Արցախի դեմ ռազմական ագրեսիան բնակչության բնաջնջման պլանի բաղկացուցիչ մասն է, որն Ադրբեջանը փորձում է իրագործել վերջին 30 տարիների ընթացքում․ ԱՀ ԱԳՆ 11/07/2020   01:02  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի շարունակվող պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ,որը ներկայացնում ենք ստորև.
Չնայած հոկտեմբերի 30-ին Ժնևում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ ձեռք բերված լրացուցիչ պայմանավորվածություններին առ այն, որ կողմերը կանխամտածված կերպով չեն գնդակոծի քաղաքացիական օբյեկտները, ադրբեջանական զինված ուժերը շարունակում են հրթիռահրետանային հարվածներ հասցնել Արցախի Հանրապետության բնակավայրերին: Նոյեմբերի 5-ի լույս 6-ի գիշերը և նոյեմբերի 6-ին՝ ողջ օրվա ընթացքում, հատկապես ինտենսիվ գնդակոծման են ենթարկվել, մասնավորապես, Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտը և հանրապետության մշակութային կենտրոն Շուշին: Ադրբեջանի կողմից մայրաքաղաքի ուղղությամբ արձակված հրթիռներից մեկն ընկել է բնակելի տան վրա, ինչի արդյունքում զոհվել է երեք խաղաղ բնակիչ:
Արցախի Հանրապետության վրա զինված հարձակման առաջին իսկ օրվանից՝ սեպտեմբերի 27-ից, ադրբեջանական կողմը գնդակոծության է ենթարկում Արցախի Հանրապետության բնակավայրերը՝ օգտագործելով «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր: Արցախի Հանրապետության բնակավայրերի դեմ նմանատիպ սպառազինության կիրառումը վկայում է ադրբեջանական կողմի գործողությունների կանխամտածված լինելու մասին՝ միտված Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական անձանց շրջանում չափից շատ կորուստներ պատճառելուն և քաղաքացիական օբյեկտներին առավելագույն վնաս հասցնելուն, ինչը միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է և պատերազմական հանցագործություն:
Չնայած Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հրադադար հաստատելու բազմաթիվ փորձերին՝ Ադրբեջանի կողմից մարտական գործողությունների շարունակումը, որոնք ուղեկցվում են բոլոր հնարավոր պատերազմական հանցագործություններով, վկայում է Բաքվի իշխանությունների՝ Արցախն իր քաղաքացիական բնակչությունից զրկելու մտադրության մասին: Այդ ֆոնին Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության դեմ կոլեկտիվ և անհատական պատժամիջոցներն ամենագործուն միջոցն են՝ ստիպելու պաշտոնական Բաքվին կատարել իր ստանձնած պարտավորությունները և պատասխանատվության ենթարկել իրագործված հանցագործությունների համար:
Արցախի Հանրապետության դեմ ռազմական ագրեսիան Արցախի քաղաքացիական բնակչության բնաջնջման պլանի բաղկացուցիչ մասն է, որն Ադրբեջանը փորձում է իրագործել վերջին 30 տարիների ընթացքում: Կանխամտածված բռնարարքները, Արցախի խաղաղ բնակչության և զինծառայողների դեմ պատերազմական հանցագործություններն իրականացվել են և՛ 1991-1994 թթ. և՛ 2016 թ. ապրիլին Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի զինված ագրեսիայի ընթացքում: Հարաբերական խաղաղ շրջանում Ադրբեջանն օգտագործում է իր ողջ քաղաքական զինանոցը՝ նպատակ ունենալով խոչընդոտել Արցախի ժողովրդի կողմից իր հիմնարար իրավունքների իրացումը:
Ժողովուրդների իրավունքների լայնամասշտաբ ու կանոնավոր խախտումների և նրանց բնաջնջման սպառնալիքի պայմաններում միջազգային հանրությունը ստեղծել և զարգացրել է մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման պրակտիկա՝ այդ ժողովուրդների՝ հանուն փրկության անկախության իրավունքի միջազգային ճանաչման միջոցով: Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումը հենց այդպիսի և արդիական քայլ է, որով միջազգային հանրությունը վերջ կդնի Ադրբեջանի հանցավոր քաղաքականությանը:
00:45 07/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-202011-ամյա վարորդը․ Աշոտը հրետակոծության ներքո Արցախից մինչև Հայաստան վարել է մեքենան
00:30 07/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Զորքերը բոլորիս վստահության ու հավատքի կարիքն ունեն. Արծրուն Հովհաննիսյան
23:42 06/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Սպիտակ ֆոսֆոր պարունակող զինատեսակից Արցախում վնասվել է շուրջ 1815 հեկտար անտառապատ տարածք․ ԱՀ և ՀՀ ՄԻՊ-երի զեկույցը
23:22 06/11/2020  |  Միջազգային լրահոսԿորսիկայի ասամբլեան ընդունել է Արցախի Հանրապետության ճանաչման մասին բանաձև
23:03 06/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Մարտադաշտում նախաձեռնողականությունն աստիճանաբար անցնում է հայոց բանակի ձեռքը. Քաշաթաղի վարչակազմի ղեկավար
22:54 06/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ոչինչ չի կարող ընկճել հայրենասեր հայի ոգին. Գեղարքունիքի մարզպետ
22:38 06/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Մարտերը շարունակվում են․Վաղը դժվար թե նույն իրավիճակը լինի․ Արծրուն Հովհաննիսյան
22:15 06/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Արդեն շուրջ երկու օր չեն դադարում մարտերը Շուշիի շրջակայքում․ Այսօր մեր հերոսները ուղղակի հրաշքներ են գործել․ Հովհաննիսյան
22:05 06/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Աբխազիայից կամավորների առաջին խումբը` «Համշեն»-ը, ուղեւորվել է Արցախ
22:01 06/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-20204 տարբեր ահաբեկչական խմբավորման անդամներ Թուրքիայի տարածքով հայտնվել են Ադրբեջանում. ԱԱԾ-ն նոր բացառիկ մանրամասներ է ներկայացրել

В Арцахе назвали действенный метод заставить Баку соблюдать обязательства и призвать его к ответу за преступления 11/07/2020   09:48  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с заявлением о продолжающихся военных преступлениях Азербайджана.
Как отметили в ведомстве, несмотря на достигнутые 30 октября в Женеве при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ дополнительные договорённости о том, что стороны не будут преднамеренно обстреливать гражданские объекты, азербайджанские вооруженные силы продолжают наносить ракетно-артиллерийские удары по населенным пунктам Республики Арцах.
В МИД напомнили, что в ночь с 5 на 6 ноября и в течение всего дня 6 ноября особенно интенсивному обстрелу подверглись, в частности, столица Арцаха - Степанакерт и культурный центр республики Шуши. Одна из ракет, выпущенных азербайджанской стороной по столице, упала на жилой дом, в результате чего погибли три мирных жителя.
С самого первого дня вооруженного нападения на Республику Арцах, с 27 сентября, Азербайджанская сторона подвергает обстрелу населенные пункты Республики Арцах из дальнобойной реактивной системы залпового огня «Смерч».
“Применение подобного типа вооружения против населенных пунктов Республики Арцах свидетельствует о преднамеренности действий азербайджанской стороны, направленных на причинение чрезмерных потерь среди гражданских лиц и максимального ущерба гражданским объектам в Республике Арцах, что является серьезным нарушением международного гуманитарного права и военным преступлением”, - говорится в заявлении.
Как отметили в ведомстве, несмотря на множество попыток стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ установить перемирие, продолжение азербайджанской стороной боевых действий, сопровождающихся всеми возможными военными преступлениями, свидетельствует о намерении бакинских властей лишить Арцах его гражданского населения.
“На этом фоне коллективные и индивидуальные санкции против военно-политического руководства Азербайджана являются самым действенным методом заставить официальный Баку соблюдать взятые на себя обязательства и призвать его к ответу за совершенные преступления”, - говорится в заявлении.
В МИД отметили, что военная агрессия против Республики Арцах является составной частью плана по истреблению гражданского населения Арцаха, который Азербайджан пытается осуществить последние 30 лет.
“Преднамеренные акты насилия, военные преступления против мирного населения и военнослужащих Арцаха имели место и во время вооруженной агрессии Азербайджана против Республики Арцах в 1991-1994 годах, и в апреле 2016 года. В относительно мирный период Азербайджан использует весь свой политический арсенал в целях препятствования народу Арцаха осуществлять свои основные права”, - отмечается в заявлении.
Как указали во внешнеполитическом ведомстве Арцаха, в условиях широкомасштабных и систематических нарушений прав целых народов, угрозы их истребления, международное сообщество создало и развило практику по пресечению преступлений против человечности путем международного признания права этих народов на независимость ради спасения.
“Международное признание независимости Республики Арцах является именно таким и актуальным шагом, которым международное сообщество положит конец преступной политике Азербайджана”, - подчеркивается в заявлении.