Պատերազմի չորրորդ օրը` ԱԽ նիստում նշել եմ, որ երկու-երեք օրվա ընթացքում անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել պատերազմը կանգնեցնելու համար. Օնիկ Գասպարյան 11/17/2020   13:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանը հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է. Հարգելի´ հայրենակիցներ, զինակից ընկերներ. 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի, նրա դաշնակից Թուրքիայի և ներգրավված վարձկան-ահաբեկիչների կողմից սանձազերծած պատերազմը հայկական զինված ուժերն ընդունեցին պատվախնդրորեն ու պատերազմի առաջին իսկ վայրկյաններից կատարեցին իրենցից կախված հնարավոր ու անհնարին ամեն ինչ։
Հայ զինվորն անձնվիրաբար մարտնչեց, կենաց մահու կռիվ տվեց։ Որոշ գործիչների կողմից մեղադրանքներ են հնչում, որ զինված ուժերի ղեկավարությունը պետության ղեկավարին ոչ իրատեսական վերլուծություն է ներկայացրել հակառակորդի գործողությունների հավանական բնույթի և նրա զինված ուժերի կարողությունների վերաբերյալ։
Դա իրականությանը չի´ համապատասխանում։ Ես զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնին նշանակվել եմ ս.թ. հունիսի 8-ին, և արդեն հունիսի 12-ին ՀՀ վարչապետին, իսկ մի քանի օր անց նաև՝ անվտանգության խորհրդին ներկայացրել եմ տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրադրության վերլուծությունը և մեր զինուժի կարողությունները: Կատարված վերլուծության հիման վրա ներկայացրել եմ առաջարկություններ պետության ռազմական անվտանգության աստիճանը բարձրացնելու ուղղությամբ: Մասնավորապես նշել եմ, որ.
1. Այլևս մեր հակառակորդը միայն Ադրբեջանը չէ, այլ նաև Թուրքիան: Հետևաբար այդ պետությունների համահավաք ռազմական ներուժին Հայաստանը չի կարող արդյունավետ դիմակայել և անհրաժեշտ է քաղաքական ու դիվանագիտական ողջ ներուժը ուղղել պատերազմից խուսափելուն կամ գոնե այն հետաձգելուն:
2. Տրված առաջարկը անվտանգության խորհրդի և վարչապետի կողմից ընդունվեց, սակայն հարցադրում արվեց` «Իսկ եթե չհաջողվի պատերազմից խուսափել, ի՞նչ պետք է անենք»:
Ես պատասխանեցի, որ մեզ պարտադրված պատերազմում պետք է փորձենք հնարավորինս սեղմ ժամկետներում հասցնենք հակառակորդին մեծ կորուստներ և ստիպենք հրաժարվել հետագա գործողություններից: Նշել եմ, որ երկարատև պատերազմից պետք է խուսափենք` հաշվի առնելով մեր պաշարների առկայությունը: Քննարկվել և հավանության են արժանացել բազմաթիվ առաջարկներ, որոնց իրագործումը պետք է զգալիորեն բարձրացներ մեր մարտական ներուժը. դա վերաբերում էր և´ սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերումներին, և´ մարտական գործողությունների համակողմանի ապահովմանը:
3. Այդ ժամանակ բարձրացվեց նաև հարյուր հազար կազմ ունեցող աշխարհազորային միավորումների կազմավորման հարցը:
Ինչևէ, պատերազմից մենք չկարողացանք խուսափել և սեպտեմբերի 27-ին թշնամին բազմակի անգամ գերազանցող ուժերով անցավ լայնածավալ հարձակման` Արցախի ողջ ճակատով: Պաշտպանության բանակը հաջողությամբ հետ էր մղում նրա բոլոր գրոհները` հասցնելով մեծ կորուստներ, ոչնչացնելով մեծաքանակ կենդանի ուժ և զինտեխնիկա:
Ցավոք նաև մեր զորքերն էին կրում ծանր կորուստներ: Պատերազմի չորրորդ օրը` անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ ես ներկայացրեցի մեր կորուստները և ստեղծված իրադրության վերաբերյալ զինված ուժերի գնահատականը` նշելով, որ երկու-երեք օրվա ընթացքում անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել պատերազմը կանգնեցնելու համար, հակառակ դեպքում այս ինտենսիվությամբ վարվող մարտական գործողությունների պարագայում մեր ռեսուրսները սեղմ ժամկետում կսպառվեն և յուրաքանչյուր հաջորդ օրերի ընթացքում ունենալու ենք բանակցային գործընթացի համար ավելի ոչ բարենպաստ պայմաններ:
Նմանատիպ գնահատականներ ես բազմաթիվ անգամ ներկայացրել եմ նաև վարչապետի հետ շուրջօրյա աշխատանքի ընթացքում, ինչպես նաև անվտանգության խորհրդի նիստերում: Պատերազմը որոշակի փուլում կանգնեցնելու բոլոր փորձերը և առաջարկությունները Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից մերժվել են և մենք պարտադրված շարունակել ենք մարտական գործողությունները` փորձելով թշնամուն հասցնել մեծ կորուստներ ու ստիպել նստել բանակցային սեղանի շուրջ:
Բոլորիս համար, շատ ծանր պայմաններով համաձայնագիրը, ընդունվել է իրոք իրադրության բազմակողմանի գնահատման արդյունքում: Մենք պետք է ընտրություն կատարեինք շատ վատի և ողբերգության միջև: Նախընտրել ենք շատ վատը: Այդ օրը իմ կյանքի վատագույն օրն էր, ինձ համար անձնական ողբերգություն… Բայց գիտակցումը, որ այդ որոշման արդյունքում հաջողվեց պահպանել Արցախի մեծ մասը և պաշտպանության բանակի հիմնական ռազմական ներուժը, ասում է, որ մենք ընկճվելու իրավունք չունենք. պե´տք է համախմբվել, արագ վերականգնվել և պատրաստվել պայքարը շարունակելուն:
Որպես զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ և անմիջական հրամանատար, ես պատասխանատվություն եմ կրում զինված ուժերի բոլոր հաջողությունների ու անհաջողությունների համար: Խոնարհում եմ գլուխս բոլոր նահատակների հիշատակի և նրանց հարազատների առջև: Մեզ պարտադրվեց շատ դաժան պատերազմ, և անհավասար պայքարում Հայ զինվորն ու սպան ցույց տվեցին մինչև վերջ կռվելու վճռականություն ու բարոյակամային ամենաբարձր որակներ: Սա իսկական Հերոսամարտ և Գոյամարտ էր… Հայոց ազգը կարող է հպարտանալ իր զինվորով, սպայով ու գեներալով: Զինակի´ց ընկերներ, Չպե´տք է հուսահատվենք ու պե´տք է շարունակենք մեր հայրենյաց սահմանների պաշտպանությունը, լրջորեն վերլուծենք և անենք հետևություններ, վերակառուցելով Հայոց բանակը` բարձրացնենք նրա մարտունակությունը:
Շնորհակալ եմ անձնվեր ծառայության համար: Բարձր գիտակցությամբ ու պատասխանատվությամբ անշեղորեն իրականացնենք մեր առջև դրված մարտական խնդիրների կատարումը, մեր միասնականությամբ ու անկոտրուն կամքով արժանի լինենք մեր զինակից ընկերների ու սրբացած նահատակների նվիրումին: ՀՀ ԶԻՆՎԱԾ ՈՒԺԵՐԻ ԳԼԽԱՎՈՐ ՇՏԱԲԻ ՊԵՏ գեներալ-գնդապետ Օ. ԳԱՍՊԱՐՅԱՆ։
20:23 12/11/2020  |  ՄեկնաբանությունԵւ Դո՞ւք, Օնիկ Գասպարյան
11:39 27/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հորդորում ենք հետևել միայն պաշտոնական աղբյուրներից տարածվող տեղեկություններին և ուղերձներին. Շուշան Ստեփանյան

"Пришлось выбирать между очень плохим и трагедией": глава Генштаба ВС Армении о попытках остановить войну в Арцахе 11/17/2020   16:07  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Начальник Генштаба ВС Республики Армения Оник Гаспарян выступил с обращением к соотечественникам.
"Дорогие соотечественники, товарищи по оружию. 27 сентября 2020 г. Армянские вооруженные силы приняли развязанную Азербайджаном, его союзником Турцией и привлеченными террористами-наемниками войну с честью и  делали все возможное и невозможное с первых секунд войны. Армянский солдат сражался самоотверженно, бился насмерть", - говорится в заявлении.
Гаспарян отметил, что со стороны некоторых деятелей звучат обвинения в том, что руководство Вооруженных сил представляло руководителю государства нереалистичный анализ вероятного характера действий противника и потенциала его вооруженных сил.
"Это не соответствует действительности. Я был назначен на должность начальника Генштаба ВС Армении  8 июня, и уже 12 июня премьер-министру Республики Армения, а спустя несколько дней, также и Совету безопасности представил анализ военно-политической ситуации в регионе и возможности наших Вооруженных сил. На основе проведенного анализа я представил предложения по повышению степени военной безопасности государства", - рассказал Оник Гаспарян.
В частности, по его словам, он отмечал, что отныне нашим противником является не только Азербайджан, но и Турция.
"Следовательно, Армения не может эффективно противостоять совместному военному потенциалу этих государств и необходимо направить весь политический и дипломатический потенциал на то, чтобы избежать войны или хотя бы ее отсрочить. Данное предложение было воспринято Советом безопасности и премьер-министром, однако был задан вопрос: “А что если не удастся избежать войны, что мы должны сделать?”. Я ответил, что в навязанной нам войне мы должны попытаться в максимально сжатые сроки нанести противнику большие потери и заставить его отказаться от дальнейших действий. Я отметил, что мы должны избегать длительной войны, учитывая наличие наших запасов. Были обсуждены и одобрены многочисленные предложения, реализация которых должна была существенно повысить наш боевой потенциал. Это касалось приобретения вооружения и военной техники, комплексного обеспечения боевых действий", - рассказал Гаспарян.
Глава Генштаба ВС Армении сообщил, что тогда и был поднят вопрос формирования отрядов ополчения в составе 100 тыс. человек.
Но, как отметил он, нам не удалось избежать войны, ии 27 сентября враг с многократно превосходящими силами предпринял широкомасштабное наступление по всему Арцахскому фронту.
Гаспарян заявил, что Армия обороны успешно отбивала все свои атаки, нанося большие потери, уничтожая большое количество живой силы и военной техники.
"К сожалению, и наши войска несли большие потери. На четвертый день войны, во время заседания Совета безопасности, я представил наши потери и оценку вооруженных сил относительно создавшейся ситуации, указав на необходимость принятия в течение двух-трех дней мер по прекращению войны, в противном случае наши ресурсы будут исчерпаны в короткие сроки. В последующие дни мы окажемся в более неблагоприятных для переговорного процесса условиях", - сказал Гаспарян.
Он указал, что давал подобные оценки неоднократно во время круглосуточной работы с премьер-министром, а также и на заседаниях Совбеза.
По словам начальника Генштаба, все попытки остановить войну на определенном этапе и предложения были отклонены Турцией и Азербайджаном.
"Мы были вынуждены продолжать боевые действия, пытаясь наносить противнику большие потери и вынудить его сесть за стол переговоров. Соглашение на очень тяжелых для всех нас условиях было принято в результате всесторонней оценки ситуации. Нам пришлось выбирать между очень плохим и трагедией. Мы предпочли очень плохое. Этот день был худшим днем моей жизни, это была моя личная трагедия … Но осознание того, что в результате этого решения удалось сохранить большую часть Арцаха и основной военный потенциал Армии обороны, говорит, что мы не имеем права отчаиваться. Мы должны сплотиться, быстро восстановиться и подготовиться к продолжению борьбы",- сказал Гаспарян.
Гаспарян отметил, что он как начальник Генерального штаба Вооруженных сил и непосредственный командир нсет ответственность за все успехи и неудачи Вооруженных сил.
"Нам была навязана очень жестокая война, и в неравной борьбе армянский солдат и офицер продемонстрировали решимость воевать до самого конца и самые высокие моральные качества. Преклоняю голову перед памятью всех погибших и перед их родными. Это была настоящая героическая битва и борьба за выживание… Армянский народ может гордиться своими солдатами, офицерами и генералами", - сказал Гаспарян.
"Товарищи по оружию! Не будем отчаиваться, и будем продолжать защиту границ нашей Родины, серьезно про анализировать и сделать выводы, реконструировать Армянскую армию, повысить ее боеспособность. Благодарю за самоотверженное служение. С высоким осознанием и ответственностью неуклонно будем выполнять поставленные перед нами боевые задачи, своим единством и несгибаемой волей будем достойны памяти наших погибших боевых товарищей", - говорится в заявлении начальника Генштаба ВС Армении.
14:44 17/11/2020  |  Азербайджанская военная агрессия-2020Омбудсмен Арцаха осуждает бесчеловечное обращение Азербайджана с 10 армянами, похищенными после установления перемирия
11:41 17/11/2020  |  Азербайджанская военная агрессия-2020Конгресс Испании принял ходатайство о прекращении продажи оружия Азербайджану