Շիրակի մարզի ՄՈԲ-ի զինծառայողները Հին Շենի մոտակայքում շրջափակման մեջ են․ Սարապատի համայնքապետ 12/16/2020   13:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շիրակի մարզի ՄՈԲ-ի զինծառայողները Շուշիի Հին Շեն բնակավայրի մոտակայքում շրջափակման մեջ են հայտնվել։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Շիրակի մարզի Սարապատ համայնքի ղեկավար Արտուշ Մանուկյանը։
Վերջինս շրջափակման մեջ հայտնված զինծառայողների թվի հետ կապված հստակ տեղեկություն չունի։ Ըստ շրջանառվող լուրերի՝ խոսքը գնում է շուրջ 150 զինծառայողի մասին, սակայն ՊՆ-ն նույնպես հստակ տեղեկատվություն չի տրամադրել շրջափակման մեջ գտնվողների վերաբերյալ։
Արտուշ Մանուկյանը նշեց, որ շրջափակման մեջ հայտնվածների մեջ են նաև Սարապատ համայնքի 8 բնակիչ, որոնց հետ արդեն երկու օր շարունակ հնարավոր չէ կապ հաստատել․ «Պաշտոնական այլ ինֆորմացիայի չեմ տիրապետում։ Մարզպետի հետ զրույցում էլ նույն ինֆորմացիան է եղել։ Երեկ գիշերը մարզպետը հանդիպել է բնակիչներին, հնարավորինս փորձել աջակցել ժողովրդին։ Նա կապ է հաստատել ԳՇ-ի հետ, փորձում է հստակ ինֆորմացիա ստանալ շրջափակման մեջ գտնվողների թվի և կարգավիճակի վերաբերյալ»,-ասաց Սարապատի համայնքապետը։
Նրա խոսքով ռուսական խաղաղապահ ուժերի ղեկավարը հատուկ ծառայություն է ուղարկել Հին Շեն, որպեսզի դուրս բերեն շրջափակման մեջ հայտնվածներին․ «Մեր մյուս կամավորական խումբը Լաչինի տարածքում է, այդ թվում նաև իմ աշխատակազմի աշխատողները։ Նրանք նկատել են, որ ռուսական մեքենաներն իջնում են դեպի այդ տարածք, որպեսզի շրջափակումից հանեն մարդկանց»,-ասաց Արտուշ Մանուկյանը՝ նշելով, որ Հին Շենի մոտակայքում շրջափակման մեջ մնացած զինծառայողների գերեվարված լինելու լուրը դեռ հաստատ չէ և կարծում է, որ արգելափակված են, ինչի պատճառով էլ հնարավոր չէ ինֆորմացիա ստանալ։

Резервисты из Ширака попали в окружение близ арцахского села Хин Шен – глава общины Сарапат 12/16/2020   14:12  |  Лента новостей
Военнослужащие-резервисты из Ширакской области попали в окружение близ населенного пункта Хин Шен Шушинского района. Об этом в беседе с “ФактИнфо” сообщил руководитель общины Сарапат Артуш Манукян.
Точными сведениями о количестве военнослужащих, оказавшихся в окружении, Манукян не располагает. Согласно муссируемой информации, речь идет о примерно 150 военнослужащих. Точной информации об оказавшихся в окружении не предоставило и Минобороны.
Артуш Манукян отметил, что среди попавших в окружении  - 8 жителей общины Сарапат, с которыми уже два дня не удается выйти на связь. “Иной официальной информацией я не владею. Аналогичная информация была и в разговоре с губернатором. Вчера вечером губернатор встретился с жителями, пытаясь по возможности оказать им поддержку. Он связался с Генштабом, пытается получить информацию о количестве и статусе лиц, оказавшихся в окружении”, - рассказал руководитель администрации общины Сарапат.
По его словам, командующий миротворческими силами направил спецподразделения, чтобы они вывели их из окружения. “Другой наш добровольческий отряд, состоящий в том числе из сотрудников моего аппарата, находится на территории Лачина. Они заметили, что российские автомашины направляются в эту зону, чтобы вызволить людей из окружения”, - рассказал Артуш Манукян, отметив, что новость о захвате оказавшихся в окружении военнослужащих в плен пока еще не подтверждена. Он  считает, что они заблокированы, поэтому не удается получить информацию.