51 15/12/2020  |  ՄամուլԼեւոնականի համբավ ունեցող նախարարն ընդամենը արտաքին շղարշն է, հետեւում կրկին Արայիկ Հարությունյանն է «Իրատես»
22:06 14/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՐոպեներ հետո Երևանում վայրէջք կկատարի չորս տասնյակից ավելի գերիներին տեղափոխող օդանավը. Արայիկ Հարությունյան
12:57 14/12/2020  |  ՄեկնաբանությունՀՀ վարչապետի հետ պայմանավորվել ենք Արցախի և Հայաստանի Հանրապետություններում դեկտեմբերի 19-ից հայտարարել եռօրյա սուգ.Արցախի նախագահ

Для кого это секрет, как и откуда в действительности ведется управление Армией обороны: намек президент Арцаха 12/16/2020   16:01  |  Лента новостей
Война с тяжелыми потерями сама по себе является большим источником кризиса для государственной и политической систем, заявил в своем обращении президент Республики Арцах Араик Арутюнян.
С другой стороны, в военный и послевоенный период любое государство нуждается во внутренней стабильности и сплоченной работе, иначе кризис может затянуться и углубиться.
“Для меня, естественно, понятны действия, нацеленные на получение от властей Арцаха и Армении объяснений относительно итогов войны и текущей ситуации, поскольку любая власть должна нести ответственность за исполнение и неисполнение своих полномочий, быть подотчетной народу. Да, в рамках возложенных на меня Конституцией полномочий я несу ответственность за сложившуюся ситуацию, однако при привлечении какого-либо к ответственности следует отделять мух от котлет, объективные причины от субъективной вины, желания от возможностей”, - сказал Араик Арутюнян.
“Например, если по Конституции президент Республики Арцах является гарантом суверенитета, независимости, территориальной целостности и безопасности, обладал ли в этой полномасштабной войне я достаточными внутренними и внешними возможностями и рычагами полностью гарантировать четыре упомянутые ценности и не выполнил ли я максимум от меня зависящее в данном направлении. Или если по Конституции Республики президент является верховным главнокомандующим, то для кого это секрет, в как и откуда действительности ведется управление Армией обороны и в какой мере президент Республики Арцах вовлечен в этот процесс”, - сказал он.
По словам Арутюняна,  в условиях большой разницы  между конституционными полномочиями и серьезными функциональными ограничениями  в реальной жизни он, по его мнению, сделал все возможное, чтобы внести свой вклад в важнейшее дело защиты Родины, независимо от его должностных и не должностных полномочий и возможностей.