Ուկրաինայից մարդասիրական օգնության հերթական խմբաքանակը հասավ Երեւան 11/06/2020   12:06  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ուկրաինայի հայերը շարունակում են մարդասիրական օգնություն տրամադրել իրենց հայրենիքին: Ինչպես հայտնում է AnalitikaUA.net-ը՝ Ուկրաինայի հայերի միության գործադիր տնօրեն Հովակիմ Հարությունյանի տեղեկացրել է, որ երեկ Երևանում դիմավորել են Ուկրաինայից ժամանած 5 բեռնատար (100 տոննա) մարդասիրական օգնությամբ:  Եվս 40 տոննա բեռ պատրաստվում է առաքման դեպի Հայաստան:
Հայրենիքին տրամադրած օգնության թվում են շտապօգնության մեքենաներ, ամենագնաց-ռեանիմամոբիլներ, գեներատորներ, բժշկական սարքավորումներ, սնունդ, առաջին օգնության պարագաներ, հագուստ, անվասայլակներ և շինանյութեր:
«Ուկրաինայի հայերի միության կողմից ավելի քան 2500 կարիքավորներին ամենօրյա սնունդ և անհրաժեշտ օգնություն է տրամադրվում:  100-ից ավելի ընտանիքի օգնություն է ցուցաբերվել ժամանակավոր կացարանի հարցում», — ասաց Հարությունյանը:
Նշենք, որ պատերազմի առաջին իսկ օրերից Կիևում և Երևանում գործում էին Ուկրաինայի հայերի միության օպերատիվ շտաբներ, որոնք օգնություն են տրամադրում Հայաստանի հայրենակիցներին: Աշխատանքային խմբում ընդգրկված էին ՝ Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանը, Հայ առաքելական եկեղեցու Ուկրաինայի թեմի առաջնորդ Մարկոս Հովհաննիսյանը, տարածաշրջանային հայկական համայնքների ղեկավարներ, ինչպես նաև կամավորներ Հայաստանից:
Այս պահին ընդհանուր առմամբ մի քանի հարյուր տոննա բեռներ են բերվել Հայաստան:
22:43 05/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020ՄԱԿ-ը Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ չի կիրառի. Միջազգայնագետ
22:35 05/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հակառակորդը Կարմիր Շուկայի ուղղությամբ փորձել է ճեղքել և մեքենաներով մատակարարում իրականացնել, սակայն մեքենան խոցվել է. Արծրուն Հովհաննիսյան

Очередная партия гуманитарной помощи из Украины доставлена в Ереван 11/06/2020   12:21  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Армяне Украины продолжают оказывать гуманитарную помощь родине. Как сообщает AnalitikaUA.net со ссылкой на слова исполнительного директора Союза армян Украины Овакима Арутюняна, накануне в Ереване встретили 5 грузовиков (100 тонн) гуманитарки из Украины. К отправке в Армению сейчас готовятся ещё 40 тонн груза.
Среди уже оказанной помощи родине – автомобили скорой помощи, реанимобили-внедорожники, генераторы, медицинское оборудование, продукты питания, аптечки, одежда, инвалидные коляски и стройматериалы.
«Более 2 500 человек ежедневно обеспечиваются питанием и необходимой помощью от Союза армян Украины. Более 100 семьям помогли с жильем», — отметил Арутюнян.
Напомним, практически с первых дней войны в Киеве и Ереване работают оперативные штабы Союза армян Украины, которые оказывают помощь соотечественникам в Армении. В состав рабочей группы вошли: руководитель Союза армян Украины Вилен Шатворян, глава Украинской епархии ААЦ Маркос Оганесян, руководители региональных армянских общин, а также волонтёры из Армении.