Կարեւոր գործընթացի մեկնարկ. Ռուբինյան 10/31/2020   13:44  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Վարչապետ Փաշինյանի՝ անհապաղ խորհրդակցություններ սկսելու վերաբերյալ ՌԴ նախագահին ուղղված դիմումը և ՌԴ ԱԳՆ պատասխանը պետք է դիտարկել որպես կարևոր գործընթացի մեկնարկ։ Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն հայտնել է, որ ոկտեմբերի 31-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դիմել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ սկսելու անհապաղ խորհրդակցություններ՝ սահմանելու աջակցության տեսակները և չափը, որը Ռուսաստանի Դաշնությունը կարող է հատկացնել Հայաստանի Հանրապետությանը՝ իր անվտանգության ապահովման համար։
Նամակում, մասնավորապես, ընդգծվել է Մերձավոր Արևելքից օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների տեղափոխման և վերջիններիս Լեռնային Ղարաբաղի դեմ մարտական գործողություններում ներգրավման հանգամանքը:
Հաշվի առնելով մարտական գործողությունների Հայաստանի Հանրապետության սահմանին մոտենալու, ՀՀ տարածքի նկամամբ արդեն իսկ տեղի ունեցած ոտնձգությունների փաստերը՝ ՀՀ վարչապետը դիմել է ՌԴ նախագահին սկսելու անհապաղ խորհրդակցություններ՝ սահմանելու աջակցության տեսակները և չափը, որը Ռուսաստանի Դաշնությունը կարող է հատկացնել Հայաստանի Հանրապետությանը՝ իր անվտանգության ապահովման համար՝ հիմք ընդունելով Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դաշնակցային հարաբերությունները և 1997թ. օգոստոսի 29-ի «Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ աջակցության մասին» պայմանագրի 2-րդ հոդվածը:
ՌԴ ԱԳՆ-ն, արձագանքելով ՀՀ վարչապետի դիմումին, հայտարարել է, որ Ռուսաստանը Երևանին համապատասխան օգնություն կցուցաբերի, եթե հակամարտությունը տեղափոխվի ՀՀ տարածք։ Իսկ «Россия 24» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան նշել է, որ Հայաստանին ցուցաբերվելիք օգնության ձեւերի բոլոր մանրամասները կքննարկվեն լրացուցիչ։
13:11 22/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեք ուժերը երբևիցե չեն կարողանալու Հայաստանում լայն աջակցություն մոբիլիզացնել,. Ռուբինյան
16:29 23/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սարգսյանն ընդունել է Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցին և խմբակցության անդամ Ռուբեն Ռուբինյանին
10:26 20/05/2020  |  ՄամուլՌուբեն Ռուբինյանը դուրս կգա «Իմ քայլից» եւ նոր խումբ կձեւավորի. «Փաստ»
17:08 15/05/2020  |  ՄեկնաբանությունՄենք ուղիներ ենք փնտրում ՍԴ ճգնաժամը այլ ճանապարհով և ավելի արագ լուծելու ուղղությամբ. Ռուբինյան
11:47 13/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Լուսավոր Հայաստան»-ի վերջին շրջանի պահվածքն այլ կերպ, քան ԱԺ-ի ապալեգիտիմացման փորձ հնարավոր չէ անվանել. Ռուբինյան
17:30 22/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԲանակցային փաստաթուղթ չկա սեղանին, Լավրովը իր դիրքորոշումը կամ ընկալումն է ներկայացրել. Ռուբինյան
11:35 01/02/2020  |  ՄեկնաբանությունԱնթույլատրելի է, երբ Սահմանադրական դատարանի նախագահը քաղաքական, կրկնում եմ՝ քաղաքական (և ոչ իրավական) ընդդիմախոս է դառնում կառավարությանը. Ռուբեն Ռուբինյան
15:32 22/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍա ուղղակի քմահաճույք չէ. սա պետական համակարգի կառուցվածքն. Ռուբեն Ռուբինյան
15:03 22/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍիրելի Էդմոն մենք չենք ուզում կոծկել կոռուպցիան, մենք կողմ ենք՝ այն քննարկվի Երևանի ավագանիում. Ռուբինյան
10:52 22/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿարող եք գնալ նախկին խորհրդարանի Ձեր գործընկերների հետ սուրճ խմել. ԱԺ-ում ընդհարվեցին Ռուբեն Ռուբինյանը և Էդմոն Մարուքյանը

Начало важного процесса: Рубинян об обращении Пашиняна к Путину и ответе МИД РФ 10/31/2020   13:53  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Обращение премьер-министра Армении Никола Пашиняна к президенту РФ Владимиру Путину за незамедлительным проведением консультаций и ответ на него МИД РФ следует рассматривать как начало важного процесса. Такое мнение на своей странице в Facebook выразил депутат парламента Армении от правящего блока "Мой шаг", председатель постоянной комиссси НС РА по внешним связям Рубен Рубинян.
Как сообщило ранее "ФактИнфо", премьер Армении направил письмо президенту России.
Учитывая приближение боевых действий к границе Армении, уже имевшие место факты посягательств на территорию РА, премьер-министр Армении обратился к президенту РФ за незамедлительным проведением консультаций с целью определения рода и размера помощи которую Российская Федерация может предоставить Республике Армения для обеспечения ее безопасности, основываясь на союзнических отношениях между Арменией и Россией и статье 2 «Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи» от 29 августа 1997 года.Пашинян обратился к Путину для начала консультаций по оказанию помощи АрменииМИД России ответил на обращение премьера Армении Никола Пашиняна по вопросу о консультациях по поводу оказания помощи. МИД РФ подтверждает приверженность Российской Федерации союзническим обязательствам в отношении Республики Армения, в том числе вытекающим из Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Российской Федерацией и Республикой Армения от 29 августа 1997 г.
В министерстве отметили, что Москва будет готова оказать Еревану всю необходимую помощь, если столкновения будут перенесены непосредственно на территорию Армении.МИД России выступил с заявлением в связи с обращением Пашиняна к ПутинуКак заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, все детали, в том числе конкретные форматы подобной помощи, будут обсуждаться дополнительно,