Այս պահին մեր առաջնային նպատակը սահմանին կրակի դադարեցումն է.Աննա Նաղդալյան 10/10/2020   16:29  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
«Այս պահին մեր առաջնային նպատակը սահմանին կրակի դադարեցումն է, դրանից հետո արդեն կքննարկվեն մյուս հարցերը»,- այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
Հիշեցնենք, որ երեկ հակամարտող կողմերի միջև հումանիտար հրադադար հաստատելու մասին որոշում էր ընդունվել, սակայն հակառակորդը,խախտելով հրադադարը, դեռևս հրթիռակոծում է խաղաղ բնակավայրերը:
Նշենք նաև, որ ԱԳՆ խոսնակը քիչ առաջ նույնպես հայտարարությամբ հանդես եկավ՝ նշելով, որ կրակի դադարեցման մասին ձեռք բերված համաձայնությունը կյանքի կոչելու ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ անտեսելով հոկտեմբերի 10-ի ժամը 12:00-ից մարդասիրական նպատակներով հայտարարված կրակի դադարեցումը, ադրբեջանական ստորաբաժանումները ժամը 12:05-ին գրոհ են ձեռնարկել «Կարախամբեյլի» կոչվող տեղամասի ուղղությամբ։
Գերիների ու դիակների փոխանակման համար հումանիստական հրադադար հայտարարելու մասին Մոսկվայում այս գիշեր ձեռք բերված պայմանավորվածությունը փաստացի ուժի մեջ չի մտել ու խախտվել ադրբեջանցիների կողմից։
16:28 10/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020«Շենքերը ցրիվ են տվել, ընտանիքներ են զոհվել, Ստեփանակերտը չկա».Ստեփանակերտի բնակիչ
16:19 10/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020«Վիրավոր լրագրողն սկսել է խոսել, անջատվել է արհեստական շնչառության սարքը». Շուշան Հունանյան
16:06 10/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանը ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ հանդիսանում է վտարյալ պետություն. Արցախի ԱԳՆ-ն դատապարտում է
15:55 10/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Թուրքական գամբիտի ավարտը կամ սխալներն ուղղելու ժամանակը. Ա. Ղազինյան
15:23 10/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Կրակի դադարեցման մասին ձեռք բերված համաձայնությունը կյանքի կոչելու ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում.ԱԳՆ

Первоочередной нашей целью в данный момент является прекращение огня - МИД Армении 10/10/2020   16:44  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Первоочередной нашей целью в данный момент является прекращение огня на границе, и только после этого будут обсуждаться другие вопросы, заявила в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
Напомним, что накануне по итогам многочасовой встречи глав МИД Армении и Азербайджана Зограба Мнацаканяна и Джейхуна Байрамова при посредничестве министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова была достигнута договоренность о прекращении огня. Однако Азербайджан, нарушив перемирие, продолжает подвергать ракетному обстрелу мирные населенные пункты.В зоне карабахского конфликта с полудня объявляется о прекращении огня в гуманитарных целяхНемногим ранее Анна Нагдалян сообщила, что по всем дипломатическим каналам ведется работа в направлении реализации достигнутого между Арменией, Азербайджаном и Россией соглашения о прекращении огня в гуманитарных целях.
Игнорируя объявленное  с 12:00 10 октября прекращение огня в гуманитарных целях, азербайджанские подразделения в 12:05 предприняли атаку на участок "Карахамбейли".
Достигнутая этой ночью в Москве договоренность о прекращении огня в гуманитарных целях для обмена военнопленными и другими удерживаемыми лицами и телами погибших фактически не вступила в силу и была нарушена азербайджанской стороной.